Постанова від 14.11.2014 по справі 800/498/14

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2014 року м. Київ справа № 800/498/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого Рецебуринського Ю.Й.,

Суддів Ємельянової В.І.,

Олексієнка М.М.,

Черпака Ю.К.,

Штульман І.В.,

секретаря судового засідання - Горбатюка В.С.,

за участю:

представника відповідача - ОСОБА_4,

представника третьої особи - ОСОБА_5,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №81 ОСОБА_6

до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №81 ОСОБА_7,

про визнання протиправним та скасування протокольного рішення,

ВСТАНОВИЛА:

12 листопада 2014 року кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №81 ОСОБА_6 звернувся до Вищого адміністративного суду України з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним та скасувати протокольне рішення Центральної виборчої комісії від 7 листопада 2014 року про встановлення результатів виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №81.

В обґрунтування своїх вимог зазначає, що Центральною виборчою комісією 7 листопада 2014 року відповідно до статті 99 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17 листопада 2011 року №4061-VI (далі - Закон №4061-VI) складено протокол, яким встановлено результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №81 та визнано обраним народним депутатом України ОСОБА_7 Вказане рішення відповідача, на думку позивача, є протиправним, оскільки вибори народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №81 не були вільними в розумінні статті 71 Конституції України, статті 6 Закону №4061-VI. Так, під час проведення передвиборної агітації мав місце масовий підкуп виборців цього округу в інтересах та від імені кандидата у народні депутати України ОСОБА_7 Зокрема, здійснювалася безоплатна роздача виборцям діоптричних окулярів, що зафіксовано позивачем шляхом проведення фото-відео зйомки. Також, факти підкупу виборців неодноразово фіксувалися спостерігачами Громадської мережі «ОПОРА», про, що повідомлялося на їх офіційному сайті. Під час проведення передвиборної агітації мав місце масовий підкуп виборців округу в інтересах та від імені іншого кандидата у народні депутати України ОСОБА_8 Виборцям надавалися безоплатно транспорті послуги, що неодноразово фіксувалося позивачем та спостерігачами Громадської мережі «ОПОРА». Посилається на те, що за фактами підкупу виборців правоохоронними органами порушено ряд кримінальних проваджень. Крім того, за фактом наведених порушень, позивач звертався 5 листопада 2014 року зі скаргою до відповідача, але, 11 листопада 2014 року вказану скаргу було незаконно повернуто без розгляду.

У запереченнях на адміністративний позов представник відповідача вказує, що дії Центральної виборчої комісії щодо встановлення результатів виборів в одномандатному виборчому окрузі №81 шляхом складення 7 листопада 2014 року відповідного протоколу є такими, що вчинені на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом №4061-VI.

У судове засідання, належним чином повідомлений про дату, місце та час розгляду даної справи, позивач не з'явився.

Представник відповідача позов не визнала з підстав, викладених у запереченні на позов, та просила суд відмовити у його задоволенні.

Представник третьої особи просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників відповідача та третьої особи, дослідивши матеріали справи та докази, колегія суддів прийшла до наступних висновків.

Судом встановлено, що 24 вересня 2014 року постановою Центральної виборчої комісії №1120 ОСОБА_6 зареєстровано кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №81.

Організація та порядок проведення виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року визначається Законом №4061-VI. Інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Спосіб і порядок встановлення Центральною виборчою комісією результатів виборів народних депутатів України в одномандатних округах визначені статтями 97, 99 цього Закону.

Відповідно до положень частини першої статті 97 Закону №4061-VI Центральна виборча комісія на своєму засіданні розглядає та приймає окремо протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та протоколи окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатному окрузі. Відомості зазначених протоколів на засіданні Центральної виборчої комісії оголошуються головою чи заступником голови відповідної окружної виборчої комісії. Час прийняття Центральною виборчою комісією протоколу окружної виборчої комісії і занесені до протоколу відомості фіксуються у протоколі засідання Центральної виборчої комісії.

Частиною 1 статті 99 Закону №4061-VI встановлено, що Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів окружних виборчих комісій про підсумки голосування в одномандатних округах, у тому числі з поміткою «Уточнений», не пізніш як на п'ятнадцятий день з дня голосування встановлює результати виборів депутатів у відповідних одномандатних округах, про що складає протоколи. До протоколу Центральної виборчої комісії про результати виборів депутатів у одномандатному виборчому окрузі заносяться прописом та цифрами такі відомості.

Згідно з частиною 2 статті 99 Закону №4061-VI обраним вважається кандидат у депутати, який одержав більшу відносно інших кандидатів, які балотувалися у цьому одномандатному окрузі, кількість голосів виборців, які взяли участь у голосуванні у відповідному одномандатному окрузі.

У судовому засіданні встановлено, що 7 листопада 2014 року Центральна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколу окружної виборчої комісії про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі №81 склала протокол про результати виборів народних депутатів України в одномандатному виборчому окрузі №81. За результатами голосування та згідно із Законом №4061-VI народним депутатом України обрано ОСОБА_7, який набрав 17462 голосів виборців. В свою чергу, ОСОБА_6 набрав 271 голос виборців.

З досліджених судом протоколів Центральної виборчої комісії та окружної виборчої комісії в одномандатному виборчому окрузі №81 вбачається, що протокол Центральної виборчої комісії від 7 листопада 2014 року про результати виборів народних депутатів України повністю відповідає показникам, які викладені у протоколі окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 81.

Дії окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №81 при складанні зазначеного протоколу про результати виборів народних депутатів України судовими рішеннями протиправними не визнані.

Скарга, подана позивачем 5 листопада 2014 року до Центральної виборчої комісії, в якій він просив відповідача не встановлювати результати виборів в одномандатному виборчому окрузі №81, з підстав порушень законодавства про вибори, залишена без розгляду, у зв'язку з тим, що вона оформлена без дотримання вимог, передбачених статтею 110 Закону №4061-VI.

Посилання позивача на те, що в одномандатному виборчому окрузі №81 були порушені вимоги Закону №4061-VI щодо проведення передвиборної агітації, колегія суддів вважає безпідставними, оскільки вказані порушення мають бути встановлені судовими рішеннями в порядку статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України.

Крім того, судова колегія зазначає, що відповідно до статті 114 Закону №4061-VI особи, винні в порушенні законодавства про вибори депутатів, притягаються до кримінальної, адміністративної або іншої відповідальності в порядку, встановленому законом.

Таким чином, за результатами перевірки обставин, про які йдеться у зверненні позивача, адресованого ГУ МВС України в Запорізькій області, за наявності вини осіб, останніх буде притягнуто до відповідальності. Законом №4061-VI не передбачено заборони Центральній виборчій комісії встановлювати результати виборів народних депутатів України у зв'язку з проведенням досудового розслідування у кримінальних провадженнях.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що оскаржуваний протокол відповідача прийнято на підставі, в межах повноважень, у спосіб, що передбачені чинним законодавством України про вибори.

Оскільки при поданні адміністративного позову судовий збір не було сплачено, тому такий збір слід стягнути у розмірі 73 грн 08 коп.

Керуючись статтями 18, 24, 70, 122, 159, 160, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

У задоволенні позову кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №81 ОСОБА_6 до Центральної виборчої комісії, третя особа - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №81 ОСОБА_7, про визнання протиправним та скасування протокольного рішення відмовити повністю.

Стягнути з кандидата у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №81 ОСОБА_6 на користь держави судовий збір за подачу адміністративного позову у сумі 73 грн 08 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

ГоловуючийЮ.Й. Рецебуринський

СуддіВ.І. Ємельянова

М.М. Олексієнко

Ю.К. Черпак

І.В. Штульман