20 жовтня 2014 р. Справа № 804/16388/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Жукової Є.О.
при секретарі - Риженко О.В.
за участю:
представника позивача - Устинової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «КАРЛ ТОРН» про стягнення штрафу у розмірі 1 870 грн.,-
06 жовтня 2014 р. до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «КАРЛ ТОРН» про стягнення штрафу у розмірі 1 870 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним. Внаслідок порушення вимог Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» відповідач має заборгованість зі сплати штрафних санкцій в розмірі 1870,00 грн. на підставі постанови Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 28 лютого 2014 року № 97-ДН-1-Е.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2014 року провадження у справі було відкрито та справа призначена до розгляду у судовому засіданні на 20.10.2014 р.
В судове засідання призначене на 20.10.2014 р. з'явився представник позивача, на виконання ухвали Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2014 р. ним було надано докази, щодо отримання відповідачем постанови від 31.01.2014 р. №0624/03-01/03; постанови від 14.02.2014 р. №0923/03-01/03; акту від 14.02.2014 р. №88-ДН-1-Е; постанови від 28.02.2014 р. №1107/03-01/03, а саме - конверти з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання» та надано витяг з бази даних по Приватному акціонерному товариству «Карл Торн». Відповідач до зали судового засідання свого представника не направив, відомості про вручення судової повісти в матеріалах справи наявні, причини неявки невідомі. Будь-яких заперечень на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду відповідач не направив, а тому його позиція суду не відома.
Суд вважає, що вжив усі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд даної адміністративної справи із його участю та реалізації ним права судового захисту своїх прав та інтересів. Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін відповідно до положень ст.128 КАС України.
Аналогічної думки дотримується і Вищий адміністративний суд України, виклавши її в листі від 01.02.2012 року за №279/11/13-12, згідно з яким визначається необхідність дотримання строків розгляду адміністративних справ, визначених Кодексом адміністративного судочинства України, та зазначається, що потрібно вживати заходів щодо регулярного призначення судових засідань та, у разі потреби, дисциплінування сторін, інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З метою законного і обґрунтовано рішення у справі, судом були досліджені наступні письмові докази, наявні в матеріалах справи: копія постанови від 31.01.2014 р. №0624/03-01/03 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів; копія реєстру відправлень станом на 04.02.2014 р.; копія постанови від 14.02.2014 р. №0923/03-01/03 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів; копія акту від 14.02.2014 р. №88-ДН-1-Е; копія реєстру відправлень станом на 18.02.2014 р.; копія постанови від 28.02.2014 р. №1107/03-01/03; копія реєстру відправлень станом на 03.03.2014 р.; копія наказу від 04.08.2014 р. №240-К; клопотання про відстрочення сплати судового збору; копія кошторису на 2014 р.; клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено, матеріалами справи підтверджено наступне.
Уповноваженою особою комісії Кучеренко Дмитром Васильовичем, начальником Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову від 31 січня 2014 р. за №0624/03-01/03 про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою керівника (або уповноважного представника) ПрАТ «КАРЛ ТОРН» запрошено у Дніпровське територіальне управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на 12 годину 20 хвилин 14 лютого 2014 року для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 14 лютого 2014 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку складено акт за № 88-ДН-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до зазначеним вище акту встановлено наступне. ПрАТ «КАРЛ ТОРН» не розкрило регулярну річну інформацію за 2012 рік у встановлений нормативно-правовими актами строк, у зв'язку з чим порушило вимоги п.4 Глави 4 Розділу II Положення №2826 «Розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним…».
Постановою уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 14 лютого 2014 року за №0923/03-01/03 про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні до Приватного акціонерного товариства «КАРЛ ТОРН» призначено на 11 годину 30 хвилин 28 лютого 2014 року у Дніпровському територіальному управлінні Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, про що було належним чином повідомлено відповідача, однак, на адресу позивача повернувся конверт, з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку стосовно ПрАТ «КАРЛ ТОРН» винесено постанову від 28.02.2014 р. №97-ДН-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно якої накладено штраф у розмірі 1 870,00 грн. за нерозміщення інформації в загальнодоступній інформаційній базі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Зазначена постанова була направлена на адресу відповідача, однак повернувся конверт з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».
Відомостей щодо оскарження зазначеної вище постанови в адміністративному або судовому поряду в матеріалах справи не міститься, а отже, штраф у розмірі 1 870,00 грн. підлягає сплаті у визначеному законом порядку.
Правовідносини сторін, що виникають під час розміщення,
обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на
фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності
функціонування фондового ринку та щодо визначення правових засад здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за
випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні регулюються нормами Конституції України, Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок», Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», тощо.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. При цьому органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст. 7 КАС України, є принцип законності, який відповідно до ст. 9 КАС України, полягає в наступному: суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст.10, 11 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом, а розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; з'ясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів. Суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ст.6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. НКЦПФР складається з Комісії як колегіального органу та центрального апарату, здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до ч.1 ст.40 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» регулярна інформація про емітента-річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ч.6 ст.40 ЗУ «Про цінні папери та фондовий ринок» зазначено, що строки, порядок і форми розкриття регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) і додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Публічні акціонерні товариства додатково розкривають інформацію про свою діяльність на основі міжнародних стандартів бухгалтерського обліку в порядку, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про
емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Відповідно до вимог п.4 Глави 4 Розділу II Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів №2826 зазначено, що розкриття регулярної річної інформації має здійснюватись шляхом розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, опублікування в офіційному друкованому виданні, розміщення на сторінці в мережі Інтернет та подання до Комісії. Розкриття регулярної річної інформації здійснюється у такі терміни: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у термін не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
Емітенти цінних паперів до моменту подання регулярної річної інформації до Комісії розміщують її на сторінці в мережі Інтернет.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.11 ЗУ «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів
громадян.
За ті самі дії, вчинені повторно протягом року у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно до п. 5 ч. 1 ст.11 ЗУ «Про державне регулювання Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» встановлено, що санкції застосовуються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду документів, що підтверджують факт правопорушення. Рішення про застосування санкції оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, до якої застосовано санкцію.
Відповідно до частини 1 ст. 40 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка розкривається на фондовому ринку, в тому числі шляхом подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з ч. 4 ст. 40 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Річна інформація про емітента є відкритою і в обсязі, встановленому Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, підлягає оприлюдненню емітентом не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів.
Судом встановлено, що штраф відповідачем у добровільному порядку не сплачено, доказів оскарження постанови не надано.
За таких підстав, суд вважає адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «КАРЛ ТОРН» про стягнення штрафу у розмірі 1 870 грн, таким що підлягає задоволенню повністю.
Вирішуючи питання про сплату судового збору, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.10.2014 року Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку було відстрочено сплату судового збору до ухвалення судового рішення у справі, а тому суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 182, 70 грн.
Керуючись ст. ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Дніпропетровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства «КАРЛ ТОРН» про стягнення штрафу у розмірі 1 870 грн., - задовольнити повністю.
Стягнути з ПрАТ «КАРЛ ТОРН» штраф у розмірі 1 870 грн. (одна тисяча вісімсот сімдесят грн.) до державного бюджету України, який слід перерахувати на рахунок, відкритий в управлінні Державної казначейської служби України за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністратвні штрфи та інші санкції», символ звітності 106.
Судові витрати покласти на відповідча.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 27 жовтня 2014 року.
Суддя Є.О. Жукова