10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Ковальов І.М.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
іменем України
"12" листопада 2014 р. Справа № 569/12879/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області на постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "19" вересня 2014 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії ,
В серпні 2014 року ОСОБА_3 звернулася до Рівненського міського суду Рівненської області з позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації доходів громадян за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії ; зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити пенсію державного службовця відповідно до вимог ст. 37 Закону України " Про державну службу" ( у редакції чинній на день призначення пенсії) в розмірі 90% від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань за попередні 24 місяці роботи, отримані перед зверненням за призначенням пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.
Ухвалою Рівненського міського суду Рівненської області від 18 серпня 2014 року позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань за період з 24 травня 2011 року по 12 лютого 2014 року- залишено без розгляду ( є чинною).
Постановою Рівненського міського суду Рівненської області від 19 вересня 2014 року позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області щодо не включення в заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_3, як державного службовця, індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань за попередні 24 місяця роботи, отримані нею перед звільненням за призначенням пенсії.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області з 01 серпня 2014 року здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_3 пенсію державного службовця відповідно до вимог ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на день призначення їй пенсії), в розмірі 90% від сум заробітної плати з урахуванням сум індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань за попередні 24 місяці роботи, отримані нею перед зверненням за призначенням пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області врахувати усі види праці, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми індексації заробітної плати, допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, з якої проводиться нарахування ОСОБА_3 пенсії державного службовця.
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням відповідач по справі - управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Рівненського міського суду Рівненської області від 19 вересня 2014 року по справі № 569/12879/14-а та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовної заяви в повному обсязі. Вважає, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню.
Позивач судове рішення в частині відмови у задоволенні позову не оскаржував.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАСУкраїни, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 в 2011 році призначена пенсія відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від суми заробітної плати.
22 липня 2014 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області із заявою про перерахунок пенсії державного службовця з урахуванням сум індексації та матеріальної допомоги, вказаних у довідці від 18 липня 2014 року № 276, виданої Головним управлінням юстиції у Рівненській області.
Листом від 05 серпня 2014 року № 316/13 управлінням Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області в проведенні перерахунку відмовлено. Зазначено, що відсутні підстави для перерахунку пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації, зазначених у довідці Головного управління юстиції в Рівненській області від 18 липня 2014 року № 276.
Позивачка, вважаючи дії відповідача по відмові в перерахуванні пенсії за рахунок включення до заробітку неврахованих під час призначення пенсії таких складових заробітної плати як : сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації протиправними, звернулася до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відмова у проведенні перерахунку не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до вимог статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Законом України від 24 березня 1995 року №108/95-ВР "Про оплату праці" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, висновки Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне Рівненської області про те, що матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати державного службовця, не враховується при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів № 3723-XII та № 108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону № 1058-IV та стаття 66 Закону №1788.
Аналогічна позиція зазначена у постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року у справі №21-430а11 та від 03.06.2014 року.
Індексація заробітної плати згідно висновку Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №708/0/4-143 є складовою частиною заробітної плати є додатковою заробітною платою.
Відповідно до ч. 6 ст. 95 КЗпП України заробітна пата підлягає індексації у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 33 Закону України "Про оплату праці" у період між переглядом розміру мінімальної заробітної плати індивідуальна заробітна плата підлягає індексації згідно з чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та п.2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що вимоги позивачки в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області зробити перерахунок та виплачувати їй пенсію з урахуванням індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України "Про державну службу" є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції прийшов також до вірного висновку про проведення ОСОБА_3 зазначеного перерахунку з 01 серпня 2014 року.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України "Про пенсійне забезпечення", статей 43, 44, 45, 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку ОСОБА_3 звернулась до управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області 22 липня 2014 року, а тому висновок суду першої інстанції про перерахунок пенсії з 01 серпня 2014 року відповідає вимогам законодавства.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для проведення перерахунку та виплати ОСОБА_3 пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації доходів громадян.
В силу вимог ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського міського суду Рівненської області від "19" вересня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,33027
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Рівне Рівненської області вул.Відінська,41,м.Рівне,33018
- ,