681/1685/14-а
11 листопада 2014 року. Полонський районний суд
Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Горгулько Н.А.,
при секретарі Богданевич О.О.,
за участю позивача ОСОБА_1, представника Полонської районної ради - Нікончук О.О., представника Пенсійного фонду Гусяк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Полонному адміністративний позов ОСОБА_1 до Полонської районної ради, Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області про визнання неправомірними дій голови Полонської районної ради, Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області та зобов'язання вчинити певні дії,
У вересні 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідачів Полонської районної ради та Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі, мотивуючи його тим, що в березні 2014 року фактично виконано постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, компенсації за невикористану відпустку та стягнення моральної шкоди на користь позивача. А саме Полонською районною радою було проведено нарахування та виплату заробітку за період вимушеного прогулу відповідно до вищезазначеного рішення з утриманням отриманої пенсії за період з 05.01.2009 року по 30.11.2010 року згідно довідки №388 від 26.02.2014 р. в сумі 156387,53 грн. виданою Управлінням Пенсійного Фонду України в Полонському районі. Вважає, що даний розрахунок проведений радою невірно і незаконно утримано нею кошти в сумі 60800 грн. 29.09.2014 р. позивач отримав лист у Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі про те, що ними проводяться утримання коштів в сумі 101828,93 грн. з його пенсії. Просить визнати протиправними дії голови Полонської районної ради Шпега Ярослава Івановича щодо утримання 60800 грн. із виплаченої заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року; зобов'язати Полонську районну раду виплатити ОСОБА_1 неправомірно утриманні кошти в сумі 60800 грн. заробітної плати за час вимушеного прогулу; визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області по утриманню з пенсії переплати в розмірі 101828 грн. 93 коп.; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 зайво утримані кошти в сумі 101828 грн. 93 коп.; визнати протиправними дії голови Полонської районної ради Шпега Ярослава Івановича щодо не включення в довідку №06-23/227 від 28.03.2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» надбавок та премій за період з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року, в січні 2009 року компенсації за невикористану відпустку в сумі 15093 грн. 81 коп. та зобов'язати голову Полонської районної ради Шпега Ярослава Івановича видати таку довідку з відображенням в січні 2009 року компенсації за невикористану відпустку; визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області включити в складову заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 компенсації за невикористану відпустку; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28 березня 2014 року з урахуванням нарахованих та виплачених сум компенсації за невикористану відпустку, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та пояснив, що Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі з 05.01.2009 року на свій розсуд перевело його на пенсію по інвалідності, хоча він до цього отримував пенсію як військовослужбовець. Районна рада провела розрахунок відповідно до довідки пенсійного фонду, але не врахувала, що він отримував пенсію як військовослужбовець.
Представник Полонської районної ради проти задоволення позовних вимог заперечила та вказала, що під час виконання постанови суду головний бухгалтер зверталась до Полонської районної ради про надання їй довідки про розмір пенсії по інвалідності ОСОБА_1, однак в наданні такої інформації їй було відмовлено. В березні позивачем було надано довідку №338 на підставі якої головний бухгалтер і провела розрахунок на підставі цієї довідки. Вважає, що ніяких порушень в цих розрахунках небуло.
Представник Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі позов ОСОБА_1 не визнала та вказала, що перебуваючи на державній службі позивач не мав права отримувати пенсію по-інвалідності, тому управлінням з 01.04.2014 року проведено було перерахунок. Крім того пояснювала, що такий вид виплат як компенсація за невикористану відпустку не передбачені частиною 2 ст.33 ЗУ «Про державну службу», як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Судом встановлено наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до постанови Полонського районного суду від 03.12.2012 р. визнано протиправним та скасовано рішення від 30 грудня 2008 року №1 двадцять сьомої (позачергової сесії) Полонської районної ради п'ятого скликання про звільнення голови районної ради. Вирішено вважати звільненим ОСОБА_1 з посади голови Полонської районної ради на підставі ч.2 ст.55 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» у зв'язку із закінченням повноважень Полонської районної ради п'ятого скликання. Зобов'язано Полонську районну раду внести зміни до формулювання звільнення ОСОБА_1 шляхом внесення запису в трудову книжку про звільнення з посади голови Полонської районної ради у зв'язку з припиненням повноважень Полонської районної ради п'ятого скликання з 02 грудня 2010 року на підставі ч.2 ст.55 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 07.02.2013 року стягнуто з Полонської районної ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 30.12.2008 р. по 02.12.2010 р. з урахуванням отриманої пенсії по інвалідності з 05.01.2009 р.
