Ухвала від 04.11.2014 по справі 826/11148/14

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/11148/14 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.

УХВАЛА

Іменем України

04 листопада 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Аліменка В.О., Кучми А.Ю., секретар судового засідання Самсонова М.А., за участю сторін: представників позивача - Місевича Р.О., Пруднік С.І., представника відповідача Ружицької І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2014 р. у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Оболонь» до Державної екологічної інспекції в м. Києві про визнання протиправним та скасування припису, -

ВСТАНОВИВ:

31.07.2014р. Публічне акціонерне товариство «Оболонь» (надалі - ПАТ «Оболонь») звернулося до суду з позовом до Державної екологічної інспекції в м. Києві про визнання протиправним та скасування припису № 05/489п від 06.06.2014 в частині зобов'язання ПАТ «Оболонь» (п. 5) отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкти, що становлять підвищену екологічну небезпеку: на проект «Реконструкція майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 млн. дал пива на рік на вул. Богатирська, 3 в Оболонському районі міста Києва».

Позов обґрунтовано тим, що станом на дату винесення припису, а саме 06.06.2014р., позивач був вільним від обов'язку отримувати висновок державної екологічної експертизи на об'єкт будівництва. Крім того, позивач вважає, що відповідач помилково вважає, що об'єкт будівництва становить підвищену екологічну небезпеку.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.09.2014 р. позовні вимоги задоволено: визнано протиправним та скасовано припис Державної екологічної інспекції у м. Києві № 05/489п від 06.06.2014 р. в частині зобов'язання ПАТ «Оболонь» (п. 5) отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкти, що становлять підвищену екологічну небезпеку: на проект «Реконструкція майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 млн. дал пива на рік на вул. Богатирська, 3 в Оболонському районі міста Києва».

Суд першої інстанції виходив з того, що на виконання та у відповідності ст. 31 Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності» (в редакції від 17.02.2011) позивачем було отримано позитивний експертний звіт ДП «Укрдержбудекспертиза» від 04.05.2012 № 00-1774-11/ЦБ (11-00419-10) на проект «Реконструкція майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 дал пива на рік на вул. Богатирська, 3 в Оболонському районі м. Києва».

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.09.2014 року як таку, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що помилковим є висновок суду першої інстанції, що об'єкт «Реконструкція майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 дал пива на рік на вул. Богатирська, 3 в Оболонському районі м. Києва» не відноситься до об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, оскільки позивач відповідно до проекту реконструкції встановив устаткування: парові котли, очисні споруди дощових вод.

В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги, представники позивача заперечували проти задоволення апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що у період з 15.05.2014р. по 30.05.2014р. Державною екологічною інспекцією у м. Києві проведено перевірку ПАТ «Оболонь» на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результати якої складено акт № 05/1080а (а.с.6).

06.06.2014р. відповідачем за наслідками перевірки винесено припис № 05/489п, згідно п.5 якого ПАТ «Оболонь» зобов'язано у строк до 07.09.2014 отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкти, що становлять екологічну небезпеку (а.с.24). Вказані вимоги припису обґрунтовані виконанням ст.ст.13,14,39 Закону України «Про екологічну експертизу», Постанови КМУ № 808 від 28.08.2013р.

Вищенаведені обставини, встановлені судом першої інстанції, перевірені, знайшли своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, і не є спірними.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (надалі Закон № 877) визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).

Статтею 2 Закону України № 877 встановлено, що дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Статтею 3 Закону № 877 визначені основні принципи державного нагляду (контролю).

Закон України «Про охорону атмосферного повітря» (надалі Закон № 2707) спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.

Відповідно до ст.10 Закону № 2707 підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

Стаття 11 Закону № 2707 передбачає, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Згідно ст. 2 Закону України «Про екологічну експертизу» (надалі Закон № 45) відносини в галузі екологічної експертизи регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими актами законодавства України.

Відповідно до ст. 3 Закону № 45 завданням законодавства про екологічну експертизу є регулювання суспільних відносин в галузі екологічної експертизи для забезпечення екологічної безпеки, охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, захисту екологічних прав та інтересів громадян і держави.

