Постанова від 10.11.2014 по справі 161/14479/13-а,161/734/13

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2014 року Справа № 876/14702/13

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого-судді: Сапіги В.П.,

суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,

розглянувши в письмовому провадженні в м.Львові апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на постанову Луцького міськрайонного суду від 31.10.2013 року у справі за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

19.08.2013 року позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з включенням набавки за оперативно-розшукову діяльність в розмірі 50 % від посадового окладу з 01.01.2008р., оскільки в період проходження служби на посаді начальника самостійного відділу УМВС України у Волинській області, яка була включена до штатного розпису посад Головного управління виконання покарань Міністерства внутрішніх справ України. здійснював оперативно-розшукову діяльність.

Постановою Луцького міськрайонного суду від 31.10.2013 року адміністративний позов задоволено.

Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.

В апеляційній скарзі покликається на те, що відсутність підстав для перерахунку пенсії з врахуванням надбавки за оперативно - розшукову діяльність та інформаційно - аналітичне забезпечення, оскільки такі надбавки не були встановлені згідно довідки за січень 2008 року про середні розміри надбавок по ВВП УМВС України у Волинській області.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 197 КАС, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів у разі відсутності клопотань усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції визнала можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

У відповідності до вимог частини 6 статті 12 та частини 1 статті 41 КАС України фіксація судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її задовольнити з наступних підстав.

Постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» органів внутрішніх справ та системи виконання покарань, зокрема, збільшені розміри додаткових видів грошового забезпечення, що є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що на виконання постанови Волинського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 року УМВС України у Волинській області ОСОБА_1 видано довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів №1294 від 07.11.2007 року, із врахуванням надбавок за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% посадового окладу.

Тому суд прийшов до висновку, що відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії позивачу при зверненні його до головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області 23.07.2013 року.

Проте, колегія суддів вважає, що даний висновок суду першої інстанції не можна визнати обґрунтованим.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, зокрема, установлювати надбавку особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.

Відповідно до пункту 2.6.5 Наказу Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007р. № 499 «Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ» виплата надбавки за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення проводиться з дня, указаного в наказі про особовий склад, але не раніше дня призначення на відповідну посаду або дня вступу в тимчасове виконання посадових обов'язків.

Судом встановлено, ОСОБА_1 15.05.1998 року звільнений у відставку та отримує пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як особа звільнена з військової служби перебуває на пенсійному обліку у ГУ ПФУ в Волинській області, де отримує пенсію за вислугу років, яка складає 28 років 2 місяці та 26 днів.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13 лютого 2008 року «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, а також довідки управління МВС України в Волинській області від 28.03.2008 року №2364 про грошове забезпечення за займаною посадою, пенсія позивачеві станом на 01 січня 2008 року перерахована з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 1250 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням -135 грн., надбавка за вислугу років 40% - 554 грн., надбавка за особливо важливі завдання 50% -969,50 грн., надбавка за ОРД 15% - 187,50 грн., премія 43% - 1331,28 грн., всього 4427,28 грн.

Позивач у 23.07.2013 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 із врахуванням надбавки за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% посадового окладу. ГУ ПФУ в Волинській області листом від 06.08.2013 року відмовило позивачу у перерахунку пенсії пояснивши, що у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», з 01 січня 2008 року його пенсія перерахована відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Відповідно до частини 3 статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, якою затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пунктами 3, 4, 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що уповноважені органи на підставі списків головних управлінь Пенсійного фонду України готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права.

Для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

На виконання зазначеної постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та наданої Головним управлінням МВС України в Волинській області довідки про грошове забезпечення за займаною посадою ОСОБА_1 станом на 01 січня 2008 року пенсія позивача перерахована з наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове (спеціальне) звання, надбавка за вислугу років, надбавка за особливо важливі завдання, премія.

Таким чином, в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року включені надбавки, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

Позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно невраховано надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% посадового окладу.

Колегія суддів не може погодитись з твердженням позивача з яким погодився суд першої інстанції щодо протиправності дій відповідача зважаючи на вказане та те, що встановлення спірної надбавки є правом відповідного керівника, за посадою, яку займав позивач до виходу на пенсію, така надбавка не виплачувалась, а також з 01.01.2008 року по посаді з якої пішов на позивач на пенсію надбавка за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50% посадового окладу не нараховувалась і не виплачувалась, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з врахуванням спірної надбавки.

Стосовно покликання суду першої інстанції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27.06.2013 року, то така не приймається колегією суддів до уваги за наведеними вище мотивами.

Вказана позиція суду узгоджується по суті із позицією Верховного суду України, викладеною у постанові від 22.10.2013 року (справа № 21-104а13). Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які спростовують правову позицію суду першої інстанції.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку, оскільки спростовують і дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, та порушено норми процесуального права.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198 п.3, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області - задовольнити.

Скасувати постанову Луцького міськрайонного суду від 31.10.2013 року у справі №161/14479/13-а скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.П. Сапіга

Судді Н.Г. Левицька

І.М. Обрізко