Постанова від 30.10.2014 по справі 1570/1924/2012

Справа № 1570/1924/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2014 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про скасування постанов та визнання не чинним припису, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" (надалі - ПАТ "ЕК Одесаобленерго" або позивач) до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (надалі - ДП «НЕК «Укренерго» або відповідач) в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про скасування постанов про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №05/10-01-0001 від 17.02.2012р., №05/10-01-0015 від 24.07.2012р. та визнання нечинним припису від 13.02.2012р. №05/10-01-0001.

Через канцелярію суду від представника позивача за вхід. №22496/14 надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Про час, дату та місце повідомлений належним чином та завчасно, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. Клопотань про неможливість прибути до суду не надходило.

Згідно з ч. 4 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Відтак, суддя дійшов висновку, що спір підлягає вирішенню на підставі наявних у матеріалах справи доказів, оскільки вони повно та всебічно висвітлюють обставини спірних правовідносин.

Суд ухвалив про розгляд справи в письмовому провадженні.

Суд, дослідивши матеріали справи та надані докази, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що оскаржувані постанови та припис відповідача є позаплановими заходами контролю, прийнятими за результатами перевірки виконання інших позапланових заходів контролю, що, на думку представника позивача, є порушенням вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» в частині відсутності права здійснення позапланового заходу контролю виконання іншого позапланового заходу.

Як зазначив позивач, з підстав начебто невиконання п. 1 припису від 15.12.2010р. №05/10-0059, відповідачем винесено припис від 14.09.2011р. №05/10-01-0035. Винесення відповідачем постанови про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №05/10-01-0001 від 17.02.2012р. з підстав ухилення позивача від виконання припису від 29.12.2011р. №05/11-03-0055 у частині п.2,3 та припису від 14.09.2011р. №05/10/01/0035 у частині п.1, на думку позивача, є незаконною, а необхідність визнання нечинним припису від 13.02.2012р. №05/10-01-0001 позивач обґрунтовує тим, що вказаний припис винесено з тих самих підстав, що й оскаржувана постанова про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання №05/10-01-0001 від 17.02.2012р. В свою чергу, позивач вказав, що оскаржувана постанова від 24.07.2012р. №05/10-01-0015 винесена з підстав невиконання припису від 13.02.2012р. №05/10-01-0001.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

17.02.2012р. старший державний інспектор з енергетичного нагляду в Одеській області Левчук М.М., розглянувши Акт перевірки №05/10/01/0001 інспекції Держенергонагляду в Одеській області за результатами перевірки ВАТ "ЕК Одесаобленерго", складеним 08.02.2012р. про ухилення від виконання вимог Припису від 29.12.2011р. №05/11-03-0055 в частині пунктів 2,3 та вимог Припису від 14.09.2011р. №05/10-01-0035 у частині п.1, що є порушенням ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», виніс постанову №05/10-01-0001 про накладення на ВАТ "ЕК Одесаобленерго" за порушення законодавства про електроенергетику штрафу у розмірі 17 510,00 грн. (а.с.115-116, Т.1).

Як вбачається з матеріалів справи, приписом від 14.09.2011р. №05/10-01-0035 ВАТ "ЕК Одесаобленерго" приписувалось здійснити розрахунок по акту №019428 від 15.07.2010р. від дня останнього контрольного огляду засобу обліку електричної енергії (а.с.113-114, Т.1), а згідно з пп.2,3 припису від 29.12.2011р. №05/11-03-0055 - привести розрахунки величин збитків Білгород-Дністровського РЕМ за актами про порушення Правил користування електричною енергією для населення у відповідність до вимог п. 3.4 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії (а.с.118-119, Т.1).

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2012р. по справі №1570/1639/2012, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2012р., припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області щодо усунення виявлених порушень чинного законодавства від 14.09.2011 року № 05/10-01-0035 визнано нечинним.

Судом встановлено, що пп. 1, 2, 3 припису від 29.12.2011р. №05/11-03-0055 повністю відповідають пп. 4, 7, 13 припису від 25.07.2011 року №05/11-03-0560, які досліджувались в рамках розгляду адміністративної справи №2а/1570/8144/2011.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2012 року по справі №2а/1570/8144/2011, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 06.09.2012 року, п.п. 7, 13 Припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560 визнано правомірними, та такими, що не підлягають скасуванню, а п. 4 Припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560 визнано неправомірним та скасовано.

Отже, на момент розгляду даної адміністративної справи, припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560, невиконання якого у тому числі стало підставою для прийняття оскаржуваної постанови №05/10-01-0001 від 17.02.2012р., в частині пунктів 7 та 13 є чинним, а відтак - підлягає виконанню.

Суд зазначає, що позивачем не надано доказів стосовно виконання ним вимог Припису від 25.07.2011 року № 05/11-03-0560.

