03 листопада 2014 року справа № 823/3041/14
11 год. 00 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
при секретарі - Журавель Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом "Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення,
"Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." звернулось до суду з адміністративним позовом до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення.
В адміністративному позові позивач просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001502301 від 05 червня 2014 року, як таке, що є протиправним.
Позивач надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності його представника за наявними в матеріалах адміністративної справи документами.
В письмовому запереченні на адміністративний позов представник відповідача просив відмовити в його задоволенні повністю, зазначивши при цьому, що згідно поданих позивачем розрахунків вбачається, що жодного доходу нерезидент не отримував, а отже подавати звітність зобов'язаний в загальному порядку, а не у відповідності до Порядку розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
"Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." зареєстровано 27.07.2005 року в Міністерстві економіки України (без права юридичної особи), реєстраційний номер запису ПІ-3525, взято на податковий облік в органах ДПС 05.08.2005 року за № 751, ідентифікаційний код 26598940, станом на 14.04.2014 року перебувало на обліку в ДПІ у м. Черкасах.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказів ДПІ у м. Черкасах від 14.04.2014 року № 622 та від 18.04.2014 року № 633, на підставі направлень від 14.04.2014 року № 305/23-00-22-02 та № 308/23-00-22-02, від 17.04.2014 року № 174/23-01-17-05, згідно із п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, працівниками державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області проведена документальна позапланова виїзна перевірка "Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 14.04.2014 року. Результати перевірки оформлені актом від 07.05.2014 року № 138/23-01-22/26598940.
За висновками вказаного акту "Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." порушило вимоги п. 160.8 ст. 160 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено неподання Представництвом податкової звітності з податку на прибуток за І квартал 2011 року, ІІ квартал 2011 року, за ІІ-ІІІ квартал 2011 року, за 2011 рік, за І квартал 2012 року, за півріччя 2012 року, за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік, за 2013 рік, пп. 49.18.2 ст. 49 Податкового кодексу України «Подання податкової декларації до органів державної податкової служби».
05 червня 2014 року на підставі даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення за № 0001502301 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток іноземних юридичних осіб в розмірі 1360 грн.
Позивач вважає вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, у зв'язку з чим звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.
В ході дослідження доказів по адміністративній справі судом встановлено, що фактичною підставою для винесення відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення слугувало те, що "Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." жодного доходу за перевіряємий період не отримувало, у зв'язку з чим, подавати звітність зобов'язане в загальному порядку.
Оцінюючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача та, відповідно, винесених на їх підставі спірних рішень на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 15.1 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п. 1.1 ст. 1 ПК України).
Підпунктом 9.1.1 пункту 9.1 статті 9 Податкового кодексу України встановлено, що податок на прибуток підприємств належить до загальнодержавних податків.
В той же час, загальний порядок звітування платників податку на прибуток перед контролюючими органами визначається розділом ІІІ Податкового кодексу України.
Так, за вимогами п. 201.14 ст. 201 Податкового кодексу України, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.
Зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
За визначенням п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
За визначенням п.п.14.1.122 Податкового кодексу України, нерезиденти - це іноземні компанії, організації, утворені відповідно до законодавства інших держав, їх зареєстровані (акредитовані або легалізовані) відповідно до законодавства України філії, представництва та інші відокремлені підрозділи з місцезнаходженням на території України.
Підпунктом 133.2.2 пункту 133.2 статті 133 Податкового кодексу України визначено, що платниками податку на прибуток з числа нерезидентів, зокрема, є постійні представництва нерезидентів, які отримують доходи із джерелом походження з України або виконують агентські (представницькі) та інші функції стосовно таких нерезидентів чи їх засновників.
Постійне представництво до початку своєї господарської діяльності стає на облік у податковому органі за своїм місцезнаходженням у порядку, встановленому центральним податковим органом України. Постійне представництво, яке розпочало свою господарську діяльність до реєстрації у податковому органі, вважається таким, що ухиляється від оподаткування, а одержані ним прибутки вважаються приховуваними від оподаткування (п.133.3 ст.133 ПК України в редакції від 05.08.12 року).
З огляду на викладене, "Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." в розумінні статті 133 Податкового кодексу України є постійним представником нерезидента, що також не заперечується відповідачем.
В свою чергу, загальний порядок взяття на облік та реєстрацію постійного представництва нерезидента платником податку на прибуток в органах державної податкової служби визначається розділом V Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженим наказом Мінфіну України від 09.12.2011 року №1588 (далі - Порядок).
