ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без розгляду
10 листопада 2014 року № 813/6400/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., за участю секретаря судового засідання Харіва М.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія", представники - Неліна І.Г., Кусель Я.М. до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова представник - Кожухар І.І. про визнання протиправними дій і скасування повідомлення,-
дочірнє підприємство Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій і скасування повідомлення № 27 від 02.01.2014 року.
Через канцелярію суду представником відповідача (23.10.2014 року вх. № 36530) подано клопотання про залишення позовної заяви дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду відповідно до ст. 99 КАС України. В обґрунтування клопотання зазначає, що оскаржуване повідомлення № 27 від 02.01.2014 року позивачем отримано 09.01.2014 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Представник позивача у судовому засіданні проти клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до адміністративного суду заперечила. Пояснила, що оскаржуване повідомлення 09.01.2014 року отримано Львівською геологорозвідувальною експедицією Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія", яка є відокремленим структурним підрозділом Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" і відповідно до наказів про режими роботи з січня 2014 року працює в режимі дводенного робочого тижня, тому вказаним структурним підрозділом дане повідомлення скеровано на адресу Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" листом № 594 лише 15.07 2014 року.
Дослідивши клопотання відповідача та матеріали справи, суд дійшов висновку, що таке підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи, повідомлення № 27 від 02.01.2014 року Львівською геологорозвідувальною експедицією Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" отримано 09.01.2014 року, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, а Львівською геологорозвідувальною експедицією Дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" дане повідомлення скеровано на адресу Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" листом № 594 лише 15.07 2014 року.
Суд приходить до переконання, що про існування повідомлення № 27 від 02.01.2014 року позивач дізнався або повинен був дізнатися 09.01.2014 року і саме з цього моменту починається відлік шестимісячного строку звернення до адміністративного суду.
Суд вважає за необхідне зазначити, що строки впливають на права та обов'язки учасників адміністративних правовідносин, спонукаючи їх до своєчасного здійснення наданих їм прав чи виконання покладених на них обов'язків. Строки - засіб впорядкування суспільних відносин, без якого неможливо уявити діяльність публічної адміністрації, нормативного акта, якою б юридичною силою він не був наділений.
Статтею 100 КАС України передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними. Проте причина пропуску строку є поважною, якщо вона відповідає одночасно усім таким умовам:
1) це обставина або кілька обставин, яка безпосередньо унеможливлює або ускладнює можливість вчинення процесуальних дій у визначений законом строк;
2) це обставина, яка виникла об'єктивно, незалежно від волі особи, яка пропустила строк;
3) ця причина виникла протягом строку, який пропущено;
4) ця обставина підтверджується належними і допустимими засобами доказування.
Відповідно до положень, закріплених статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів (ст. 69 КАС України).
За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Жодних належних та допустимих доказів поважності причин пропуску строку звернення до суду в межах шестимісячного строку, з дня коли позивач дізнався чи повинен був дізнатися про порушення свого права позивачем не надано.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Таким чином, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Керуючись ст.ст. 99, 100, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Клопотання представника відповідача задовольнити.
Позовну заяву дочірнього підприємства Національної акціонерної компанії "Надра України" "Західукргеологія" до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про визнання протиправними дій і скасування повідомлення - залишити без розгляду.
Ухвала суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього ж Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала суду першої інстанції, набирає законної у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.
Суддя Кедик М.В.
Ухвала в повному обсязі складена 13.11.2014 року.