Справа № 755/17299/14-п
Провадження № 3/755/4122/14
"16" липня 2014 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Галаган В.І., розглянувши матеріал, який надійшов від ВДАІ Дніпровського ВДАІ МВС України в м. Києві про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця Житомирської області, працюючого водієм, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Дніпровського районного суду м. Києва надійшов адміністративний матеріал зі складеним протоколом про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Як убачається з даних, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення Серії АВ № 078153 від 27.05.2014 року, складеного Інспектором ДПС роти ДПС ДАІ в Кіровоградській області прапорщиком міліції Скобелєвим П.Г., ОСОБА_1, 27.05.2014 року о 06 годині 40 хвилин, керуючи автомобілем «Мерседес», державний номерний знак НОМЕР_1, з напівпричепом, державний номерний знак НОМЕР_2, по АІД Н-14 Олександрівка-Миколаїв, на нерегульованому перехресті з АІД М-12 Стрий-Знам'янка, не надав перевагу в русі автомобілю «Москвич», державний номерний знак НОМЕР_3, який рухався в зустрічному напрямку, чим змусив автомобіль різко загальмувати, щоб уникнути зіткнення.
Під час вивчення адміністративного матеріалу судом встановлено порушення працівниками ВДАІ норм чинного законодавства України при складанні адміністративного матеріалу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та направлення його до суду.
Відповідно до положення статті 256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Судом встановлено, що в досліджуваному адміністративному матеріалі зазначено, а саме в протоколі про адміністративне правопорушення Серії АВ № 078153 від 27.05.2014 року, що до протоколу додаються пояснення водія на окремому аркуші, однак такі пояснення в адміністративному матеріалі відсутні, що позбавляє суд можливості надати оцінку правопорушенню та провести об'єктивний розгляд справи.
Відповідно до ст. 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
За таких обставин адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 підлягає поверненню до ВДАІ Дніпровського ВДАІ МВС України в м. Києві для доопрацювання та доручення до матеріалів про адміністративне правопорушення письмових пояснень особи, що притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи те, що вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлюють розгляд протоколу в судовому засіданні, суддя, на підставі наведеного, та керуючись ст.ст.221, 245, 268, 278, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Адміністративний матеріал № 755/17299/14-п про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути до Дніпровського ВДАІ МВС України в м. Києві - для дооформлення.