Постанова від 06.11.2014 по справі 520/11756/14-а

Справа № 520/11756/14-а

Провадження № 2-а/520/439/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.11.2014 року Київський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого - судді Огренич І.В.

при секретарі - Камінської О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління пенсійного фонду України у Київському районі м.Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, суд,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, уточнивши вимоги, просить визнати відмову управління пенсійного фонду в Київському районі м.Одеси від 09.09.2014 року №4904 щодо врахування позивачці, інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправною та зобов'язати управління пенсійного фонду в Київському районі м.Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 27.07.2011 року відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з врахуванням інших видів виплат згідно довідки від 27.08.2014 року №109-Б, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», на які нараховані та утримані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок. При цьому позивачка посилається на те, з 27.07.2011 року ОСОБА_1 призначено пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». При визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 управлінням пенсійного фонду в Київському районі м.Одеси не була врахована одна зі складових заробітної плати, а саме графа «інші виплати». У вересні 2014 року позивачка звернулась до відповідача із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії з урахуванням складових заробітної плати, а саме графи «інші виплати» згідно довідки про складові заробітної плати державного службовця №109-Б від 27.08.2014 року. Зазначені дії управління пенсійного фонду в Київському районі м.Одеси ОСОБА_1 вважає неправомірними, оскільки суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи, для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Крім цього, як зазначила позивач у довідці яка була додана до заяви про перерахунок пенсії, зазначається, що на всі виплати включені в довідку нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а тому ці виплати повинні були бути враховані при розрахунку пенсії.

Позивачка до судового засідання не з'явилась, надала до суду заяву з проханням розглядати справу у її відсутність.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, повідомлявся належним чином, надав до суду заперечення, в яких просив у задоволенні позову відмовити.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.

Згідно матеріалів справи, встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком, як державний службовець з 27.07.2011 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про державну службу».

Загальний стаж роботи ОСОБА_1 становить 35 років 8 місяці 14 днів у тому числі стаж роботи в органах місцевого самоврядування становить 10 років 11 днів.

Згідно ч. 3 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування, виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і посад. Згідно з ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

У вересні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії згідно довідки про складові заробітної плати державного службовця №109-Б від 28.08.2014 року з урахуванням графи «інші виплати» які не були включені до суми заробітної плати, на підставі, якої відповідачем розраховувалась пенсія позивачу, а саме сума матеріальної допомоги, індексації заробітної плати, сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально - побутових питань, індексацію.

Рішенням управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси від 05.09.2014 року за №842296, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премії, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Інші виплати (матеріальна допомога та індексація) не входять до складу заолбітної плати державних службовців згідно Закону України «Про державну службу» і не враховуються при обчисленні цього виду пенсії.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 2 ст. 37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою ст. 37-1 згаданого Закону передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється із сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Водночас ст.33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).

Згідно зі ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року N 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 Постанови КМУ N 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України N 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Таким чином, встановлено, що з таких виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 83 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком та по інвалідності призначаються з дня досягнення пенсійного віку або відповідно встановлення інвалідності органами медико-соціальної експертизи, якщо звернення за пенсією надійшло не пізніше 3 місяців з дня досягнення пенсійного віку або встановлення інвалідності.

Однак, ОСОБА_1 за перерахунком пенсії, як державному службовцю згідно довідки про складові заробітної плати державного службовця №109-Б від 27.08.2014 року звернулась належним чином, лише у вересні 2014 року, до цього часу питання щодо перерахунку пенсії, як державному службовцю позивачу управлінням Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси не розглядалось, рішення щодо відмови у перерахунку пенсії, як державному службовцю згідно довідки про складові заробітної плати №109-Б від 27.08.2014 року з цього приводу не приймалось, то суд вважає за необхідне, відмовити у задоволенні вимог позивача щодо перерахунку пенсії, як державному службовцю з 27.07.2011 року.

Відповідно до ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України.

Таким чином, аналіз вищенаведених норм діючого законодавства та обставин справи дають підстави для висновку про те, що підлягають задоволенню позовні вимоги в частині визнання неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в в Київському районі м.Одеси у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 за наданою довідкою № 109-Б від 27.08.2014 року та зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати державного службовця №109-Б від 27.08.2014 року, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з моменту подання заяви до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про перерахунок зазначеної пенсії, тобто з 01.09.2014 року .

Згідно з ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 73 гривні 08 копійок з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову управління пенсійного фонду в Київському районі м.Одеси від 09.09.2014 року №4904 щодо врахування ОСОБА_1 , інших виплат при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Одеси здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за довідкою про складові заробітної плати державного службовця №109-Б від 27.08.2014 року, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» та нарахувати і виплатити пенсію в новому розмірі з 01.09.2014 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 73 гривні 08 копійок.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного суду Одеської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Огренич І. В.