Постанова від 13.11.2014 по справі 820/17681/14

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

13 листопада 2014 р. № 820/17681/14

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Лук'яненко М.О., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за позовом фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1, в якому просить суд: стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код № НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61103, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 5422, 47 (п'ять тисяч чотириста двадцять дві гривні сорок сім копійок) грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що громадянка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, була зареєстрована в Харківському міському центрі зайнятості з відкриттям персональної картки №203913071700012. Згідно наказу від 24.07.2013 року відповідачу наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю.

Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_1, якою встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості, відповідач отримувала пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а отже відносилась до категорії зайнятого населення, в результаті чого комісією зроблено висновок про те, що кошти, виплачені службою зайнятості відповідачеві у період з 22.10.2013 року по 20.08.2014 року у сумі 5522,47 грн. підлягають поверненню.

У судове засідання представник позивача не прибув надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності уповноваженого представника фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив слухати справу у порядку письмового провадження.

Відповідач у судове засідання не прибув, надав до суду клопотання, в якому визнав позовні вимоги позивача, просив слухати справу за його відсутності.

Згідно з ч. 1 ст. 136 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду.

У відповідності до ч. 3 ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття цього судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею 7-1 цього Закону.

Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.

Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.

Згідно з п.п.1.2, 1.3 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 р. №307, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітними підприємницької діяльності надається застрахованим та незастрахованим особам, визнаним у встановленому порядку безробітними. Допомога по безробіттю призначається центрами зайнятості, на які покладено функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем перебування безробітного на обліку і виплачується в установленому порядку через банківські установи.

Підпунктом "б" пункту 3 статті 1 Закону "Про зайнятість населення" передбачено, що до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві.

Зі змісту п.18 ч. 2 ст. 22 Закону України №5067-VI випливає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, його територіальні органи відповідно до покладених на них завдань щодо проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади у сфері соціальної політики, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійним фондом України. Таке розслідування здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, та Пенсійного фонду України, а у разі потреби - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Згідно до приписів п.2 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.

Судовим розглядом встановлено, що 17.07.2013 року ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, подала до Харківського міського центру зайнятості, заяву з проханням надати їй статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де вказала, що не є підприємцем, трудовою діяльністю не займається і пенсію не отримує (а.с. 21).

Наказом №НТ130724 від 24.07.2013 року ОСОБА_1 надано статус безробітного з 17.07.2013 року і призначено виплату допомоги по безробіттю залежно від страхового стажу у відсотках до середньоденної заробітної плати з 24.07.2013 року по 02.07.2015 рік (а.с.4).

Листами від 30.07.2014 року та від 19.08.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова з проханням надати довідку про отримання чи неотримання відповідачем пенсії (а.с. 8-9).

З матеріалів справи встановлено, що на адресу Харківського міського центру зайнятості 19.08.2014 року, 29.08.2014 року надійшли листи управління пенсійного фонду в Московському районі м. Харкова, яким позивача повідомлено, що ОСОБА_1 дійсно отримує пенсію за вислугу років призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с. 6-7).

Відповідно до вимог "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості. Харківським міським центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

На підставі отриманої від управління Пенсійного фонду України в Московському районі м. Харкова інформації, позивачем проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення, за результатами якого складено акт №209 від 02.09.2014 року (а.с. 13-14), яким встановлено, що відповідач при подачі заяви 17.07.2013 року про надання статусу безробтного надала неправдиві дані, а саме: приховала дані про отримання пенсії за вислугою років, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

З урахуванням викладеного вище суд доходить до висновку, що ОСОБА_1 на день реєстрації відносилась до категорії зайнятого населення та не мала правових підстав реєструватися в ЦЗ та отримувати допомогу на випадок безробіття, відтак кошти, виплачені як допомога по безробіттю за період з 22.10.2013 року по 20.08.2014 року, в сумі 5422,47 грн. підлягають поверненню.

Пунктом 6 Порядку №60/62 від 13.02.2009 року передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.

Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти (п. 7 Порядку №60/62).

Так, керуючись приписами п. 6, 7 "Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним", затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України то Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року №60/62 та на підставі акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.09.2014 року №209, Харківським міським центром зайнятості від 03.09.2014 року прийнято наказ №1340 про повернення коштів виплачених ОСОБА_1 як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за період з 22.10.2013 року по 20.08.2014 року, в сумі 5422,47 грн. (а.с. 11). Вказаний наказ разом з листом-претензією №23849-22/14 від 04.09.2014 року про повернення коштів виплачених, як матеріальне забезпечення на випадок безробіття у сумі 5422,47 грн. (а.с. 10) направлено відповідачу.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

З урахуванням викладеного вище суд приходить до висновку, що на момент звернення до позивача із заявою від 17.07.2013 року про надання статусу безробітного та виплати коштів по безробіттю, відповідач отримувала пенсію за вислугою років призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому ОСОБА_1 віднесено до категорії зайнятого населення, що в свою чергу, виключає право відповідача на звернення до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості з проханням надати статус безробітного.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення в примусовому порядку з ОСОБА_1 незаконно отриманої допомоги по безробіттю в період з 22.10.2013 року по 20.08.2014 року у розмірі 5422,47 грн., а отже, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судовий збір віднести за рахунок державного бюджету.

Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення суми - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 137-А, код ЄДРПОУ 36224721) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 5422.47 (п'ять тисяч чотириста двадцять дві гривні сорок сім копійок) грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.

Суддя М.О. Лук'яненко