14 листопада 2014 року м. Київ справа № 800/509/14
Суддя Вищого адміністративного суду України Єрьомін А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову кандидата у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправними дій, бездіяльності Центральної виборчої комісії, та зобов'язання вчинити певні дії,-
14 листопада 2014 року кандидат у народні депутати України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України як до суду першої інстанції з позовною заявою до Центральної виборчої комісії, в якій просив:
- визнати бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо незабезпечення встановлення результатів виборів з одномандатному виборчому окрузі №182, які б відповідали дійсному волевиявленню виборців;
- визнати протиправними дії Центральної виборчої комісії щодо складення протоколу про підсумки виборів в одномандатному виборчому окрузі №182;
- визнати недійсними результати виборів в одномандатному виборчому окрузі №182;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно встановити підсумки виборів в одномандатному виборчому окрузі № 182 шляхом зобов'язання Окружної виборчої комісії ОВО № 182 повторно скласти протокол про підсумки голосування в ОВО №182, врахувавши в ньому відомості протоколів про повторний підрахунок голосів на ВД000001 та ВД650782, а також проведенням повторного підрахунку голосів на виборчих дільницях 650636, 650647, 650761, 650732, 650781, з наступним встановленням підсумків виборів на підставі вищезазначеного протоколу ОВК ОВО № 182 з обов'язковим попереднім розглядом всіх скарг та заяв, що надійши до Центральної виборчої комісії стосовно виборчого округу №182.
Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов пред'являється шляхом подання позовної заяви до суду першої інстанції.
За правилами предметної підсудності, встановленими частиною четвертою статті 18 КАС України, Вищому адміністративному суду України, як суду першої інстанції, підсудні справи щодо встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів або всеукраїнського референдуму, справи про дострокове припинення повноважень народного депутата України, а також справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Відповідно до частини 3 статті 172 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.
Враховуючи наведене, можна зробити висновок, що, безпосередньо до Вищого адміністративного суду України оскаржуються рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів.
Відповідно до пункту шостого частини третьої статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання бездіяльності Центральної виборчої комісії щодо незабезпечення встановлення результатів виборів з одномандатному виборчому окрузі №182, які б відповідали дійсному волевиявленню виборців та визнання протиправними дій Центральної виборчої комісії щодо складення протоколу про підсумки виборів в одномандатному виборчому окрузі №182 не підсудні Вищому адміністративному суду України як суду першої інстанції, а тому підлягає поверненню позивачеві.
Разом з тим, відповідно до пункту 4 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу згідно з частиною четвертою статті 105 КАС України, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги - це конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
В абзаці 5 пункту 7 постанови пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" від 1 листопада 2013 року № 15 зазначено, що виборець, оскаржуючи рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії, члена цієї комісії, у позовній заяві також повинен зазначати, яким чином таке рішення, дія чи бездіяльність порушує виборчі права або інтереси щодо участі у виборчому процесі його особисто, крім спорів щодо уточнення списків виборців. Ці вимоги також поширюються на осіб, які мають право на звернення до суду за особливостями розгляду виборчого спору в разі порушення суб'єктами оскарження їхніх законних прав та охоронюваних законом інтересів.
Однак, в позовній заяві позивач не вказує, в чому полягає порушення його особистого права, свободи та інтересу, в тому числі виборчого, з боку ЦВК та яким чином дії ЦВК впливають на його права та обов'язки, як безпосереднього суб'єкта правовідносин, в яких виник спір, також відсутнє правове обґрунтування позовних вимог у цій частині.
В порушення вимог частини третьої статті 71 КАС України, якою передбачено, що якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитися. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку і витребовує необхідні докази, позивач не навів жодних підстав неможливості надання таких доказів.
Частиною другою статті 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Оскільки відповідно до частини першої статті 99 Закону України "Про вибори народних депутатів України" встановлення результатів виборів депутатів у одномандатних округах оформлюється протоколом ЦВК не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування, то позивачу необхідно надати докази щодо встановлення та оголошення результатів позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року у 182 одномандатному виборчому окрузі, тобто відповідний протокол ЦВК та публікацію у газетах "Голос України" та "Урядовий кур'єр".
Разом з тим, відповідно до статей 18, 172 КАС України формулювання позовних вимог до ЦВК впливає на визначення предметної підсудності позову, в якому такі вимоги заявлені, тому позивачу слід визначитись з позовними вимогами, вказавши, що саме підлягає оскарженню та належним чином їх обґрунтувати з наданням відповідних доказів, що їх підтверджують.
Отже, позивачу необхідно викласти обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначити докази, відомі позивачу та які можуть бути використані судом або причини неможливості їх надання, належним чином обґрунтувати позовні вимоги із зазначенням конкретних порушених прав позивача, як суб'єкта правовідносин, у яких виник спір.
Відповідно до частини першої статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Враховуючи викладене, позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху. Враховуючи швидкоплинність виборчого процесу, надати строк для усунення недоліків позовної заяви до 12 год. 00 хв. 15 листопада 2014 року.
Роз'яснити позивачу, що у разі неусунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк, заява буде повернута з підстав, передбачених пунктом 1 частини третьої статті 108 КАС України.
Керуючись статтями 106, 108, 172, 176 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Позовні вимоги в частині: визнання бездіяльності Центральної виборчої комісії, щодо незабезпечення встановлення результатів виборів з одномандатному виборчому окрузі №182, які б відповідали дійсному волевиявленню виборців та визнання протиправними дій Центральної виборчої комісії щодо складення протоколу про підсумки виборів в одномандатному виборчому окрузі №182 - повернути позивачу.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, про визнання протиправними дій, бездіяльності Центральної виборчої комісії, та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк до 12 години 00 хвилин 15 листопада 2014 року для усунення недоліків, зазначених в ухвалі.
Попередити позивача, що в разі неусунення недоліків позовна заява буде повернута.
Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Єрьомін