24.07.2012р. старший державний інспектор з енергетичного нагляду в Одеській області Топор Віктор Борисович, розглянувши Акт перевірки №05/11-01-0001 від 11.07.2012р. інспекції Держенергонагляду в Одеській області за результатами перевірки ВАТ "ЕК Одесаобленерго", про ухилення від виконання вимог Припису від 13.02.2012р. №05/10-01-0001 в частині пунктів 1,2,3 що є порушенням ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», виніс постанову №05/10-01-0015 про накладення на ВАТ "ЕК Одесаобленерго" за порушення законодавства про електроенергетику штрафу у розмірі 17 510,00 грн. (а.с.10-11, Т.2).

Дослідивши надані суду докази, проаналізувавши положення чинних нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини між сторонами, суд дійшов висновку про можливість часткового задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, а також з централізованим диспетчерським (оперативно-технологічним) управлінням, регулюються Законом України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 № 575/97-ВР (надалі - Закон № 575/97-ВР).

Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону № 575/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду. Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж. Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду здійснює державний нагляд (контроль) за електричними, тепловими, тепловикористальними установками і мережами суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії щодо дотримання вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж та підтвердження їх готовності до роботи, що є допоміжними заходами для забезпечення сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України.

Центральним органом державної виконавчої влади, на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу відповідно з Указом Президента України "Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 року №1573/99 (чинним на момент виникнення спірних правовідносин), є Міністерство палива та енергетики України. Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" підпорядковано Міністерству палива та енергетики України і засновано на державній власності.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії відповідно до Законів України "Про електроенергетику", "Про теплопостачання" здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Державному підприємству "Національна енергетична компанія "Укренерго" при виконанні функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 року із змінами від 13 лютого 2006 року № 131 (далі - Положення), наказом Міністерства палива та енергетики України № 422 від 3 листопада 2006 року "Про державний енергетичний нагляд" та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" та його територіальних структурних підрозділів.

Відповідно до ч.5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право: безперешкодного доступу до електричних і тепловикористовуючих установок та теплових мереж споживачів та суб'єктів електроенергетики; отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці; надсилати власникам об'єктів споживача подання про невідповідність займаній посаді працівника електротехнічного профілю, який своєчасно не пройшов перевірку знань з електробезпеки та експлуатації струмоприймачів; вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії; надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення; застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1 Положення, Держенергонагляд здійснює нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Як зазначено в рішенні Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2012р. по справі №1570/1639/2012, залишеним без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 04.04.2012р., до повноважень Держенергонагляду відносяться питання, які виникають при технічній експлуатації електричних установок та мереж.

Відповідно до п.3 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» способом здійснення державного нагляду (контролю в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" підставами для здійснення позапланових заходів є: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); звернення фізичних та юридичних осіб про порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання. Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Відповідно до ч. 2 ст. 6 цього ж закону проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Як вбачається з матеріалів справи, припис від 13.02.2012р. №05/10-01-0001 прийнято на підставі акту 08.02.2012р. №05/10-01-0001 позапланової перевірки позивача з виконання припису від 29.12.2011р. №05/11-02-0055 та припису від 14.09.2011р. №05/10-01-0035.

В свою чергу, припис від 14.09.2011р. №05/10-01-0035 був прийнятий на підставі акту позапланової перевірки від 14.09.2011р. №05/10-01-0035 (а.с.113-114, Т.1), а припис від 29.12.2011р. №05/11-02-0055 - на підставі акту позапланової перевірки від 28.12.2011р. №05/11-03-0055 (а.с.118-119, Т.1).

Таким чином, відповідач порушив вимоги ст. 6 Закону України «Про електроенергетику» в частині порядку проведення позапланових заходів контролю. Адже оскільки оскільки приписи 14.09.2011р. №05/10-01-0035 та від 29.12.2011р. №05/11-02-0055 були винесені за результатом проведення позапланового заходу, то у відповідача були відсутні правові підстави проведення позапланових заходів з підстав перевірки виконання таких приписів.

Відтак, на думку суду, оскаржуваний припис від 13.02.2012р. №05/10-01-0001 є таким, що прийнятий з порушенням вимог законодавства, тобто протиправним.

Оскільки невиконання вказаного припису стало підставою для прийняття відповідачем оскаржуваної постанови №05/10-01-0015 від 24.07.2012р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, на думку суду, вказана постанова також підлягає скасуванню.

Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації.

З аналізу вказаної правової норми випливає, що рішення, дії чи бездіяльність державного органу, органу місцевого самоврядування повинні бути прийняті чи здійснені в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, не порушувати інтересів держави, прав та інтересів фізичних та юридичних осіб, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), відповідати вимогам діючого законодавства.

На підставі встановлених в судовому засіданні фактів, суд приходить висновку, що приймаючи оскаржувані рішення, відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно з ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст. 94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2,4,7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 158 - 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про скасування постанов та визнання не чинним припису, - задовольнити частково.

Визнати протиправними припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 13.02.2012р. №05/10-01-0001.

Скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0015 від 24.07.2012р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у порядку ст.160,167,185-187 КАС України.

Суддя Л.М.Токмілова

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Одесаобленерго" до Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області про скасування постанов та визнання не чинним припису, - задовольнити частково.

Визнати протиправними припис Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 13.02.2012р. №05/10-01-0001.

Скасувати постанову Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0015 від 24.07.2012р. про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання у порядку ст.160,167,185-187 КАС України.