17.02.2011 до ст. 13 Закону України «Про екологічну експертизу» були внесені зміни. Згідно ч. 1 ст.13 Закону України «Про екологічну експертизу» (в редакції від 17.02.2011) державна екологічна експертиза організується і проводиться еколого - експертними підрозділами, спеціалізованими установами, організаціями або спеціально створюваними комісіями спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органів на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань екології та природних ресурсів, із залученням інших органів державної виконавчої влади. Експертиза проектів будівництва проводиться відповідно до статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Статтею 31 Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності» в редакції від 17.02.2011 проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

До проектної документації на будівництво об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку, а також об'єктів, які підлягають оцінці впливу на навколишнє природне середовище у транскордонному контексті, додається оцінка існуючого чи передбачуваного впливу на стан навколишнього природного середовища. Перелік таких об'єктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Експертиза проектів будівництва проводиться в установленому Кабінетом Міністрів України порядку експертними організаціями незалежно від форми власності, які відповідають критеріям, визначеним центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. При цьому до проведення експертизи залучаються (в тому числі на підставі цивільно-правових договорів) експерти з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, які пройшли професійну атестацію, що проводилася із залученням представників відповідних центральних органів виконавчої влади, та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011р. затверджено Положення Про Держану екологічну інспекцію у м.Києві (надалі - Положення).

Згідно п. 4.2 ст.4 Положення інспекція відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємств, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами-нерезидентами вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем було заплановано та розроблено проект «Реконструкції майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ЗAT «Оболонь» до 130 млн. дал пива на рік на вул. Богатирській, 3 у Оболонському районі м. Києва».

На даний проект ПАТ «Оболонь» отримав висновок державної екологічної експертизи № 26/07.12.2010-0001 від 10.01.2011 складений із зауваженнями, проект було відхилено на підставі того, що матеріали проекту не дають можливості в повному обсязі оцінити екологічну допустимість запроектованої діяльності.

В подальшому, у зв'язку зі змінами діючого законодавства, позивач на виконання та у відповідності ст. 31 Закону України «Про врегулювання містобудівної діяльності» (в редакції від 17.02.2011) позивачем було отримано позитивний експертний звіт ДП «Укрдержбудекспертиза» від 04.05.2012 № 00-1774-11/ЦБ (11-00419-10) на проект «Реконструкція майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 дал пива на рік на вул. Богатирська, 3 в Оболонському районі м. Києва» (а.с. 33 - 36).

Згідно вказаного звіту ДП «Укрдержбудекспертиза», яке відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 № 560 мало право здійснювати комплексну експертизу проекту «Реконструкція майнового комплексу з підвищенням продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 млн. дал пива на рік на вул. Богатирській, 3 у Оболонському районі м. Києва», експертна організація зазначила, що проектна документація розроблена з дотриманням вимог щодо міцності, надійності та довговічності об'єкта будівництва, його експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, санітарного і епідеміологічного благополуччя населення, охорони праці, екології, пожежної та техногенної безпеки, енергозбереження та енергоефективності, кошторисної частини.

Зі змісту вказаного звіту вбачається, що при проведенні експертизи зазначеного проекту експертом з питань екології розглядались матеріали оцінки впливів на навколишнє середовище з урахуванням зауважень, наданих у висновку Держуправління охорони навколишнього середовища в м. Києві № 26/07.12.2010-0001 від 10.01.2011, в результаті чого було встановлено дотримання у проектних рішеннях нормативних вимог з питань екології.

У 2012 році позивач провів реконструкцію майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь».

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач відповідно до норм діючого на той час законодавства, отримав необхідний експертний висновок ДП «Укрдержбудекспертиза» від 04.05.2012 № 00-1774-11/ЦБ (11-00419-10) на проект «Реконструкція майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 дал пива на рік на вул. Богатирська, 3 в Оболонському районі м. Києва» згідно висновків якого, встановлено дотримання у проектних рішеннях нормативних вимог з питань екології, після чого, позивач не повинен був більше проводити іншу екологічну експертизу на вказаний об'єкт.

Отже, припис відповідача з приводу зобов'язання ПАТ «Оболонь» (п. 5) отримати висновок державної екологічної експертизи на об'єкти, що становлять підвищену екологічну небезпеку: на проект «Реконструкція майнового комплексу для забезпечення підвищення продуктивності ПАТ «Оболонь» до 130 млн. дал пива на рік на вул. Богатирська, 3 в Оболонському районі міста Києва» є протиправним, оскільки станом на дату винесення припису, а саме 06.06.2014р., позивач був вільним від обов'язку отримувати висновок державної екологічної експертизи на об'єкт будівництва.

Доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вищевказаних висновків суду першої інстанції.

На підставі вказаного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому відсутні підстави для скасування постанови.

Повний текст ухвали виготовлено 07.11.2014р.

Керуючись статтями 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції в м. Києві на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2014 р., залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 вересня 2014 р. у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «Оболонь» до Державної екологічної інспекції в м. Києві про визнання протиправним та скасування припису, залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

В.О. Аліменко

А.Ю. Кучма

.

Головуючий суддя Карпушова О.В.

Судді: Аліменко В.О.

Кучма А.Ю.