06 листопада 2014 р. Справа № 820/15281/14
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Тацій Л.В. , Дюкарєвої С.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2014р. по справі № 820/15281/14
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківській області
про визнання дій незаконними та скасування рішення,
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області, в якому просить суд визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області по винесенню рішень №37 від 11 серпня 2014 року, №38 від 11 серпня 2014 року та №39 від 11 серпня 2014 року про накладення фінансових санкцій на ОСОБА_1 ; скасувати рішення в.о. начальника управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області Савченко Світлани Анатоліївни: № 37 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у сумі 6266 грн.00 коп. за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески; №38 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у сумі 12439 грн.94 коп. за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків; та №39 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у сумі 340 грн. за неведення в установленому порядку обліку сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, відсутність первинних документів про обчислення та сплату страхових внесків.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2014 р. у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовлено.
ОСОБА_1, не погоджуючись з зазначеною постановою, подав апеляційну скаргу, вважає, що постанова винесена з порушенням норм матеріального і процесуального права , просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову , прийняти нове рішення, яким задовольнити позов.
Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області заперечує проти задоволення вимог апеляційної скарги та просить суд апеляційної інстанції відмовити у її задоволенні , постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, постанову суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що підлягає частковому задоволенню.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що 18.07.2014 року по 21.07.2014 року, відповідно до статті 13 та абзацу шостого пункту 7 розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України " Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" та Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", на підставі наказу управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі від 18.07.2014 року № ПО, начальником відділу контрольно-перевірочної роботи Відповідача проведена позапланова перевірка по письмовій заяві ОСОБА_1 від 18.06.2014.
За наслідками перевірки складено акт № 40 від 21.07.2014 року 22.07.2014 року, яким встановлено порушення позивачем:
-п.2 4.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , відсутність книги по нарахуванню заробітної плати за 2004-2005рр
-ст.19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , заниження ФОП за 2004-2005рр на 6266,00 грн. по найманих працівниках,
-ст.20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , заниження страхових внесків за 2004-2005рр на 2135,94 грн. (страхові внески із заробітної плати найманих працівників), в тому числі по тарифу 32% на 2010,62 грн. та по тарифу 1-2% на 125,32 грн.,
Перевіркою достовірності формування та подання відомостей про застраховану особу встановлено порушення :
- п.4 4.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", неподання індивідуальних відомостей за 2004-2005рр по ОСОБА_3 (рнокпп НОМЕР_1) та ОСОБА_4 (рнокпп НОМЕР_2) ;
- п. 4 4.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , неподання індивідуальних відомостей за ФОП ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_3), який перебував на загальній системі оподаткування (доходів не отримував) за 2007-2009рр,
-п.4 4.2 ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", неподання звіту , щодо сум нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування по фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 , який знаходився на загальній системі оподаткування за 2010р. ( доходів не отримував).
Судом першої інстанції встановлено, що перевіркою встановлено заниження суми заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески за 2004-2005рр на 6266,00 грн. по найманим працівникам ( п. 3.1 та п.3.2. Акту № 40 від 21.07.2014 р.). Донарахування проведено на підставі даних Куп'янської ОДПІ про суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за формою 1 ДФ по найманих працівниках ОСОБА_3 та ОСОБА_4 На підставі п.3 ч.9 статті 106 Закону, відповідачем винесено рішення № 37 від 11.08.2014 року про застосування фінансових санкцій за приховування ( заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески на суму 6266, 2 грн.
На підставі п.4 ч.9 ст.106 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", відповідачем винесено рішення № 38 від 11.08.2014 року про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України сум своєчасно не обчислених та несплачених страхових внесків на суму 12439,94 грн. Вказане рішення винесене за наслідками донарахування перевіркою суми страхових внесків в розмірі 2135,94 грн. ( додаток №1 до Акту перевірки № 40 від 21.07.2014 року.) Розрахунок фінансових санкцій до Рішення № 38 від 11.08.2014 року надано в додатках до заперечень.
Судом першої інстанції встановлено та зазначений факт не заперечувався позивачем по справі, що книги обліку заробітної плати позивач не має і ніколи не мав, а отже відповідачем правомірно на підставі п.6 ч.9 Закону виніс рішення № 39 від 11.08.2014 року про застосування фінансових санкцій за неведення в установленому порядку обліку сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, відсутність первинних документів про обчислення та сплату страхових внесків накладається на суму 340,0 грн.
Колегія суддів частково не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволені позовних вимог, виходячи з наступного.
За період до 1 січня 2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом № 1058-IV.
Зазначеним Законом визначалися платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.
Відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з п.1 ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі за текстом - Закон) роботодавці: є фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - підприємців, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону;
Відповідно до п.6 4.2 ст.17 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.