Пункт 5.4 означеного Порядку зазначає, що взяття на облік постійного представництва нерезидента здійснюється відповідно до розділу ІІІ цього Порядку. З моменту взяття на облік постійне представництво нерезидента вважається зареєстрованим платником податку на прибуток. Після взяття на облік постійне представництво нерезидента включається до реєстру платників податків - нерезидентів із встановленням ознаки платника податку на прибуток.
Згідно п.п.14.1.193 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України, постійним представництвом є постійне місце діяльності, через яке повністю або частково проводиться господарська діяльність нерезидента в Україні, зокрема: місце управління; філія; офіс; фабрика; майстерня; установка або споруда для розвідки природних ресурсів; шахта, нафтова/газова свердловина, кар'єр чи будь-яке інше місце видобутку природних ресурсів; склад або приміщення, що використовуються для поставки товарів.
Водночас, особливості оподаткування нерезидентів викладені у ст. 160 ПК України.
Будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею (п. 160.1 ст. 160 ПК України).
При цьому, відповідно до п. 160.8 ст. 160 ПК України, про порушення якого з боку позивача йдеться в акті перевірки та оскаржуваному податковому повідомленні-рішенні, визначено, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.
В матеріалах адміністративної справи наявні розрахунки оподатковуваного прибутку та податку на прибуток нерезидента, що здійснюється податковим органом за І квартал 2011 року, ІІ квартал 2011 року, за ІІ-ІІІ квартал 2011 року, за 2011 рік, за І квартал 2012 року, за півріччя 2012 року, за 9 місяців 2012 року, за 2012 рік, які були отримані відповідачем від представництва, що підтверджується штампами про їх отримання.
Відповідно до пункту 46.5 статті 46 розділу II та пункту 160.3 статті 160 розділу III Податкового кодексу України наказом Державної податкової адміністрації України від 28.02.2011 року № 115 (чинного на час виникнення спірних зобов'язань) затверджено форми Розрахунку оподатковуваного прибутку та податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі складення відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності та Розрахунку оподатковуваного прибутку та податку на прибуток постійного представництва нерезидента, що здійснюється органом державної податкової служби, та Порядок розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво.
Порядок розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво розроблено відповідно до положень пунктів 160.3 та 160.8 статті 160 розділу III Податкового кодексу України та застосовується постійними представництвами, визначення яких наведено у підпункті 14.1.193 пункту 14.1 статті 14 розділу I Кодексу і які є платниками податку на прибуток (далі - платники податку) відповідно до розділу III Кодексу.
Якщо нерезидент, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, не має можливості визначити прибуток з джерелом його походження в Україні шляхом прямого підрахування, оподатковуваний прибуток такого представництва визначається органом державної податкової служби як різниця між доходом та витратами, визначеними шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 (п. 1 розділу ІV Порядку № 115).
Пунктом 2 розділу ІV Порядку № 115 Постійне представництво, податкові зобов'язання якого визначаються із застосуванням коефіцієнта 0,7, складає розрахунок оподатковуваного прибутку та податку на прибуток постійного представництва нерезидента, що здійснюється органом державної податкової служби за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 28.02.2011 року № 115.
Аналізуючи надані до адміністративного позову розрахунки оподатковуваного прибутку та податку на прибуток нерезидента вбачається, що вони відповідають за формою Порядку № 115, крім того, відповідачем протягом 2011-2013 років були прийняті дані розрахунки без будь-яких зауважень.
На підставі викладеного, твердження відповідача, що позивач, у зв'язку з неотриманням доходу, зобов'язаний подавати звітність в загальному порядку, а не у відповідності до Порядку розрахунку податкових зобов'язань нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво - є необґрунтованим.
З огляду на викладені вище обставини та норми законодавства, суд приходить до висновку, що відповідач, прийнявши оскаржене податкове повідомлення-рішення № 0001502301 від 05 червня 2014 року, діяв не відповідно та не у спосіб, що передбачений законодавством України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Зважаючи на обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, докази щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що заявлені в адміністративному позові вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 17, 86, 94, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 05 червня 2014 року № 0001502301.
Стягнути з Державного бюджету України на користь "Екзо Платформ С.А.С." (Французька Республіка) представництво в Україні "Екзо Платформ С.А.С." (18021, м. Черкаси, вул. Героїв Дніпра, 73, кв. 101, код ЄДРПОУ 26598940) сплачений судовий збір в розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп., відповідно до квитанції № ПН1133 від 25.07.2014 р.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення судом вступної та резолютивної частини постанови апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 04 жовтня 2014 року
Суддя В.А. Гайдаш