Ухвала від 20.10.2014 по справі 194/297/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2014 рокусправа № 194/297/14-а (2-а/194/54/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Прокопчук Т.С.

суддів: Божко Л.А. Лукманової О.М.

розглянувши в письмовому провадженні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області

на постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 02 квітня 2014 року у справі

за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області

про визнання дій неправомірними та зобов'язання перерахування, нарахування і виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 17.02.2014 року звернулася з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області (далі - УСЗН Тернівської міської ради Дніпропетровської області), в якому просила:

- визнати дії відповідача щодо нарахування та виплати сум державної допомоги позивачу з 23.10.2013 року по 17.02.2014 року по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі меншому ніж передбачено ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратам, зумовленими похованням" - неправомірними;

- зобов'язати УСЗН Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23.10.2013 року по 17.02.2014 року, передбаченому ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратам, зумовленими похованням".

Постановою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 02 квітня 2014 року адміністративний позов задоволено частково, визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23.10.2013 року; зобов'язано УСЗН Тернівської міської ради Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 перерахування державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23.10.2013 року по 02.04.2014 року, з 13.04.2014 року та до закінчення строку передбаченої законом виплати щомісячно, відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", відповідно до ст.43 "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратам, зумовленими похованням" в розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, та забезпечити виплату цих коштів з урахуванням проведених виплат.

Не погодившись з постановою суду, УСЗН Тернівської міської ради Дніпропетровської області звернулося з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, а також правильність застосування судом норм матеріального права та правової оцінки обставин у справі, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачка має малолітнього сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим знаходиться на обліку у відповідача, як працююча особа у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування, та отримує від нього виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, з 23.10.2013 року отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 № 107-VI "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VI) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Законом України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-ХІІ), дія якого поширювалася на осіб, не застрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом України від 18 січня 2001 року № 2240-III "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі - Закон № 2240-III), який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами.

Пунктами 23, 25 розділу ІІ Закону № 107-VI були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-III. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-ХІІ його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-III було виключено статті 40-44.

Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VI, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VI щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-III.

Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VI було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.

Таким чином, з часу проголошення Рішення № 10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-III, а з 1 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811-ХІІ.

Статтею 46 Закону України від 26 грудня 2008 № 835-VI "Про Державний бюджет України на 2009 рік" та статтею 45 Закону України від 27 квітня 2010 року № 2154-VI "Про Державний бюджет України на 2010 рік" (далі - Закон № 2154-VI) передбачено, що у 2009, 2010 роках допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону № 2240-ІІІ призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Отже, щодо тверджень відповідача про розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, який встановлений ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Частиною 1 ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень. Стаття у такій редакції встановлена Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", положення якого відносно зміни редакції статті 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнані неконституційними.

Колегія суддів зазначає, що нормами Законів України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не встановлено інший ніж у Законі України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмір допомоги, отже з огляду на заявлені вимоги, позивач має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі передбаченому ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" з урахуванням проведених виплат.

За таких обставин, суд вважає, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалене рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Тернівської міської ради Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 02 квітня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Т.С. Прокопчук

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: О.М. Лукманова