22-ц/775/49/2014(м)
0535/3804/13-ц
14 січня 2014 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Донецької області у складі:
головуючого Ігнатоля Т.Г.,
суддів Кочегарової Л.М., Попової С.А.,
при секретарі Костомановій А.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі справу за заявою ОКП «Донецьктеплокомуненерго», в особі ВО «Новоазовськтепломережа», про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 13 червня 2013 року у справі за позовом ОКП «Донецьктеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про зобов»язання вчинити певні дії, треті особи - Комунальне підприємство «Житкомсервіс», виконком Новоазовської міської ради Донецької області,
за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 25 жовтня 2013 року,-
У листопаді 2012 року ОКП «Донецьктеплокомуненерго» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про зобов»язання поновити в попередньому стані самовільно переобладнану систему централізованого опалення в квартирі АДРЕСА_1.
Рішенням Новоазовського районного суду Донецької області від 13 червня 2013 року у задоволенні даного позову ОКП «Донецьктеплокомуненерго» відмовлено, з посиланням на постанову Новоазовського районного суду Донецької області від 15 травня 2013 року по адміністративній справі, якою визнані неправомірними дії постійно діючої комісії виконкому Новоазовської міської ради з питань відключення споживачів від централізованого опалення, щодо видачі акту про відключення квартири ОСОБА_1 від мережі централізованого опалення та зобов»язання надати дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення і встановлення індивідуального опалення в квартирі АДРЕСА_2.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2013 року постанова Новоазовського районного суду від 15 травня 2013 року скасована та у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Новоазовської міської ради Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.
09 серпня 2013 року ОКП Донецьктеплокомуненерго», в особі ВО «Новоазовськтепломережа», звернулося до суду з заявою про перегляд рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 13 червня 2013 року у зв'язку з нововиявленими обставинами, якими вказана постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2013 року про відмову ОСОБА_1 у позові про визнання неправомірними дій постійно діючої комісії виконкому Новоазовської міської ради з питань відключення споживачів від централізованого опалення щодо видачі акту про відключення квартири ОСОБА_1 від мережі централізованого опалення.
Рішенням Новоазовського районного суду Донецької області від 25 жовтня 2013 року, заяву ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про перегляд рішення суду за нововиявленими обставинами задоволено. Скасоване рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 13 червня 2013 року та задоволено позовні вимоги ОКП «Донецьктеплокомуненерго» до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії. Зобов'язанно ОСОБА_1 поновити в попередньому стані систему централізованого опалення квартири АДРЕСА_2. Вирішено питання судових витрат.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 зазначає, що оскаржуване рішення винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та ухвалити нове, яким відмовити в перегляді рішення від 13 червня 2013 року. В обґрунтування цього зазначає, що позивач не мав права звертатися до суду з даним позовом, оскільки його права не були порушені. Договір відповідачка з позивачем на поставку теплової енергії не укладали. Законом передбачено право споживача на свій розсуд вибирати вид послуг, їх кількість і якість, а відсутність підзаконного акта, регулюючого спірне питання порушує, право споживача на вибір джерела теплопостачання та право відмови від отримання послуг централізованого опалення. Правових підстав для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами немає, оскільки позивачу було відомо про те, що виконком Новоазовської міської ради давав дозвіл на підключення автономного опалення.
Позивачка та її представник ОСОБА_2 в судове засідання апеляційного суду не з»явилися, подали заяву про розгляд справи у їх відсутність.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника ОКП «Донецьктеплокомуненерго» Малявіна О.В., який просив скаргу відхилити, а рішення суду залишити без зміни, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до вимог ч.1 ст.361 ЦПК України рішення або ухвала суду, якими закінчено розгляд справи, що набрали законної сили, можуть бути переглянуті у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Згідно з п.3 ч.2 ст.361 ЦПК України підставою для перегляду рішення суду у зв'язку з нововиявленими обставинами є скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, що підлягають перегляду.
Згідно з роз»ясненнями, які містяться у п.9 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №4 від 30 березня 2012 року «Про застосування цивільного процесуального законодавства при перегляді судових рішень у зв»язку з нововиявленими обставинами» (далі Постанова №4 від 30 березня 2012 року), скасування судового рішення може бути визнано нововиявленою обставиною лише в тому випадку, коли суд обґрунтував ухвалене судове рішення скасованим (воно було підставою для ухвалення такого судового рішення) або виходив із нього, хоча прямо й не посилався на нього на підтвердження наявності вказаних обставин, а також якщо наслідком скасування судового рішення є інше за змістом вирішення спору.
