10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Дорошенко Н.О.
Суддя-доповідач:Котік Т.С.
іменем України
"13" листопада 2014 р. Справа № 817/2373/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Котік Т.С.
суддів: Жизневської А.В.
Малахової Н.М.,
при секретарі Рожко М.М. ,
за участю представника позивача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділу державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_5 до Відділу державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області про зобов'язання вчинення певних дій ,
У серпні 2014 року ОСОБА_5 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом та просив зобов'язати відділ Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області зареєструвати на його ім'я транспортний засіб мопед марки Malaguti Phantom рама № НОМЕР_2, оскільки вважає відмову відповідача протиправною та такою, що суперечить Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998, яким встановлено, що перша державна реєстрація мопедів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2009 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", та може проводитися без подання документів, що підтверджують правомірність їх придбання, за встановленою цим Порядком процедурою (пункт 8 доповнено абзацом згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 436 від 20.04.2011).
Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року позов задовольнив.
Зобов'язано відділ Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області зареєструвати на ім'я ОСОБА_5, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, транспортний засіб мопед марки Malaguti Phantom рама НОМЕР_2.
Присуджено на користь позивача із Державного бюджету судовий збір у розмірі 73,08 грн.
В апеляційній скарзі відділ Державтоінспекції УМВС України в Рівненській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову - про відмову в задоволенні позовних вимог. Зокрема, апелянт посилається на те, що висновки суду не узгоджуються з приписами пункту 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйований на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1388 від 07.09.1998, оскільки за базою даних Інтерпол даний транспортний засіб значиться як викрадений і знаходиться у міжнародному розшуку за ініціативи правоохоронних органів Італії.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 26.03.2012 року в справі №1715/5209/12 ОСОБА_5 притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ст.353 Митного кодексу України, та застосовано до нього адміністративне стягнення у вигляді конфіскації транспортного засобу мопеда марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_2 (а.с.6).
В мотивувальній частині обумовленого судового рішення зазначено, що влітку 2006 року ОСОБА_5 придбав та використовував транспортний засіб - мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_2, який був ввезений на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю. Також, зазначено, що мопед знаходиться в розшуку по базі Інтерполу, як викрадений з Італії.
Після конфіскації транспортного засобу в дохід держави на підставі постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 26.03.2012 № 1715/5209/12, мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_2, був реалізований на аукціоні з реалізації рухомого арештованого майна 18 квітня 2013 року та придбаний покупцем ОСОБА_5 (позивачем по даній справі) за 2300,00 грн., які внесені на рахунок РФ ПП "СП "Юстиція" в сумі 230,00 грн. як гарантійний внесок торгівельної організації, кошти в сумі 2070,00 грн. внесені на депозитний рахунок відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Рівненській області 19.04.2013 року.
Зазначені обставини підтверджені актом про проведення аукціону з реалізації рухомого арештованого майна, виданим на підставі протоколу № 09-Р/209/12/Км-4 від 18.04.2013 проведення аукціону з реалізації майна, конфіскованого на користь держави (а.с.7).
У зв"язку з придбанням мопеду, позивач звернувся до відповідача про реєстрацію транспортного засобу, однак, відділом ДАІ УМВС України в Рівненській області листом №35/24-3072 від 29.07.2014 відмовлено ОСОБА_5 в першій реєстрації транспортного засобу Malaguti Phantom, номер рами НОМЕР_2 відповідно до п.15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, у зв'язку з тим, що він внесений до бази розшуку Інтерполом (а.с.12).
Суд першої інстанції перевіряючи правомірність дій відповідача щодо відмови у реєстрації транспортного засобу - мопеда дійшов висновків, що застосування відповідачем до спірних правовідносин пункту 15 Порядку , є необґрунтованим, позаяк зазначена правова норма стосується розшукуваних правоохоронними органами інших держав транспортних засобів, які ввезені на митну територію України.
Разом з тим, суд посилався на те, що позивач звернувся до уповноваженого державного органу щодо державної реєстрації транспортного засобу не після його ввезення на митну територію України, а після придбання такого транспортного засобу в порядку, встановленому законодавством України.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, оскільки вони не узгоджуються з правовими нормами, що регулюють порядок реєстрації транспортних засобів.
Так, єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків встановлена Порядком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України N 1388 від 07.09.1998, зі змінами та доповненнями, далі Порядок.
Відповідно до пункту 2 цього Порядку, він є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.
Пунктом 7 Порядку встановлено, що власники транспортних засобів та особи, що експлуатують такі засоби на законних підставах, або їх представники (далі - власники) зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) транспортні засоби протягом десяти діб після придбання (одержання) або митного оформлення, або тимчасового ввезення на територію України, або виникнення обставин, що є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Строк державної реєстрації продовжується у разі подання документів, які підтверджують відсутність можливості своєчасного її проведення власниками транспортних засобів (хвороба, відрядження або інші поважні причини).
