Постанова від 17.10.2014 по справі 826/13493/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

17 жовтня 2014 року 13 год. 45 хв. № 826/13493/13-а

Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Данилишин В.М. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом департаменту агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації до державної фінансової інспекції в Київській області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "ДПЗКУ-МТС", про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва Федорчука А.Б. від 27 серпня 2013 року відкрито провадження у справі № 826/13493/13-а за позовом департаменту агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації (далі - позивач) до державної фінансової інспекції в Київській області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: товариство з обмеженою відповідальністю "ДПЗКУ-МТС" (далі - третя особа), про зобов'язання відповідача виключити із розділу 9 акту ревізії від 17 липня 2013 року № 07-21/61 встановлення невідповідності вартості адмінбудинку на загальну суму 6233231,31 грн. у зв'язку із продажем 1262,8 кв.м. нерухомості, а також із розділу 14 вказаного акту доводів і висновку щодо безпідставного відшкодування частини вартості придбаної у лізинг техніки на загальну суму 14969996,00 грн. та нанесення цим матеріальної шкоди.

Ухвалою судді Федорчука А.Б. від 17 грудня 2013 року у справі призначено судово-бухгалтерську експертизу, у зв'язку з чим провадження у справі зупинено до отримання результатів експертизи.

До суду 04 вересня 2014 року через канцелярію надійшов висновок комісійної судово-економічної експертизи від 29 липня 2014 року № 937/938/14-45 разом із матеріалами, наданими для експертного дослідження.

У зв'язку із припиненням повноважень судді Федорчука А.Б. щодо здійснення правосуддя, у провадженні якого знаходилась справа та ним не розглянута по суті, відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, для її подальшого розгляду і вирішення 05 вересня 2014 року визначено суддю Данилишина В.М.

Ухвалою судді Данилишина В.М. від 10 вересня 2014 року справу прийнято до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні.

У ході судового розгляду справи представники позивача підтримали позов та просили задовольнити його повністю.

Представник відповідача не визнала позов та просила відмовити у його задоволенні повністю.

Представник третьої особи у судові засідання не прибув, хоча про дати, час та місце судового розгляду справи третя особа повідомлена належним чином, заява про розгляд справи за відсутності її представника до суду не надійшла.

Враховуючи викладене та зважаючи на достатність наявних у матеріалах справи доказів для розгляду та вирішення справи по суті, у судовому засіданні 06 жовтня 2014 року судом, згідно з ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), прийнято рішення про подальший розгляд та вирішення справи у порядку письмового провадження, про що третю особу повідомлено письмово.

Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд -

ВСТАНОВИВ:

Відповідачем 17 липня 2013 року складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності позивача за період із 01 січня 2010 року по 31 травня 2013 року № 07-21/61 (далі - акт ревізії), відповідно до:

- п. 9 якого, після відчуження частини приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., позивачем не проведено зменшення балансової вартості будинку, який знаходиться на балансі позивача.

За даними бухгалтерського обліку, загальна площа адмінбудинку становить 4965,0 кв.м., балансовою вартістю 24507417,60 грн., вартість 01,0 кв.м. становить 4936,04 грн.

Позивачем не проведено зменшення балансової вартості адмінбудинку у загальному розмірі 6233231,31 грн., що призвело до завищення балансової вартості активів позивача та викривлення фінансової звітності у періоді, за який проведено ревізію, та станом на момент завершення ревізії, що є порушенням, зокрема, абзацу 2 ст. 56 Бюджетного кодексу України, п. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні";

- п. 14 якого, позивачем, у порушення п. 3.1 Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки суб'єктів господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 794, прийнято рішення про відшкодування частини вартості придбаної у лізинг техніки та безпідставно відшкодовано третій особі грошові кошти у розмірі 14969996,00 грн., чим нанесено матеріальної шкоди (збитку) Державному бюджету України на відповідну суму.

Суд погоджується з доводами представників позивача щодо наявності підстав для задоволення позову, виходячи з оцінки наявних у матеріалах справи доказів, а також аналізу наступних норм та обставин.

Так, у матеріалах справи міститься копія висновку комісійної судово-економічної експертизи від 29 липня 2014 року № 937/938/14-45, зі змісту якого вбачаться, що позивач є організацією державної форми власності та має статус органу державної влади. Вид діяльності: регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності.

У розпорядженні представника Президента України від 18 липня 1992 року зазначено: "Фонду комунального майна міста Києва передати у власність адміністративний будинок по вул. Червоноармійській, 13 Управлінню сільського господарства та продовольства Київської обласної державної адміністрації...".

