Ухвала від 04.11.2014 по справі 813/5687/14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2014 р. Справа № 9514/14/876

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Каралюса В.М.,

при секретарі судового засідання - Керод Х.І.,

за участю:

представників позивача - Яремко М.В., Горлата О.О.,

представника відповідача - Лаврика А.Р..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Нова Родина" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

ТзОВ "Нова Родина" звернулося з позовом до ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення № 0004292300/3/20683від 26.08.2008 року.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що при формуванні даних податкового обліку за операцією з передачі в оренду основних фондів Товариства останнім було дотримано вимоги підпункту 7.9.6 пункту 7.9 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", тому вказане податкове повідомлення-рішення відповідача суперечить вимогам чинного законодавства, а спір виник з вини останнього.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року, позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області № 0004292300/3/20683 від 26.08.2008 року.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що апелянт на підставі направлень №1275 від 31.10.2007 року та №1386 28.11.2007 року проведено виїзну планову документальну перевірку ТзОВ «Нова Родина» з питань дотримання вимог податкового та валютного законодавства за період з 01.07.2005 року по 30.06.2007 року.

17 грудня 2007 року за результатами перевірки складено акт №2287/316/23-0/30706004, встановлено порушення ТзОВ «Нова Родина» п 4.1 ст. 4, п. 11.3 п. 11.3, ст. 11, п.п. 1.20.1 п.1.20, п.1.26, ст. 1, п.п. 4.1.1, п. 4.1, ст. 4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств"; п. 1.4 п. 1.18 ст. 1 п. 4.1 ст. 4 Закону України "Про податок на додану вартість"; п.п.3.1.3 п. 3.1, п. 3.4 ст. 3, п.п. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4, п.п. 8.1.1 п. 8.1 ст. 8, п.п. 9.12.2 п. 9.12 ст. 9 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб". В акті зафіксовано факт заниження ТзОВ «Нова Родина» оподатковуваного доходу внаслідок не включення до його складу за правилом першої події авансових платежів, отриманих від суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_4 (орендар) за договорами оренди від 01.05.2006 року та від 01.04.2007 року на підставі яких ТзОВ «Нова Родина» передало орендареві нежитлові приміщення у строкове платне користування. У поданих до контролюючого органу уточнюючих розрахунках до податкових декларацій з податку на прибуток ТзОВ «Нова Родина» частково виправило помилки та не врахувало отримані попередні платежі у повному обсязі у відповідних звітних періодах.

На підставі зазначеного акта, апелянтом прийнято податкові повідомлення-рішення від 29.12.2007 року №0004292300/0-30805, №0005041730/0-30841, №0004302300/0/30806.

ТзОВ «Нова Родина» було подано скарги на вищевказані податкові повідомлення-рішення, за результатами розгляду яких прийнято рішення про результати первинної скарги від 24.03.2008 року № 6936/25-007/6, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 29.12.2007 року № 0005041730/0/30841, скасовано податкове повідомлення-рішення від 29.12.2007 року № 000429300/0/30805 в частині основного платежу по податку на прибуток в сумі 13091,5 грн. та застосованої штрафної санкції 3530,90 грн. та скасовано податкове повідомлення-рішення від 29.12.2007 0004302300/0/30806. Апелянтом за результатами розгляду повторної скарги ТзОВ "Нова Родина" прийнято рішення від 04.06.2008 року № 10357/10/25-005/77 та залишено без змін-податкове повідомлення-рішення від 29.12.2007 року №0004292300/0/3 з врахуванням рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 24.03.2008 №6936/25-007/6, скасовано податкове-повідомлення-рішення від 29.12.2007 №0005041730/0/30841. Державною податковою адміністрацією у Львівській області прийнято рішення від 14.08.2008 року №17518/10/25-005/725 про результати розгляду повторної скарги ТзОВ "Нова Родина", яким скасовано податкове повідомлення-рішення від 29.12.2007 року № 0004292300/0-30805, з врахуванням рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 24.03.2008 року № 6936/25-007 про результати розгляду первинної скарги (податкове повідомлення-рішення від 27.03.2008 р. № 000429300/1/7347), в частині 3368,5 грн. застосованих штрафних (фінансових) відповідно до п 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". ДПА України за результатами розгляду повторної скарги прийнято рішення від 24.10.2008 №21822/7/25-0115, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 29.12.2007 року №0004292300/0/30805 з урахуванням рішення від 24.03.2008 року №6936/25-007/6 та рішення ДПА у Львівській області від 14.08.2008 року №17518/10-25-005/725, прийняте за розглядом повторної скарги, а скаргу - без задоволення.