Вирішуючи питання про скасування судового рішення із зазначених підстав, суди мають виходити з преюдиційного зв»язку судових рішень, зокрема, із того, що між рішеннями має існувати матеріально - правовий зв»язок, факти, встановлені в одній із справ, мають значення для іншої справи.
Як вбачається з текстів рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 13 червня 2013 року, постанови адміністративного суду від 15 травня 2013 року та постанови апеляційного адміністративного суду Донецької області від 17 липня 2013 року, між зазначеними рішеннями існує матеріально - правовий зв»язок, оскільки від встановлених постановою адміністративного суду від 17 липня 2013 року фактів залежить рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 13 червня 2013 року.
Приймаючи до уваги, що на теперішній час постанова адміністративного суду від 15 травня 2013 року скасована, ця обставина є, відповідно до вимог закону, нововиявленою. Тому, заява ОКП «Донецьктеплокомуненерго» обґрунтовано задоволена, а рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 13 червня 2013 року скасоване у зв»язку з нововвиявленими обставинами.
Відповідно до вимог ч.2 ст. 365 ЦПК України за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами суд приймає нове судове рішення або ухвалою залишає її без задоволення.
У відповідності з роз»ясненнями, які містяться у п.17 Постанови №4 від 30 березня 2012 року, виходячи зі змісту статей 364-1, 365 ЦПК України перевірка наявності підстав для перегляду судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами або підстав для скасування судового рішення проводяться в одному судовому засіданні. Заява розглядається судом за правилами, встановленими ЦПК для провадження у суді тієї інстанції, яка здійснює такий перегляд.
Відповідно до ст.308 ЦПК У країни апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Задовольняючи позов ОКП «Донецьктеплокомуненерго» про зобов»язання ОСОБА_1 відновити попередній стан системи централізованого опалення, суд першої інстанції виходив з того, що позивачкою не додержані вимоги по відключенню квартири від мережі централізованого опалювання, передбачені діючим законодавством.
Такі висновки відповідають обставинам справи і вимогам закону.
Судом встановлено, що відповідачці ОСОБА_1, відповідно до свідоцтва про право власності від 12 листопада 2004 року, належить квартира АДРЕСА_2 ( 48).
Згідно акту КП « Житкомсервіс» від 18 червня 2012 року при обстеженні квартири АДРЕСА_2, де проживає ОСОБА_1 разом з членами своєї родини, прибори опалення відрізані від лежаків централізованого опалення, лежаки замінені на пластикові труби і утеплені ізоляцією ( а.с.12).
Рішенням постійно діючої комісії з питань відключення споживачів від централізованого опалення Новоазовської міської ради від 29 березня 2013 року відмовлено ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про видачу дозволу на відключення квартири АДРЕСА_2 від мережі централізованого опалення ( а.с. 77).
Відповідно до ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами. Це право не є абсолютним, воно може бути реалізоване за певних умов.
Питання відключення від мережі централізованого опалення регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 ( далі Правила №630 від 21 липня 2005 року), в яких з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків передбачено відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.
Відповідно до п. 25 зазначених Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється в порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово - комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Пунктом 26 цих Правил передбачено, що відключення споживачів від системи здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування, відповідно до Закону України "Про теплопостачання", схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціювання, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року із змінами, внесеними наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України №169 від 6 листопада 2007 року ( далі Порядок), установлено, що таке відключення відбувається на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади.
Згідно даного Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання (в редакції постанови КМ України №169 від 6 листопада 2007 року) для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку (п.2.1); Комісія розглядає надані документи за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї. Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних технічних умов для виготовлення проектної документації (п.2.2).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачкою ОСОБА_1 не надано ні суду першої інстанції, ні апеляційному суду ніяких доказів про відключення від мережі теплопостачання у встановленому зазначеними нормативно-правовими актами порядку.
За таких обставин, апеляційний суд погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для зобов»язання ОСОБА_1 привести систему опалення в своїй квартирі у попередній стан, оскільки її демонтування відбулось з порушенням норм законодавства.
Перевіривши судове рішення в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що рішення ухвалено відповідно до встановлених обставин справи та доводів сторін у судовому засіданні, з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Порушень норм матеріального та процесуального права, які б були підставою для скасування судового рішення відсутні, тому, воно підлягає залишенню без зміни, а апеляційна скарга - відхиленню.
Керуючись ст.ст. 307,308,313-314 ЦПК України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.
Рішення Новоазовського районного суду Донецької області від 25 жовтня 2013 року залишити без зміни.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги протягом двадцяти днів безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Судді