Згідно розрахунку коштів, здійсненого на підставі вищезгаданого рішення, розрахунок за час прогулу за період з 31.12.2008 року по 02.12.2010 року з врахуванням отриманої за вказаний період пенсії по 2-ій групі інвалідності загального захворювання в сумі 156387,55 грн. згідно ЗУ «Про державну службу» з 05.01.2009 р. згідно поданої довідки з УПФУ в Полонському районі становить 73634,09 грн.
Відповідно до довідки №388 від 26.02.2014 р. ОСОБА_1 отримує пенсію по 2 групі інвалідності, загальне захворювання згідно ЗУ «Про державну службу» в сумі 7585,26 грн. з 05.01.2009 р. довічно, з 05.01.2009 р. по 30.11.2010 р. йому виплачено 156387,53 грн.
Згідно з листом Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі №5677/03 від 29.09.2014 р. ОСОБА_1 з 05.01.2009 р. було проведено перерахунок на пенсію по-інвалідності по 2 групі згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В зв'язку з даним перерахунком утворилась переплата пенсії в сумі 101828,93 грн. Переплата пенсії в сумі 85059,59 грн. підлягає відшкодуванню.
Головним Управлінням Пенсійного Фонду в Хмельницькій області за №1368 від 01.04.2014 року зроблено разрахунок пенсії, яку мав би отримувати ОСОБА_1 в разі отримання пенсії відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У відповідності до п. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання органами Пенсійного фонду України сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, визначає Порядок відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 21 березня 2003 року № 6-4 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 травня 2003 року за № 374/7695.
Згідно з пунктом 3 цього Порядку повернення коштів проводиться відповідно до статті 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміну у складі сім'ї тощо.
Зі змісту зазначених норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV та Порядку відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення вбачається, що повернення виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за умови встановлення зловживань з боку пенсіонера.
Відповідно ст. 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Разом з тим, п. 1 ч. 1 ст. 1215 Цивільного кодексу України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, зокрема пенсії, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відтак, відрахування виплаченої надміру суми пенсії можливе лише за двох умов, зокрема, зловживання з боку пенсіонера та подання страхувальником недостовірних даних.
Тобто, діючим законодавством встановлено вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії.
Будь-яких доказів наявності вини позивача чи зловживань з його боку відповідачем не надано та судом не встановлено, а тому суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в частині визнання неправомірними дій щодо утримання з пенсії позивача надміру виплаченої пенсії.
Згідно ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 року, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, ст.66 Закону №1788-ХІІ врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до ст. 41 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІУ до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З довідки Полонської районної ради від 28.03.2014 року № 06-23/227 вбачається, що за період з 01 грудня 2008 року по 30 листопада 2010 року позивачу ОСОБА_1 не включено надбавки та премії та за 2009 рік компенсацію за невикористану відпустку.
Таким чином, суд вважає, що решта вимог позивача підлягає до задоволення, так як в довідку про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» мають бути включені такі виплати та вони мають враховуватися при призначенні пенсії.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 86, 160-163, 186 КАС України, суд,-
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії голови Полонської районної ради Шпега Ярослава Івановича щодо утримання 60800 грн. із виплаченої заробітної плати за час вимушеного прогулу за період з 31 грудня 2008 року по 02 грудня 2010 року.
Зобов'язати Полонську районну раду виплатити ОСОБА_1 неправомірно утриманні кошти в сумі 60800 грн. заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області по утриманню з пенсії переплати в розмірі 101828 грн. 93 коп.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 зайво утримані кошти в сумі 101828 грн. 93 коп.
Визнати протиправними дії голови Полонської районної ради Шпега Ярослава Івановича щодо не включення в довідку №06-23/227 від 28.03.2014 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» надбавок та премій за період з 01.12.2008 року по 30.11.2010 року, в січні 2009 року компенсації за невикористану відпустку в сумі 15093 грн. 81 коп. та зобов'язати голову Полонської районної ради Шпега Ярослава Івановича видати таку довідку з відображенням в січні 2009 року компенсації за невикористану відпустку.
Визнати протиправною відмову Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області включити в складову заробітної плати для обчислення пенсії ОСОБА_1 компенсації за невикористану відпустку.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Полонському районі Хмельницькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 28 березня 2014 року з урахуванням нарахованих та виплачених сум компенсації за невикористану відпустку, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду шляхом подачі до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Суддя Полонського
районного суду: Н.Горгулько