Як вбачається з матеріалів справи у 2006 - 2007 роках між ТзОВ «Нова Родина» та ОСОБА_4 були укладені договори оренди нежитлових приміщень. У відповідності до умов укладених договорів ТзОВ "Нова Родина" передало останньому у користування на визначений термін власні нежитлові приміщення.

При відображенні в податковому обліку операцій, пов'язаних з орендою, ТзОВ «Нова Родина» керувалося Господарським кодексом України, відповідними статтями Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

Відповідно до п. 1.18 ст. 1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" - лізингова (орендна) операція - це господарська операція фізичної або юридичної особи (орендодавця), що передбачає надання основних фондів або землі у користування іншим фізичним чи юридичним особам (орендарям) за орендну плату на визначений строк. Вищезазначеним Законом встановлено, що всі лізингові операції здійснюються у вигляді оперативного лізингу (оренди), фінансового лізингу (оренди), тощо. Оперативний лізинг (оренда) - це господарська операція фізичної або юридичної особи, що передбачає відповідно до договору оперативного лізингу ( оренди ) передання орендарю майна, що підпадає під визначення основного фонду згідно зі ст. 8 цього Закону, придбаного або виготовленого орендодавцем на умовах інших, ніж передбачаються фінансовим лізингом (орендою). При оперативному лізингу (оренді) перехід права власності на майно надано орендодавцеві у користування орендарю, не відбувається.

Враховуючи зазначу норму, ТзОВ «Нова Родина» здавало в оренду нежитлові приміщення, які згідно до підпункту 8.2.2 пункту 8.2 ст. 8 Закону віднесені до групи І "Основних фондів", а при оперативному лізингу (оренді) перехід права власності на майно від орендодавця до орендаря не відбувається.

Так, як операції оперативного лізингу (оренди), які згідно з п.п. 7.9.6 п. 7.9 ст. 7 Закону відносяться до операцій особливого виду, то при визначенні валових доходів та валових витрат, у разі здійснення оподаткування таких операцій ТзОВ «Нова Родина» застосувало встановлений ст. 7 Закону окремий Порядок оподаткування лізингових (орендних) операцій. Зокрема орендодавець збільшує суму валових доходів, а орендар збільшує суму валових витрат на суму нарахованого платежу за результатами податкового періоду, в якому здійснюється таке нарахування.

На відміну від ТзОВ «Нова Родина», в порушенні норм податкового законодавства податковий орган при проведенні донарахування податкових зобов'язань не керувався визначеним п.7.9.6 п. 7.9 ст. 7 Закону окремим Порядком оподаткування лізингових операцій, а загальними правилами.

Відтак, враховуючи вищезазначене колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що при здійсненні господарських операцій ТзОВ «Нова Родина» дотримувалося всіх вимог, щодо порядку ведення лізингових (орендних) операцій, в тому числі, які здавалися в оренду власні основні засоби (договори купівлі - продажу від 22.04.04 року № 1781, від 28.04.06 року №1573); при прийомі - передачі основних фондів від орендодавця до орендаря перехід права власності не відбувався; договори оренди (п.8) передбачають нарахування орендної плати помісячно, що підтверджується актами виконаних робіт; рахунки про оплату платежів оренди надавалися на початку кожного звітного місяця за поточний місяць.

Відносно сум орендної плати, нарахованої за користування об'єктом оперативного лізингу слід зазначити наступне.

Згідно п.п. 7.9.6 п. 7.9 ст. 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" передання майна в оперативний лізинг (оренду) не змінює податкових зобов'язань орендодавці і орендаря. При цьому орендодавець збільшує суму валового доходу на суму нарахованого періоду, в якому здійснюється таке нарахування, а балансова вартість відповідної групи основних фондів згідно п.п. 8.5.1 п. 8.5 ст. 8 Закону не зменшується на вартість основних фондів, які надаються (отримуються) платником податків в оперативний лізинг. Якщо сплаті орендних платежів передує оформлення рахунка чи акта, то обов'язок збільшити валовий дохід виникатиме у орендодавця у періоді, на який припадає дата оформлення рахунка (акта приймання-передачі послуг). При цьому на таку дату валовий дохід відображається в сумі, що відповідає вартості оренди за період, за який виписано первинні документи.

