Справа: № 756/11007/14 Головуючий у 1-й інстанції: Диба О. В. Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
06 листопада 2014 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменко В. В.,
суддів Степанюка А.Г., Шурка О.І.
за участю секретаря Рипік О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення, за апеляційними скаргами ОСОБА_2 та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 08.09.2014 року, -
Позивач звернувся до суду з позовом про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за посадою начальника Бюро №172 від 24.03.2014 року.
Постановою Оболонського районного суду м. Києва від 08.09.2014 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Позивачем також подано апеляційну скаргу на постанову суду в частині незадоволених позовних вимог.
В засідання з'явились представники апелянтів, які наполягали на задоволенні своїх апеляційних скарг.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, подані письмові заперечення на скаргу та письмові додаткові пояснення, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають з таких підстав.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звільнений з військової служби у Збройних Силах України та перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.01.2011 року.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України №355 від 23.04.2012 року «Про підвищення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», 23.04.2014 року Бюро кодифікації у військовій сфері Збройних Сил України позивачу було видано довідку №172 про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
20.06.2014 року позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві з заявою про перерахунок пенсії на підставі зазначеної вище довідки.
Однак, листом від 22.07.2014 року №16786/12/3-1218 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовило позивачу у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи відмову відсутністю підстав для проведення відповідного перерахунку з посиланням на Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» - усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Ч. 2 ст. 51 вказаного Закону передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Постановою КМ України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007 року, керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання було надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами.
На підставі вказаної Постанови, Міністр оборони України видав наказ «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» № 377 від 28.07.2008 року, № 576 від 05.11.2010 року «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 22.07.2010 №380», № 50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року, якими шляхом внесення змін до відповідних підпунктів наказів встановлено також новий розмір премії військовослужбовцям.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги в частині перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки №172 від 23.04.2014 року про розмір грошового забезпечення, виходячи з: посадового окладу - 1400 грн., окладу за військове звання - 135 грн., надбавки за вислугу років - 614 грн., надбавки за виконання особливо важливих завдань - 2149 грн., надбавки за службу в умовах режимних обмежень - 210 грн. з урахуванням виплачених сум з квітня 2014 року - підлягають задоволенню.
Як раніше зазначалося, підставою для перерахунку пенсії є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
З огляду на те, що розмір посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців було збільшено, колегія суддів вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії.
Проте, відповідачем перерахунку пенсії позивачу зроблено не було, чим було порушено його права, передбачені Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 року.
У відповідності до п. 5 Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Також, колегія суддів звертає увагу на той факт, що правову позицію з питання перерахунку та виплати пенсії військовослужбовцям було викладено в постанові Верховного Суду України від 16.01.2013 року, відповідно до якої колегією Верховного суду України зазначено, що відповідно до пункту 1 Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови №1294 передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою у відповідних випадках.
Враховуючи наведене та беручи до уваги те, що Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, то наказ останнього є підставою для перерахунку пенсії, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення цих осіб.
Колегія суддів не погоджується з позицією ОСОБА_2 стосовно існування практики Верховного Суду України (надана ним), яка свідчить на його користь, оскільки, вказаний апелянтом приклад взагалі не стосується спірних правовідносин та не спростовує висновок суду першої інстанції щодо тимчасового характеру премій.
Судом першої інстанції вірно встановлено про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині перерахунку пенсії з урахуванням премії у розмірі 90% (1260 грн.), оскільки дана виплата премії відноситься до одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, доводи апеляційних скарг та апелянтів спростовуються висновками суду першої інстанції, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, через що рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 8, 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, п. 2, 3, 4, 5, 6, 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про судове рішення в адміністративній справі» від 20.05.2013 року № 7 колегія суддів, -
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на постанову Оболонського районного суду м. Києва від 08.09.2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зобов'язання провести перерахунок пенсійного забезпечення - залишити без задоволення.
Постанову Оболонського районного суду м. Києва від 08.09.2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, тобто з 11.11.2014 року, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: А. Г. Степанюк
О.І. Шурко
Повний текст ухвали виготовлено 11.11.2014 року.
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Степанюк А.Г.
Шурко О.І.