10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенцова Л.М.
Суддя-доповідач:Шидловський В.Б.
іменем України
"13" листопада 2014 р. Справа № 295/10978/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Шидловського В.Б.
суддів: Євпак В.В.
Капустинського М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "01" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії ,
Постановою Богунського районного суду м.Житомира від 01.09.2014 позов задоволено.
Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_3 пенсії державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3 відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку з 11 січня 2014 року.
Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судовий збір в розмірі 73,08 грн.
Не погоджуючись з ухваленою судом першої інстанції постановою, сторони у справі подали апеляційні скарги.
Вимогою скарги позивача (з посиланням на помилкове застосування судом норм матеріального права) стала зміна оскарженої постанови із зазначенням обов"язку відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_3 з включенням до розрахунку щорічної матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку за період з 21.07.201.
Вимогою апеляційної скарги відповідача є скасування оскарженої постанови та прийняття нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог. При цьому, Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області вважає, що суд першої інстанції порушив норми матеріального й процесуального права.
Розглянувши справу в межах, визначених ст.195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарги задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Матеріали справи свідчать, що 11.07.2014 року позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просив: 1) визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області у включенні до складу розрахунку його пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» інших виплат, а саме матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію доходів громадян та компенсацію за невикористану відпустку; 2) зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Житомирі Житомирської області здійснити перерахунок йому пенсії з 21.07.2011 року з урахуванням інших виплат, зазначених у довідці Житомирської митниці Міндоходів від 05.06.2014 року № 5/2/5/2968 у загальній сумі 87757,21 грн. за період з квітня 2005 року по березень 2010 року, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення у сумі 36091,58 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань - 15905,40 грн., індексації доходів громадян - 3635,63 грн., компенсації за невикористану відпустку за період з 28.11.2007 року по 31.03.2010 року - 32124,60 грн. відповідно до діючих на дату її призначення Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про державну службу» та «Про службу в органах місцевого самоврядування» в розмірі 90 % без обмежень та виплатити різницю між перерахованою та фактично виплаченою пенсією.
Ухвалою Богунського районного суду м.Житомира від 31.07.2014 року адміністративний позов в частині вимог за період з 21.07.2011 року по 10.01.2014 року включно залишено без розгляду (а.с.21,22).
Судом першої інстанції встановлено, що позивачу з 21 липня 2011 року призначено пенсію за віком як службовцю органів місцевого самоврядування".
22.05.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою, у відповідь на яку УПФ вказало, що врахувати такі виплати як матеріальна допомога, індексація доходів громадян та компенсація за невикористану відпустку для перерахунку розміру пенсії немає підстав.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що позов обґрунтований.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до положень ст.21 Закону України № 2493-III "Про службу в органах місцевого самоврядування" пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку.
Пенсія державним службовцям призначається у відповідному розмірі від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч.1 ст.1 Закону).
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та компенсація за невикористану відпустку входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, висновки Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області про те, що матеріальна допомога, компенсація за невикористану відпустку ( на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, але вони не включалися до складу заробітної плати державного службовця), не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та стаття 66 Закону № 1788 "Про пенсійне забезпечення".
Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.
Відповідно до ч.6 ст.95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст.33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" №865 від 31.05.2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30.10.2008 року № 19-11, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852, передбачено форми довідок про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії.
Згідно з довідкою № 5/2/5/2968 від 05.06.2014 вбачається, що на індексацію заробітної плати у розмірі 3943,26 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 36091,58 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 15905,40 грн. та компенсацію за невикористану відпустку в сумі 33195,42 грн. за період з квітня 2005 року по квітень 2010 року - нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З огляду на вищезазначене, на думку суду апеляційної інстанції, суд попередньої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість й необхідність задоволення позовних вимог.
Відповідач же як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності вчинених ним дій та прийнятих рішень ( а такий його обов"язок передбачений ч.2 ст.71 КАС України ).
Судова колегія вважає, що відповідача необхідно зобов"язати здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу саме з 11.01.2014, враховуючи дату звернення ОСОБА_3 до суду, приписи ст.99 КАСУ та той факт, що адміністративний позов в частині вимог за період з 21.07.2011 по 10.01.2014 залишено судом без розгляду (ухвала від 31.07.2014 - а.с.21,22).
З огляду на положення п.9 ч.1 ст.155 КАСУ ухвалу про залишення позову без розгляду може бути оскаржено.
Враховуючи наведене, суд апеляційної інстанції не погоджується з доводами, зокрема апеляційної скарги позивача.
Підсумовуючи викладене, слід зазначити, що оскаржена постанова законна і обґрунтована, відповідає матеріалам справи та вимогам чинного законодавства.
Доводи апеляційних скарг не є переконливими, не спростовують висновків суду першої інстанції.
Правові підстави для скасування постанови відсутні, а тому апеляційний суд залишає її без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційні скарги ОСОБА_3, Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Богунського районного суду м. Житомира від "01" вересня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.Б. Шидловський
судді: В.В. Євпак
М.М. Капустинський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
- ,