Якщо ж оплата здійснюється авансом, як у даному випадку (тобто до моменту, визначеному в договорі) і документів про нарахування орендної плати ще немає, причому дата перерахування коштів з поточного рахунка і дата нарахування орендного платежу припадають на різні податкові періоди, то, незалежно від розміру авансу, датою збільшення валового доходу вважатиметься дата нарахування орендної плати за певний період.

На підтвердження даних обставин ТзОВ «Нова Родина» долучені: договори оренди від 01.05.2006 року та 01.05.2007 року, 10.01.2007 року/а.с.100-101/; акт надання послуг від 30.03.2007 року/а.с.154, т 1/; рахунок від 01.03.2007 року /а.с.155, т 1/; акт надання послуг від 28.02.2007 року /а.с.156, т 1/; рахунок від 01.02.2007 року /а.с. 157, т 1/; акт надання послуг від 31.01.2007 року /а.с. 158, т 1/; рахунок від 02.01.2007 року /а.с. 159, т 1/; акт надання послуг від 29.12.2006 року/а.с. 160, т 1/; рахунок від 01.12.2006 року /а.с. 161, т 1/; акт надання послуг від 30.11.2006 року /а.с.162, т 1/; рахунок від 01.11.2006 року /а.с. 163, т 1/; акт надання послуг від 31.10.2006 року /а.с. 164, т 1/; рахунок від 02.10.2006 року /а.с. 165, т 1/; акт надання послуг від 30.09.2006 року /а.с. 166, т 1/; рахунок від 01.09.2006 року /а.с.167, т 1/; акт надання послуг від 31.08.2006 року /а.с. 168, т 1/; рахунок від 01.08.2006 року /а.с. 169, т 1/; акт надання послуг від 31.07.2006 року /а.с. 170, т 1/; рахунок від 03.07.2006 року /а.с.171, т 1/; акт надання послуг від 30.06.2006 року /а.с. 172, т 1/; рахунок від 01.06.2006 року /а.с. 173, т 1/; акт надання послуг від 31.05.2006 року /а.с. 174, т 1/; рахунок від 03.05.20006 року /а.с.175, т 1/; акт надання послуг від 30.06.2007 року /а.с.176, т 1/; рахунок від 01.06.2007 року /а.с.177, т 1/; акт надання послуг від 31.05.2007 року /а.с. 178, т 1/; рахунок від 01.05.2007 року /а.с. 179, т 1/; акт надання послуг від 30.04.2007 року /а.с.180, т 1/; рахунок від 02.04.2007 року /а.с.181, т 1/; виписку по особовому рахунку від 05.05.2006 року/а.с.114, т 2/; платіжне доручення № 32 від 05.05.2006 року /а.с.115, т 2/; виписку по особовому рахунку від 10.05.2006 року/а.с.116, т 2/; платіжне доручення від 10.05.2006 року /а.с.117, т 2/; виписку по особовому рахунку від 12.04.2007 року/а.с.118, т 2/; платіжне доручення № 21 від 12.04.2007 року /а.с.119, т 2/; виписку по особовому рахунку від 18.06.2007 року/а.с.120, т 2/; платіжне доручення № 33 від 18.06.2007 року /а.с.121, т 2/; платіжне доручення № 2 від 31.01.2008 року /а.с.189, т 1/.

Також, підтвердженням правильності нарахування ТзОВ «Нова Родина» податкових зобов'язань є листи ДПА України від 14.12.2004 року № 625/4/15-1110 та від 19.11.2004 року № 10516/6/15-1116 та лист ДПА м. Києва від 28.12.2005 року № 1177/10/31-106 /а.с.50, 86-88,114 т.1/.

З наведеного вбачається, що усі податкові зобов'язання по поступлених фінансових платежах ТзОВ «Нова Родина» нараховані і сплачені на підставі п.1.18, п.п. 1.18.1 п.1.18 ст.1, п.п.7.9.6 п.7.9 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".

А тому, встановленні обставини справи та наявні у матеріалах справи докази підтверджують, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2014 року у справі № 813/5687/14- без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: C.М. Кузьмич

В.М. Каралюс

Повний текст ухвали виготовлено 10.11.2014 року