Постанова від 18.08.2014 по справі 804/10834/14

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2014 р. Справа № 804/10834/14

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді -Рищенко А. Ю.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпродзержинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Бар'єр» про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 442625,79грн., -

ВСТАНОВИВ:

25.07.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Дніпродзержинський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з позовом до Державного підприємства «Бар'єр» про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 442625,79грн.

Ухвалою суду від 29.07.2014 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

Свої позовні вимоги податковий орган обґрунтовує тим, що Державним підприємством «Бар'єр» (далі - ДП «Бар'єр») було подано податкову декларацію зі плати за землю за 2014 рік із самостійно нарахованою сумою, яка підлягає сплаті в розмірі - 1470659,84грн. на рік, з урахуванням уточнюючого звіту із щомісячним платежем на 122554,97грн., з яких частина нарахувань відповідачем у встановлені законодавством строки сплачена не була. Станом на 03.07.2014 року за відповідачем рахується податковий борг по платі за землю, а саме: з земельного податку в сумі 442625,79грн., у тому числі пеня у сумі - 1675,97грн., який утворився внаслідок несплати самостійно визначеного податкового розрахунку з земельного податку №9007851613 від 18.02.2014 року, з урахуванням уточнюючої податкової декларації від 27.03.2014 року.

Просить суд: стягнути з Державного підприємства «Бар'єр» (код ЄДРПОУ - 31330051) на користь місцевого бюджету міста Дніпродзержинська податковий борг з земельного податку з юридичних осіб за 2014 рік у загальному розмірі - 442625,79грн. (чотириста сорок дві тисячі шістсот двадцять п'ять гривень сімдесят дев'ять копійок).

У судове засідання сторони не з'явились, належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.

Від представника позивача надійшла письмова заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Від представника відповідача надійшла письмова заява про відкладення розгляду справи, в обґрунтування чого останній посилається на норми ст.ст.49, 71 КАС України та зазначає, що є необхідність у наданні суду доказів, які мають значення для всебічного і повного з'ясування обставин справи. Однак, представник відповідача не довів належним чином необхідності відкладення судового розгляду справи, з огляду на виникнення спірної суми податкового боргу, внаслідок несплати самостійно розрахованих сум земельного податку за поданими податковому органу податковою декларацією та уточнюючого розрахунку. Тому, суд не приймає до уваги вказане клопотання представника відповідача.

У відповідності до положень ч.6 ст.128 КАС України суд ухвалив рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.

Згідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

У відповідності до положень ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

У складі контролюючих органів діють підрозділи податкової міліції.

Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

За ст.61 Податкового кодексу України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Згідно ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Податковий агент зобов'язаний сплатити суму податкового зобов'язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.

Відповідно до пп.14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію.

Аналіз матеріалів справи показує, що відповідач є платником земельного податку та перебуває на обліку у відповідача.

Підпунктом 14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

У відповідності до положень ст.285, п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Так, з матеріалів справи вбачається, що станом на 03.07.2014 року за Державним підприємством «Бар'єр» рахується податковий борг з земельного податку в загальному розмірі - 442625,79грн., у тому числі: пеня в сумі - 1675,97грн., який утворився внаслідок несплати податкового розрахунку земельного податку №9007851613 від 18.02.2014 року, з урахуванням уточнюючої податкової декларації від 27.03.2014 року, а саме: податкового розрахунку земельного податку №9007851613 від 18.02.2014 року, терміном сплати 30.03.2014 року на суму - 73284,91грн., податкового розрахунку земельного податку №9007851613 від 18.02.2014 рок, терміном сплати 30.04.2014 року на суму - 122554,97грн., податкового розрахунку земельного податку №9007851613 від 18.02.2014 року, терміном сплати 30.05.2014 року на суму - 122554,97грн., податкового розрахунку земельного податку №9007851613 від 18.02.2014 року, терміном сплати 30.06.2014 року на суму - 122554,97грн.

Крім того, за поясненнями позивача, згідно особового рахунку на 2014 рік по земельному податку за відповідачем рахувалась переплата у розмірі - 159325,13грн., яка утворилась внаслідок сплати 30.12.2013 року грошових зобов'язань з орендної плати за землю. Відповідно до податкового розрахунку земельного податку №9005322784 від 11.02.2013 року по строку сплати 30.01.2014 року за грудень 2013 року нарахований земельний податок у сумі - 159508,54грн. Згідно особового рахунку на 2014 рік зі сплати земельного податку за відповідачем рахувалась переплата у сумі - 159325,13 грн., яка утворилась внаслідок сплати 30.12.2013 року грошових зобов'язань з орендної плати за землю.

