ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (0322)-61-58-10
про повернення позовної заяви
11 листопада 2014 року813/7630/14
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Дем'яновський Галій Семенович, розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Інспектора відділу ДАІ з обслуговування м. Львова ГУМВС України у Львівській області Свища Олега Івановича , третя особа Галицька районна адміністрація про визнання дій протиправними
Позивач, подав 10.11.2014 року до Львівського окружного адміністративного суду позов у якому містяться вимоги:- визнати дії Інспектора Відділу ДАІ з обслуговування м.Львова ГУМВСУ у Львівській області незаконними щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення серії АБ №331170 від 17.06.2014 року. Питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя, відповідно до ч.4 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви до адміністративного суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків позовної заяви, у разі залишення позовної заяви без руху. Суддя відкриває провадження в адміністративній справі згідно із ч.2 ст.107 КАС України, на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі. При цьому, відповідно до п.4, п.6 ч. 1 ст. 107 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: - належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства; - немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом. Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, яке передбачено статтею 55 Конституції України, відповідно до якої, права і свободи людини і громадянина захищаються судом і кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Відповідно до ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується. Із наведеними нормами Конституції України кореспондуються норми, закріплені у ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до якої, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. При цьому у відповідності до ч.2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Згідно з ч.1 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. До адміністративних судів згідно з ч.2 ст.2 КАС України можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження. Відповідно до ст. 267 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне затримання, особистий огляд, огляд речей і вилучення речей та документів, у тому числі посвідчення водія, ліцензійної картки на транспортний засіб, тимчасове затримання транспортного засобу, відсторонення водіїв від керування транспортними засобами, річковими і маломірними суднами та огляд на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, а також щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, може бути оскаржено заінтересованою особою у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) відносно органу (посадової особи), який застосував ці заходи, прокуророві або до суду. Оскарження чи опротестування заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення не зупиняє їх виконання. Водночас, закріплений у КАС України принцип інстанційної підсудності розмежовує справи, підвідомчі адміністративним судам, у межах системи адміністративних судів між окремими її елементами. Відповідно до ст. ст. 18, 19, 20 КАС України встановлено предметну, територіальну та інстанційну підсудність. Відповідно до визначеної у п.2 ч.1 ст. 18 КАС України предметної підсудності, усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності предметно підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам. Відповідно до норми п. 2 ст. 3, ст. 20 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний суд - це суд загальної юрисдикції, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ; місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції. Оскільки позивачем оскаржуються дії відповідача по здійсненню заходів забезпечення провадження у справах про адміністративні правопорушення передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, така справа згідно визначеної п.2 ч.1 ст.18 КАС України предметної підсудності підсудна місцевому загальному суду як адміністративному, а не окружному адміністративному суду. Порушення правил предметної підсудності є безумовною підставою для скасування судового рішення. Згідно з п. ч.3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підлягає поверненню позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду. Оскільки в разі відмови у відкритті провадження у справі сплачена сума судового збору згідно п.2.ч.1 ст.7 Закону України "Про судовий збір" повертається за ухвалою суду, сплачений позивачем згідно квитанції від 10.11.2014 р. судовий збір в сумі 73,08 грн. підлягає поверненню. Керуючись ст.2-17, 18, 20 108, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.7 Закону України "Про судовий збір", суддя -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Інспектора Відділу ДАІ з обслуговування м. Львова ГУМВС України у Львівській області Свищ Олега Івановича, третя особа Галицька районна адміністрація про визнання дій протиправними-повернути позивачеві.
2. Повернути ОСОБА_1 сплачений згідно квитанції від 10.11.2014 р. судовий збір в сумі 73 (сімдесят три) грн 08 коп.
3. Копію ухвали про повернення позовної заяви надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами - невідкладно.
Ухвала набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена в строк та в порядку, передбаченому ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Дем'яновський Г.С.