Справа № 523/15352/14-а
"31" жовтня 2014 р. Суворовського районного суду міста Одеси Пепеляшков О.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси про визнання відмови у здійсненні перерахунку пенсії протиправною, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом та просить: визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м.Одеси, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_2 інші види виплат, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань; здійснити перерахунок та виплатити пенсії з урахуванням інших виплат - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки Головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Державної адміністрації України в Одеської області року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсії з часу звернення за її призначенням, а саме з 16.09.2012 року в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням індексу інфляції, з урахуванням всіх складових в тому числі інших виплат - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Державної адміністрації України в Одеській області.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є одержувачем пенсії, яка йому була призначена на підставі Закону України «Про державну службу», але під час проведення розрахунку пенсії відповідач не врахував частину заробітної плати, яка визначена як «інші виплати» - на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Від відповідача надійшли письмові заперечення проти позову, в яких управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі міста Одеси зазначило про відсутність порушень діючого законодавства.
На підставі ст. 183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження.
При вирішенні даного спору, суддя виходить з наступного.
Матеріалами справи встановлено, що з позивачу управлінням ПФУ в Суворовському районі м. Одеси було призначено позивачу пенсію на підставі Закону України „Про державну службу".
Відмовляючи у задоволенні вимог позивача листом від 20.08.2014р. УПФ України в Суворовському районі м. Одеси виходило з того, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань не включаються до складу заробітної плати у розумінні постанови КМУ від 31.05.2000р. за №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», розмір яких враховується при обчисленні пенсії.
Проте, такий висновок управління пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси є необґрунтованим з наступних підстав.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону № 1788.
Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р.(№21-430а11) та відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України є обов'язковим для врахування в судовій практиці. Крім того, відповідно до ч.2 ст.161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Таким чином відмова УПФ України в Суворовському районі м. Одеси у проведенні розрахунку пенсії позивачу з урахуванням інших виплат визначених в довідках є неправомірною, а порушене право позивача підлягає судому захисту, шляхом зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок повинен робитись, виходячи з дати звернення, а не з дати призначення пенсії, тому позов має бути задоволений шляхом визнання дій відповідача щодо відмови здійснити розрахунок пенсії з урахуванням всіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки управління розвитку комунальної інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної адміністрації про складові заробітної плати станом на 14.03.2012р. та за останні 24 календарні місяці роботи та зобов'язання відповідача здійснити відповідний розрахунок з 20.08.2014р. - дня відмови в цьому позивачу.
Стосовно вимог позивача зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_2 пенсії з часу звернення за її призначенням, а саме з 16.09.2012 року саме в розмірі 80% заробітної плати з урахуванням індексу інфляції, з урахуванням всіх складових в тому числі інших виплат - індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань згідно довідки головного управління розвитку інфраструктури та енергозабезпечення Державної адміністрації України в Одеській області, суд виходить з того, що статтею 37 Закону України «Про державну службу» передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Керуючись ст.ст.10, 11, 76, 79, 122, 160, 161, 163, 183-2 КАС України, -
Позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси у проведенні розрахунку пенсії ОСОБА_2 з урахуванням всіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідок управління розвитку комунальної інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної адміністрації.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Суворовському районі м. Одеси провести розрахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням всіх виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідок управління розвитку комунальної інфраструктури та енергозабезпечення Одеської обласної адміністрації з 20.08.2014р.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського адміністративного апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Суддя