Порядок обчислення та сплати страхових внесків на обов'язкове державне пенсійне страхування передбачено Законом та Інструкцією із змінами "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в Пенсійний фонд України", зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (далі - Інструкція).
Згідно до п.2 ст. 20 Закону, обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Відповідно до п.6 СТ.20 Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п.3 ч.9 ст. 109 зазначеного Закону за приховування (заниження) страхувальником суми заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, накладається штраф у розмірі всієї суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу), а в разі повторного протягом року такого порушення - штраф у триразовому розмірі суми прихованої (заниженої) заробітної плати (виплат, доходу) .
Згідно п.4 ч.9 ст.106 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за донарахування органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або не повний місяць, за який донараховано ці суми. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки, акт звірки та розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ( п.9.3.4 Інструкції ).
Згідно п.6 ч.9 ст.106 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за неведення в установленому порядку обліку сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, відсутність первинних документів про обчислення та сплату страхових внесків накладається штраф у розмірі 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ( п.6 4.9 Закону).
01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону визнано такими, що втратили чинність частини 1-9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, з 01.01.2011 органи пенсійного фонду не можуть, нараховувати штрафи за порушення на підставі частини 9 статті 106 Закону №1058, оскільки передбачені відповідними нормами склади правопорушень та санкції втратили чинність, і їх застосування з 01.01.2011 суперечить вимогам статті 58 Конституції України.
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону № 2464-VI, що набрав чинності з 1 січня 2011 року, стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Відповідно до абзацу 6 пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Наведене правило щодо збереження порядку стягнення та контрольних функцій фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, передбачених законодавством, чинним до 01.01.2011 року, поширюється лише на заборгованість зі сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, які були нараховані та/або не сплачені до зазначеної дати.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави вважати, що управління ПФУ при прийнятті після 1 січня 2011 року оспорюваних рішень № 37 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій в сумі 6266 грн.00 коп. за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески за 2004-2005рр. та №38 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій в сумі 12439 грн.94 коп. за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків за 2004-2005рр. діяло правомірно, оскільки порушення щодо сплати страхових внесків виникли у період дії пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-IV.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 19 лютого, 26 березня, 15 жовтня, 19 листопада 2013 року (№№ 21-432а12, 21-71а13, 21-332а13, 21-327а13 відповідно).
Враховуючи наведене , колегія суддів погоджується з висновком суду в частині відмови у задоволенні позову про скасування рішення в.о. начальника управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області Савченко Світлани Анатоліївни № 37 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у сумі 6266 грн.00 коп. за приховування (заниження) страхувальником сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески та №38 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у сумі 12439 грн.94 коп. за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, тому в цій частині постанова суду ухвалена з додержанням норм матеріального і процесуального права, що відповідно до ст.200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції в цій частині - без змін.
Посилання позивача на те , що в рішенні № 37 від 11 серпня 2014р. підставою для його прийняття вказано матеріали документальної перевірки акт від 22.04.2014р. № 17 , однак така перевірка не проводилась, до уваги судом не прийматься , оскільки описка в даті та номері акту не призвела до прийняття неправомірного рішення.
При цьому, питання відповідальності страховиків, не пов'язані із такою заборгованістю, знаходяться поза межами регулювання, зокрема, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та абзаців п'ятого, шостого пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Тобто , нарахування після 1 січня 2011 року управлінням Пенсійного фонду України на підставі частини дев'ятої статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивачу штрафних за неведення в установленому порядку обліку сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, відсутність первинних документів про обчислення та сплату страхових внесків, є протиправним, тому рішення Управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області № 39 від 11.08.2014 року підлягає скасуванню.
Наведене не враховано судом першої інстанції , тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в цій частині відповідно положень ст. 202 КАС України з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог в цій частині.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2014р. по справі № 820/15281/14 скасувати в частині відмови у задоволенні позову ОСОБА_1 про скасування рішення в.о. начальника управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області Савченко Світлани Анатоліївни №39 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у сумі 340 грн. за неведення в установленому порядку обліку сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, відсутність первинних документів про обчислення та сплату страхових внесків.
В цій частині прийняти нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити.
Скасувати рішення в.о. начальника управління Пенсійного фонду України в Куп'янському районі Харківської області Савченко Світлани Анатоліївни №39 від 11 серпня 2014р. про застосування фінансових санкцій до ОСОБА_1 у сумі 340 грн. за неведення в установленому порядку обліку сум заробітної плати (виплат, доходу), на які нараховуються страхові внески, відсутність первинних документів про обчислення та сплату страхових внесків.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.09.2014 р. залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.
Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Дюкарєва С.В.
Повний текст постанови виготовлений 11.11.2014 р.