Справа № 161/14955/14-ц
Провадження № 2/161/4408/14
(заочне)
03 листопада 2014 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Філюк Т.М.
при секретарі Марчак Е.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Луцької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої допомоги,
Департамент соціальної політики Луцької міської ради звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправильно виплаченої допомоги.
Свій позов мотивує тим, що рішенням від 02.09.2010 року відповідачу на основі поданих нею документів було призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, з 26.08.2010 по 03.07.2013 року.
Вказує, що дана допомога відповідачу була призначена на підставі декларації про дохід, згідно якої дохід сім'ї ОСОБА_1 складався з державних соціальних допомог, пенсії по втраті годувальника, а також зарплати отриманої на ПАТ «Електротермометрія».
Зазначає, що відповідач вказала в деклараціях недостовірну інформацію про свій дохід. Згідно отриманих довідок про доходи з ПАТ «Електротермометрія» ОСОБА_1 нараховувались доходи з об'єднаної профспілкової організації ПАТ «Електротермометрія» за період з 26.08.2010 по 31.01.2012, з 01.03.2013 по 03.07.2013, з 01.12.2013 по 31.05.2014.
Крім того 25.12.2013 року відповідач звернулась до департаменту із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 № 1768.
В декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач зазначила, що дохід сім'ї за період з червня по грудень 2013 року складався з державних соціальних допомог та стипендій сина ОСОБА_2
Провівши розрахунок середньомісячного доходу сім'ї ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2013 по 31.05.2014.
Однак, державним соціальним інспектором встановлено, що відповідач вказала в деклараціях недостовірну інформацію про свій дохід. Згідно отриманих довідок про доходи з ПАТ «Електротермометрія» ОСОБА_1 нараховувались доходи з об'єднаної профспілкової організації ПАТ «Електротермометрія» за період з 26.08.2010 по 31.01.2012, з 01.03.2013 по 03.07.2013, з 01.12.2013 по 31.05.2014.
Таким чином відповідачу було надміру виплачено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 034,23 грн. та надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 154,22 гривень.
Враховуючи наведене, просить стягнути з ОСОБА_1 неправильно виплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 034,23 грн. та надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 154,22 гривень.
Представник позивача подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, не заперечувала щодо постановлення заочного рішення у справі.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, хоча належним чином була повідомлена про час та місце розгляду справи.
За погодженням представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст. 224 ЦПК України.
Дослідивши письмові докази в справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.
Судом встановлено, що згідно заяв (а.с. 8, 22, 25-26), ОСОБА_1 призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі, що перевищує мінімальний, з 26.08.2010 по 03.07.2013 року та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.12.2013 по 31.05.2014.
Як вбачається з копій декларацій про дохід (а.с. 19-20), згідно якої дохід сім'ї ОСОБА_1 складався з державних соціальних допомог, пенсії по втраті годувальника, а також зарплати отриманої на ПАТ «Електротермометрія»
Крім того з копій декларацій про дохід (а.с. 23-24), згідно якої дохід сім'ї за період з червня по грудень 2013 року складався з державних соціальних допомог та стипендій сина ОСОБА_2
Як вбачається з акту № 224 від 10 червня 2014 року за результатами проведеної перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення державних соціальних допомог виявлено, що відповідач вказала в деклараціях недостовірну інформацію про свій дохід. Згідно отриманих довідок про доходи з ПАТ «Електротермометрія» ОСОБА_1 нараховувались доходи з об'єднаної профспілкової організації ПАТ «Електротермометрія» за період з 26.08.2010 по 31.01.2012, з 01.03.2013 по 03.07.2013, з 01.12.2013 по 31.05.2014. (а.с. 12).
Відповідно до п. 49 порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Згідно п. 28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Рішеннями Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання обсягу надміру виплачених коштів визначено, що ОСОБА_1 надміру виплачено державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 034,23 грн. та надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 154,22 гривень та встановлено строк до 25 серпня 2014 року для добровільного повернення коштів. (а.с. 4).
13 червня 2014 року ОСОБА_1 направлено повідомлення з вимогою повернення надміру виплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 034,23 грн. та надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 154,22 гривень (а.с. 3).
Також встановлено, що на час розгляду справи, ОСОБА_1 не повернула Департаменту соціальної політики кошти в сумі 2 188,45 гривень.
Таким чином, з врахуванням наведеного, на думку суду, з ОСОБА_1 слід стягнути в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради неправильно виплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 034,23 грн. та надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 154,22 гривень.
Також, згідно ч.3 ст. 88 ЦПК України, з відповідача слід стягнути в дохід держави судові витрати по справі.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 58, 60, 213, 214, 215, 226 ЦПК України, на підставі ст. 1212 ЦК України, суд
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Департаменту соціальної політики Луцької міської ради неправильно виплачену державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 1 034 (одна тисяча тридцять чотири) грн. 23 коп. та надміру виплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в розмірі 1 154 (одна тисяча сто п'ятдесят чотири) грн. 22 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 в доход держави судовий збір в розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте Луцьким міськрайонним судом за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя
Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк