23 жовтня 2014 рокусправа № 194/986/14-а (2-а/194/105/14)
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Нагорної Л.М.
суддів: Мельника В.В. Юхименка О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області
на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 24 липня 2014 року у справі № 194/986/14-а (2-а/194/105/14) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області про визнання дії неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
встановив :
У травні 2014 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області, в якому просила суд визнати дії Відповідача щодо нарахування та виплати сум державної допомоги по догляду за дитиною, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 23 листопада 2013 року по 23 травня 2014 року у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» неправомірними; зобов'язати Відповідача нарахувати державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 листопада 2013 року по 23 травня 2014 року у розмірі, передбаченому ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» та забезпечити виплату цих виплат за мінусом отриманих сум; зобов'язати Відповідача виплачувати відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 24 липня 2014 року позовні вимог ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 23 листопада 2013 року по 23 травня 2014 року. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування та нарахування державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку за період з 23 листопада 2013 року по 23 травня 2014 року, включно відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом до закінчення строку передбаченої законом виплати, та забезпечити виплату цих виплат з урахуванням проведених виплат. Зобов'язано Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області нараховувати та проводити виплату ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, починаючи з 24 травня 2014 року та до змін в законодавстві, тобто до 30 червня 2014 року включно. (а.с.23-27)
Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області, не погодившись із постановою суду, подало апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 24 липня 2014 року та прийняти нову постанову, якою визнати правомірними дії відповідача щодо виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. (а.с.30-31)
Позивач заперечень на апеляційну скаргу не подавала, постанову суду першої інстанції не оскаржувала.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду відповідно до ст. 195 КАС України - в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має малолітню доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.10), у зв'язку з чим з 15.11.2012 року Позивач знаходиться на обліку у Відповідача та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 130 грн. ( а.с.11,12).
Як вбачається з матеріалів справи, Позивач є працюючою особою, що підтверджується наказом про надання відпустки спеціалісту І категорії Управління житлово-комунального господарства та капітального будівництва Тернівської міської ради № 16 від 14.11.2012 р.№ 1042 від 28.05.2014 р. (а.с.13).
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» позивач має право на виплату відповідної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23 листопада 2013 року по 23 травня 2014 року, та з 24 травня 2014 оку по 30 червня 2014 року, включно. Разом з тим, з 01 липня 2014 року підстави для виплати відповідних сум відсутні, адже Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи» виключено розділ ІV Закону України «Про допомогу сім'ям з дітьми» «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку».
Колегія суддів погоджується з таким обґрунтуванням рішення суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Як слідує із правових норм, що регулюють спірні правовідносини, до 1 січня 2008 року, тобто, до набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися як Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» № 2811-XII від 21 листопада 1992 (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом № 2240-III, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб, ( що стосується безпосередньо Позивача). Розмір допомоги також визначався цими Законами ( статтями 15 та 43 відповідно).
Зокрема, статтею 43 Закону № 2240-III було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом. При цьому, будь яких обмежень щодо розміру указаної допомоги норма Закону не містила, та не визначала будь-якого іншого порядку щодо призначення вказаної допомоги.
Однак, пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III, а саме: дію статті 13 Закону № 2811-ХІІ з 01 січня 2008 року поширено і на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III виключено статті 40-44.
В той же час, рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано неконституційними положення пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.
Крім того, пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Аналіз указаних правових норм свідчить про те, що з 01 січня 2009 року відновлено дію вищезазначених положень Закону № 2240-III, у тому числі, і статті 43 цього Закону, приписи якої мали б бути застосовані Відповідачем при нарахування Позивачу з 2010 року указаної допомоги, адже даною нормою Закону чітко визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму.
Правлінням Фонду у період з 2009 по 2013 роки будь яких рішень щодо визначення розміру указаної допомоги не приймалось.
Статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2010 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону № 2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VI не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-III на виконання статті 45 Закону № 2154-VI Кабінетом Міністрів України не визначалися.
Закон України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» № 5515-VI від 06.12.2012 р. та Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» № 776-VI від 24.02.2014 р. не містять будь-яких положень щодо розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2811-ХІІ або делегування повноважень по визначенню такого розміру Кабінету Міністрів України.
Оскільки у даній справі спірні правовідносини виникли щодо виплати допомоги з листопада 2013 року особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, то за таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що на відносини щодо виплати допомоги Позивачу у зазначеному періоді поширюються норми спеціального Закону (яким є Закон № 2240-III), відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Указана правова позиція викладена у рішенні Верховного суду України від 25 грудня 2012 року, яке, у відповідності до приписів КАС України, є обов'язковим для застосування судами усіх ланок.
Щодо строків поновлення порушених прав Позивача колегія суддів зазначає, що в цій частині рішення суду першої інстанції сторонами оскаржено не було, а тому підстави для зміни чи скасування постанови Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 24 липня 2014 року відсутні.
Отже, доводи апеляційної скарги не спростовують зроблений судом першої інстанції висновок, а тому відповідно до ст. 200 КАС України рішення суду слід залишити без змін.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
ухвалив :
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області - залишити без задоволення.
Постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 24 липня 2014 року у справі № 194/986/14-а (2-а/194/105/14) - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення копій сторонам, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Л.М. Нагорна
Суддя: В.В. Мельник
Суддя: О.В. Юхименко