Відповідно до розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 21 грудня 2012 року № 560, Головне управління економіки Київської обласної державної адміністрації перейменовано у департамент економічного розвитку і торгівлі та промисловості Київської обласної державної адміністрації.

Фондом державного майна України (далі - ФДМ), згідно з наказом від 25 серпня 2011 року № 1252, прийнято рішення про приватизацію шляхом викупу нежитлових приміщень адміністративного будинку, загальною площею 846,00 кв. м., а саме: приміщення першого поверху групи приміщень № 35 та приміщення № 31 групи приміщень № 29, загальною площею 349,0 кв.м.; підвальні приміщення з № 1 по № 30 включно групи приміщень № 29, загальною площею 448,40 кв.м.; приміщення антресолі першого поверху літ. "Б" № 29-1 групи приміщень № 29, загальною площею 48,6 кв.м., розташованих за адресою місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1, що знаходяться на балансі Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації та орендуються товариством з обмеженою відповідальністю фірма "Автохауз Київ ГмбХ" (далі - ТОВ фірма "Автохауз Київ ГмбХ").

Листом Голови Київської обласної державної адміністрації від 20 червня 2011 року № 11-13-14517 повідомлено ФДМ, що TOВ фірма "Автохауз Київ ГмбХ" є орендарем вищезазначених приміщень відповідно до укладеного договору оренди від 24 жовтня 2000 року № А- 2000/1 із Київською обласною сільськогосподарською брокерсько-комерційною фірмою "Обрій", яка діяла на підставі договору доручення з Головним управлінням агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації. Приміщення утримувалося за кошти орендаря та не використовується Київською обласною державною адміністрацією для виконання покладених на неї функцій. Таке майно також не є майном органів виконавчої влади та підпадає під дію ч. 2 ст. 5 Закону України "Про приватизацію державного майна".

30 грудня 2011 року між ФДМ (продавець) та TOВ фірма "Автохауз Київ ГмбХ" (покупець) укладено договір № 547 купівлі-продажу нежилих адміністративних приміщень, загальною площею 846,0 кв.м., що приватизуються шляхом викупу, розташованих за адресою: місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1, літера "Б" (далі - договір № 547).

Згідно з п. 1.4 договору № 547, об'єкт приватизації є державною власністю на підставі свідоцтва про право власності, виданого Головним управлінням комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської державної адміністрації від 14 грудня 2011 року, серія САЕ № 553121.

Передача об'єкта приватизації, відповідно до розділу 4 договору № 547, засвідчується актом приймання-передачі, який підписується сторонами.

Право власності на об'єкт приватизації виникає у покупця з моменту сплати повної вартості за об'єкт приватизації.

27 січня 2012 року сторонами договору № 547 підписано акт приймання-передачі державного майна № 28, у якому зазначено: "об'єкт приватизації передається згідно зі зведеним актом інвентаризації державного майна від 11 листопада 2011 року, який затверджений ФДМ 18 листопада 2011 року.

Відповідно до висновку суб'єкта оціночної діяльності про ринкову вартість об'єкта приватизації, який затверджений наказом ФДМ від 09 грудня 2011 року, ринкова вартість нежитлових приміщень адміністративного будинку, розташованого за адресою місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1, загальною площею 846,00 кв.м. складає 23082276 грн. з ПДВ.

Ринкова вартість невід'ємних поліпшень у вартості об'єкта приватизації (частка орендаря) становить 6012123,0 грн. Державна частка становить 17070152,40 грн. з ПДВ.

24 грудня 2009 року між ФДМ (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Украгрокомерс" (далі - ТОВ "Украгрокомерс") (покупець) укладено договір № КПБ-75 купівлі-продажу нежилих адміністративних приміщень, загальною площею 308,80 кв.м., що приватизуються шляхом викупу, розташованих за адресою: місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1 (далі - договір № КПБ-75).

Згідно п. 1.4 договору № КПБ-75, об'єкт приватизації є державною власністю на підставі свідоцтва про право власності, виданого Головним управлінням комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської державної адміністрації від 01 грудня 2009 року, серія САС № 741771.

Передача об'єкта приватизації, відповідно до розділу 3 договору № КПБ-75, засвідчується актом приймання-передачі, який підписується сторонами.