27.03.2014 року платником податків було подано до державної податкової інспекції уточнюючий звіт податкового розрахунку земельного податку №9016226013 від 27.03.2014 року, згідно якого щомісячні нарахування попереднього звіту були зменшені на 36953,86грн., тобто сума щомісячного нарахування з урахуванням змін склала - 122554,97грн. По строку сплати 30.03.2014 року за лютий 2014 року відповідачем був нарахований земельний податок на загальну суму - 122554,97грн., за результатами несплати утворився податковий борг у сумі - 73284,91грн. По строку сплати 30.04.2014 року за березень 2014 року відповідачем був нарахований земельний податок на загальну суму - 122554,97грн., своєчасно несплачений, у результаті чого утворився податковий боргу у розмірі - 195839,88грн. По строку сплати 30.05.2014 року за квітень 2014 року відповідачем був нарахований земельний податок на загальну суму - 122554,97грн., внаслідок чого податковий борг ДП «Бар'єр» збільшився та склав - 318394,85грн. По строку сплати 30.06.2014 року за травень 2014 року був нарахований земельний податок на загальну суму - 122554,97грн., внаслідок чого податковий борг відповідача збільшився та склав - 440949,82грн.

А при несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який згідно пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України становить сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій у випадку їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У відповідності до положень ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується:

129.1.1. після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Нарахування пені розпочинається:

а) при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом;

б) при нарахуванні суми грошового зобов'язання контролюючими органами - від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні згідно із цим Кодексом;

129.1.2. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження);

129.1.3. у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента.

129.2. У разі скасування нарахованого контролюючим органом грошового зобов'язання (його частини) у порядку адміністративного та/або судового оскарження пеня за період заниження такого грошового зобов'язання (його частини) скасовується.

129.3. Нарахування пені закінчується:

129.3.1. у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань;

129.3.2. у день проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань відповідного бюджету перед таким платником податків;

129.3.3. у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України);

129.3.4. при прийнятті рішення щодо скасування або списання суми податкового боргу (його частини).

У разі часткового погашення податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку.

На підставі вищезазначених вимог пп. 129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України підприємству була нарахована пеня у розмірі - 1675,97грн.

Положеннями ст.ст.58, 59 Податкового кодексу України визначено, що у разі коли сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян), або у разі коли за результатами перевірки контролюючий орган встановлює факт невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, або зменшує розмір задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованого платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу, такий контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення.

Податкове повідомлення-рішення містить підставу для такого нарахування (зменшення) податкового зобов'язання та/або зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість; посилання на норму цього Кодексу та/або іншого закону, контроль за виконанням якого покладено на контролюючі органи, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок грошових зобов'язань платника податків; суму грошового зобов'язання, що повинен сплатити платник податку; суму зменшеного (збільшеного) бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення результатів господарської діяльності або від'ємного значення суми податку на додану вартість; граничні строки сплати грошового зобов'язання та/або строки виправлення платником податків показників податкової звітності; попередження про наслідки несплати грошового зобов'язання або внесення виправлень до показників податкової звітності в установлений строк; граничні строки, передбачені цим Кодексом для оскарження податкового повідомлення-рішення.

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов'язання та штрафних (фінансових) санкцій.

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

За нормою п.42.2 ст.42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони були надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

На виконання ст.59 Податкового кодексу України відповідачем була винесена та направлена на адресу відповідача податкова вимога форми «Ю» від 15.04.2014 року №1034-25 на суму податкового боргу у розмірі - 147192,63грн. Вказана податкова вимога була отримана відповідачем - 05.05.2014 року, що підтверджується копією поштового повідомлення про вручення, яке є наявним в матеріалах справи. Однак, у добровільному порядку ДП «Бар'єр» не було сплачено вказану суму податкового боргу.

Таким чином, загальна сума податкового боргу ДП «Бар'єр» зі сплати земельного податку складає - 442625,79грн.

Згідно п.95.2 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

У відповідності до положень пп.20.1.18, пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України Контролюючі органи мають право, в тому числі визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Таким чином, враховуючи, що сума податкового боргу зі сплати земельного податку у загальному розмірі - 442625,79грн. станом на момент судового розгляду справи залишається несплаченою, то суд приходить до висновку щодо обґрунтованості позовних вимог, тому такі підлягають задоволенню повністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Дніпродзержинського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Дніпродзержинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Державного підприємства «Бар'єр» про стягнення коштів за податковим боргом у розмірі 442625,79грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Бар'єр» (код ЄДРПОУ - 31330051) на користь місцевого бюджету міста Дніпродзержинська податковий борг з земельного податку з юридичних осіб за 2014 рік у загальному розмірі - 442625,79грн. (чотириста сорок дві тисячі шістсот двадцять п'ять гривень сімдесят дев'ять копійок).

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.

Суддя А.Ю. Рищенко