Ухвала від 12.11.2014 по справі 296/7923/14-а

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Шалота К.В.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

УХВАЛА

іменем України

"12" листопада 2014 р. Справа № 296/7923/14-а

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Моніча Б.С.,

при секретарі Лялевич С.С. ,

за участю позивача, представника відповідача,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, ОСОБА_4 на постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "06" жовтня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання протиправною відмову та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії ,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2014 року ОСОБА_4 звернулася адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області і просила визнати протиправною відмову відповідача у включенні до складу розрахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» інших виплат, а саме: суму нарахованої індексації на заробітну плату, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та зобов"язати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця з 02.03.2011 року та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією в сумі 249,40 грн. за кожний місяць недоплати і з подальшою щомісячною виплатою.

Ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 06 жовтня 2014 року позовні вимоги за період з 02.03.2011 року по 01.03.2014 року включно залишено без розгляду.

Вказана ухвала не оскаржена і набрала законної сили.

Постановою Корольовського районного м .Житомира суду від 6.10.2014 року позов ОСОБА_4 задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області у включенні до складу розрахунку пенсії ОСОБА_4 відповідно до Закону України «Про державну службу» інших виплат, а саме: суму нарахованої індексації на заробітну плату, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань з 01.08.2014 року.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_4 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати відповідно до довідки №Б1-10/24 від 16.07.2014 року, починаючи з 01 серпня 2014 року.

В решті позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою управління ПФ та ОСОБА_4 звернулись з апеляційними скаргами, в яких просять відповідно : відповідач - скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позові відмовити повністю; позивач - скасувати постанову суду першої інстанції та задовольнити позовні вимоги повністю.

Позивач підтримав свою апеляційну скаргу і не підтримав апеляційну скаргу відповідача.

Представник відповідача підтримав свою апеляційну скаргу і не визнав апеляційну скаргу позивача.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 02.03.2011 року позивачу ОСОБА_4 призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

21 липня 2014 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі із заявою про перерахування та виплату пенсії з врахуванням «інших виплат», а саме: матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати відповідно до Закону України "Про державну службу", надавши до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі довідку від 16.07.2014 №Б1-10/24 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".

Відповідно до вказаної довідки на усі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с. 6-8).

Листом Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі від 28.07.2014 р. №396/Ф-02 ОСОБА_4 відмовлено в здійснені перерахунку її пенсії з посиланням на те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та матеріальна допомога на оздоровлення не є складовими частинами заробітної плати і не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбаченому частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу", а тому також не були включені до заробітку, який враховується при обчисленні пенсій позивачу як державному службовцю (а.с. 10).

Задовольняючи частково позовні вимоги , суд першої інстанції виходив з того , що висновки Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак, яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права, а тому вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі зробити перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позивач звернувся до Відповідача з відповідною заявою про здійснення перерахунку його пенсії - 21.07.2014 р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відділу по роботі з зверненнями громадян Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з 01.08.2014 року.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі зробити перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.

Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Із матеріалів справи вбачається, що Позивач звернувся до Відповідача з відповідною заявою про здійснення перерахунку його пенсії - 21.07.2014 р., про що свідчить штамп вхідної кореспонденції відділу по роботі з зверненнями громадян Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, а тому позивач має право на перерахунок пенсії з 01.08.2014 року.

При цьому колегія суддів зазначає, що доводи позивача щодо необхідності перерахунку пенсії з 2.03.2011 року є безпідставними , так як ухвалою Корольовського районного суду м. Житомира від 06 жовтня 2014 року позовні вимоги за період з 02.03.2011 року по 01.03.2014 року включно залишено без розгляду.

Вказана ухвала не оскаржена і набрала законної сили.

Колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції, дослідивши в судовому засіданні надані сторонами по справі докази, обґрунтовано задовольнив позовні вимоги частково.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки постанову судом першої інстанції винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.

Доводи апеляційних скарг висновків суду не спростовують, а тому їх потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області, ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Корольовського районного суду м. Житомира від "06" жовтня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: І.Ф.Бондарчук

Б.С. Моніч

Повний текст cудового рішення виготовлено 12.11.2014 року

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_4 АДРЕСА_1,10014

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003

- ,