10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Тимошенко А.О.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"12" листопада 2014 р. Справа № 283/2290/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області на постанову Малинського районного суду Житомирської області від "06" жовтня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та виплату компенсацію ,
В серпні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Малинського районного суду Житомирської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та виплату компенсації та просила визнати бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області протиправною та зобов'язати виплатити компенсацію за невикористане харчування її дитиною за період з 03 березня 2014 року по 31 березня 2014 року за місцем її роботи.
Постановою Малинського районного суду Житомирської області від 06 жовтня 2014 року позов ОСОБА_3 задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_3 компенсації за невикористане дитиною ОСОБА_4 харчування за період з 03 березня 2014 року по 31 березня 2014 року.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_3 компенсації за невикористане харчування її дитиною, ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1, за період часу з 03 березня 2014 року по 31 березня 2014 року, передбаченої п. 11 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі передбаченому Постановою KM України від 08 лютого 1997 року №155 "Про порядок та розміри компенсаційних виплат дітям, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відшкодовано з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судові витрати в розмірі 73,08 грн.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач по справі - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Малинського районного суду Житомирської області від 06 жовтня 2014 року № 283/2290/14-а та прийняти нове рішення.
Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є матір'ю ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 16), який навчається в 2-А класі Малинської ЗОШ № 2 (а.с. 17) та є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи (а.с. 10). З 03 березня 2014 року по 31 березня 2014 року у Малинській ЗОШ № 2 не було забезпечено безоплатне харчування дітей (а.с. 17). Отже ОСОБА_3 має право на отримання компенсації, передбаченої п. 11 ч.1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до копії паспорта позивачка зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, але фактично проживає та працює за місцем служби чоловіка в АДРЕСА_2, разом з нею проживає її неповнолітня дитина - ОСОБА_4, що підтверджується довідкою депутата Малинської міської ради та довідки з місця роботи.
Встановлено, що позивачка зверталась до Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної держаної адміністрації та Міністерства соціальної політики України із заявами про виплату на її сина грошової компенсації, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Листом від 25 квітня 2014 року № 12П-485 Департаменту праці та соціального захисту населення Житомирської обласної держаної адміністрації та листом від 04 червня 2014 року № 496/20/132-14 Міністерства соціальної політики України у виплаті компенсації за невикористане харчування дитини відмовлено з підстав передбачених п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Kабінету Mіністрів України від 20 вересня 2005 року № 936, згідно якого виплати компенсацій та допомог певних видів, передбачених Законом проводяться управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) державних адміністрацій, виконавчих комітетів, районних рад за місцем реєстрації громадян.
Позивачка, вважаючи дії відповідача по відмові в виплаті на її сина грошової компенсації за невикористане харчування протиправними, звернулася до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області є протиправною щодо невиплати ОСОБА_3 компенсації за невикористане харчування та зобов'язав відповідача нарахувати та виплатити вищевказану компенсацію.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до п.11 ч.1 ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» батькам та їх дітям, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, надається безплатне харчування учнів середніх загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних закладів освіти, студентів коледжів та технікумів (училищ), розташованих на територіях радіоактивного забруднення (пункти 2, 3, 4 статті 2 цього Закону), а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які є інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, які проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення. Дітям, які не харчуються в зазначених навчальних закладах, а також за всі дні, коли вони не відвідували ці заклади, до досягнення повноліття виплачується грошова компенсація у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Kабінету Mіністрів України від 08.02.1997 року № 155 "Про порядок та розміри компенсаційних виплат дітям, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи" установлено з 1 квітня 2011 року щомісячну грошову компенсацію на дітей, які навчаються у середніх загальноосвітніх школах, професійно-технічних навчальних закладах, коледжах та технікумах (училищах), розташованих на територіях радіоактивного забруднення, а також дітей, евакуйованих із зони відчуження, дітей, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, і тих, які проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до відселення і які не харчуються в їдальнях зазначених навчальних закладів, а також за всі дні, коли перелічені особи не відвідували ці заклади, до досягнення ними повноліття в таких розмірах: у віці від 6 до 10 років - 180 гривень, від 11 до 14 років - 185 гривень, від 15 до 18 років - 190 гривень на місяць пропорційно навчальним дням, в які діти не харчувалися.
Відповідно до пункту 4 Постанови Kабінету Mіністрів України від 20.09.2005 року №936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" ця компенсація виплачується управліннями праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій, виконкомів міських, районних у містах рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам.
Встановлено, що позивачка на даний час зареєстрована в АДРЕСА_1 (а.с. 8), але постійно проживає з дитиною та працює в м. Малині Житомирської області (а.с. 11, 12, 13).
Пункт 4 Постанови KM України від 20.09.2005 року № 936 "Про затвердження Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в даному випадку не підлягає застосуванню, оскільки він суперечить "Стандарту надання послуги з призначення компенсаційних виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", затвердженого наказом Міністерства соціальної політики України від 23.03.2012 року № 158. В пункті 1.3 цього стандарту зазначено, що адміністративний орган, що надає послугу - це органи праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації (проживання) громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - уповноважений орган). Отже отримати компенсацію можна як за місцем реєстрації громадянина, так і за місцем його проживання. Тим більше, що згідно ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивачки щодо зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області здійснити нарахування та виплату компенсації за невикористане харчування її дитиною, ОСОБА_4 є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Малинського районного суду Житомирської області від "06" жовтня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_2
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Малинської міської ради Житомирської області вул. Чорновола,38-Б,м. Малин,Житомирська область,11603
- ,