Експлуатація транспортних засобів, що не зареєстровані (не перереєстровані) у підрозділах Державтоінспекції (крім транспортних засобів, зареєстрованих до набрання чинності цим Порядком) та без номерних знаків, що відповідають державним стандартам, а також ідентифікаційні номери складових частин яких не відповідають записам у реєстраційних документах або знищені чи підроблені, забороняється.
Відповідно до пункту 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух") .
Перша державна реєстрація мопедів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2009 р. N 1371 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 101, ст. 3521), може проводитися без подання документів, що підтверджують правомірність їх придбання, за встановленою цим Порядком процедурою.
Відмовляючи позивачу в державній реєстрації транспортного засобу, відповідач керувався пунктом 15 Порядку, яким встановлено, що під час проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортні засоби, крім випадків вибракування їх у цілому, підлягають огляду (крім випадків перереєстрації транспортних засобів у зв'язку із зміною місця проживання власника та у разі відновлення втрачених або зіпсованих документів) з метою звірення ідентифікаційних номерів їх складових частин з номерами, зазначеними у поданих власником для реєстрації документах, визначення їх справжності та проведення перевірки за Єдиним державним реєстром Державтоінспекції та автоматизованою базою даних про розшукувані транспортні засоби, встановлення відповідності конструкції і технічного стану транспортних засобів обов'язковим вимогам правил, нормативів і стандартів України.
Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.
Як убачається з матеріалів справи, згідно з базою даних Генерального Секретаріату Інтерполу транспортний засіб мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_2, перебуває в міжнародному розшуку як такий, що викрадений в Італії 11.03.2006, отже, при відмові у реєстрації транспортного засобу відповідач діяв правомірно.
Висновки суду першої інстанції про те, що позивач звернувся за реєстрацією не після ввезення мопеду на митну територію України, а після придбання такого транспортного засобу в порядку, встановленому законодавством України, є безпідставними та спростовуються дослідженими доказами.
Так, з матеріалів справи вбачається, що мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_2 ввезений на митну територію України в 2006 році поза митним контролем та придбаний позивачем у 2006 році.
26 березня 2012 року ОСОБА_5 притягнуто до відповідальності за ст. 353 МК України, отже факт придбання та використання транспортного засобу, ввезеного на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, є доведеним та не підлягає доказуванню відповідно до приписів ч.4 ст.72 КАС України.
Подальше придбання позивачем мопеда марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_2 на аукціоні з реалізації рухомого арештованого майна 18 квітня 2013 року, не скасовує того факту, що мопед придбаний та використовується, як такий, що ввезений на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю.
Окрім того, на час придбання транспортного засобу через аукціон, позивач був обізнаний з тим, що зазначений мопед ввезений на митну територію України поза митним контролем та знаходиться в розшуку згідно повідомлення правоохоронних органів Італії.
Так само, є безпідставним посилання суду першої інстанції на те, що правоохоронні органи Італії фактично не розшукують обумовлений транспортний засіб, позаяк, будучи у встановленому порядку повідомленими про місцезнаходження такого транспортного засобу ще в 2011 році, впродовж трьох років не вчинили жодних дій щодо повернення транспортного засобу іноземному власнику та не з'ясували намірів останнього в межах розумного строку.
Як вбачається з матеріалів справи, станом на 30.01.2014 року мопед марки "Malaguti Phantom", рама НОМЕР_2 значиться в міжнародному розшуку. Та обставина, що з 2011 року неодноразово надавалась до НЦБ Інтерполу в Італії відомості щодо обставин його викрадення, однак, наміри іноземного власника вказаного мопеда в Україну не надходили, не виключають автоматично вказаний транспортний засіб з бази розшуку.
Не передбачено таке виключення й Інструкцією про порядок використання правоохоронними органами можливостей НЦБ Інтерполу в Україні у попередженні, розкритті та розслідуванні злочинів, яку затверджено наказами Міністерства внутрішніх справ України, Генеральної прокуратури України, Служби безпеки України, Державного комітету у справах охорони державного кордону України, Державної митної служби України, Державної податкової адміністрації України від 9 січня 1997 року N 3/1/2/5/2/2.
За наведених обставин, висновки суду першої інстанції щодо протиправної відмови відповідача у реєстрації транспортного засобу, який знаходиться у розшуку по базі Інтерполу не узгоджуються з нормами, зазначеними в Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України N 1388 від 07.09.1998, зі змінами та доповненнями, а тому судове рішення підлягає скасуванню з ухваленням нового - про відмову в задоволенні позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу відділу державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області задовольнити, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "22" вересня 2014 р. скасувати та прийняти нову.
Відмовити ОСОБА_5 в задоволенні позову до відділу державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області про зобов"язання вчинення певних дій.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.С. Котік
судді: А.В. Жизневська
Н.М. Малахова
Повний текст cудового рішення виготовлено "13" листопада 2014 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_5 АДРЕСА_1,33000
3- відповідачу Відділ державної автомобільної інспекції УМВС України в Рівненській області вул.С.Бандери,14 А,м.Рівне,33028
4-представник позивача ОСОБА_3 АДРЕСА_2