Право власності на об'єкт приватизації виникає у покупця з моменту сплати повної вартості за об'єкт приватизації

25 грудня 2009 року сторонами договору № КПБ-75 підписано акт приймання-передачі державного майна № 760, у якому зазначено: "продавець передає, а покупець приймає нежилі приміщення №№ 1,2 (групи приміщень № 31), № 1 (групи приміщень № 32), № 1 (групи приміщень № 33), з № 1 по № 12 (групи приміщень № 34), № 1 (групи приміщень № 35) № 1,2 (групи приміщень № 36), загальною площею 308,80 кв.м., які орендуються TOB "Украгрокомерс" та знаходяться на балансі Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації, за адресою: місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1.

Згідно з висновком суб'єкта оціночної діяльності про ринкову вартість об'єкта приватизації, який затверджений наказом ФДМ від 21 грудня 2009 року, ринкова вартість нежитлових приміщень адміністративного будинку, розташованого за адресою місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1, загальною площею 308,80 кв.м., складає 6826800 грн. з ПДВ. Державна частка в ринковій вартості приміщень, які підлягають приватизації шляхом викупу орендарем - TOB "Украгрокомерс" на дату оцінки дорівнює 86,65 %, а саме 5915414,94 грн. з ПДВ.

Частка Орендаря дорівнює 13,5%, або 911385,06 грн. з ПДВ.

Листом ФДМ від 05 грудня 2012 року № 20-2-519 повідомлено про те, що, відповідно до договору № КПБ-75, нежитлові приміщення, загальною площею 308,80 кв.м., які орендуються TOB "Украгрокомерс" та знаходяться на балансі Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації, передані у власність TOB "Украгрокомерс".

20 вересня 2012 року між ФДМ (продавець) та товариством з обмеженою відповідальністю "Голден гейт ассет менеджмент" (далі - ТОВ "Голден гейт ассет менеджмент") (покупець) укладено договір № 415 купівлі-продажу нежилих адміністративних приміщень, загальною площею 108,0 кв.м., що приватизуються шляхом викупу, розташованих за адресою: місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1 (літера "Б") (далі - договір № КПБ-415).

Згідно з п. 1.4 договору № 415, об'єкт приватизації є державною власністю на підставі свідоцтва про право власності, виданого Головним управлінням комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської державної адміністрації від 20 червня 2012 року, серія САЕ № 539467.

Передача об'єкта приватизації, відповідно до розділу 3 договору № 415, засвідчується актом приймання - передачі, який підписується сторонами.

Право власності на об'єкт приватизації виникає у покупця після державної реєстрації права власності, яка здійснюється після сплати повної вартості за об'єкт приватизації.

03 жовтня 2012 року сторонами договору № 415 підписано акт приймання-передачі державного майна № 548, у якому зазначено "продавець передає, а покупець приймає проданий 20 вересня 2012 року шляхом продажу на аукціоні об'єкт державної власності - нежилі приміщення № 45 (26,5 кв. м.), № 46 (14.5 кв.м.), № 47 (18,2 кв.м.), № 48 (14,7 кв.м.) № 49 (34,1 кв.м.), загальною площею 108,0 кв.м., які перебувають на балансі Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації, за адресою: місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1 (літера "Б").

Об'єкт приватизації передається згідно зі зведеним актом інвентаризації майна станом на 30 червня 2012 року, який затверджений ФДМ.

Пунктом 1.6 договору № 415 визначено, що відповідно до протоколу № 1 проведення аукціону з продажу окремого індивідуально визначеного майна від 12 вересня 2012 року, який затверджений наказом ФДМ від 14 вересня 2012 року № 3506, ціна продажу об'єкта приватизації становить 2446330,00 грн.

Частки орендаря в ринковій вартості приміщень, які підлягають приватизації шляхом викупу, договором № 415 та актом приймання-передачі державного майна № 548 не значиться.

Листом ФДМ від 05 жовтня 2012 року № 10-20-14707 повідомлено Київську міську державну адміністрацію про те, що згідно з договором № 415, нежитлові приміщення, загальною площею 108,0 кв.м., які перебувають на балансі Головного управління агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації, передані у власність TOB "Голден гейт ассет менеджмент".

Виходячи з вище викладених обставин, ФДМ на підставі договорів купівлі-продажу від 20 вересня 2012 року № 415, від 24 грудня 2009 року № КПБ-75 та від 30 грудня 2011 року № 547 відчужено нежитлові приміщення за адресою: місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1, загальною площею 1262,8 кв.м.

Одержувачем коштів у вище перелічених договорах значиться ФДМ.

Відповідно до договорів купівлі-продажу від 20 вересня 2012 року № 415, від 24 грудня 2009 року № КПБ-75та, від 30 грудня 2011 року № 547 та актами приймання-передачі у вартості об'єктів нерухомості приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., розташованих за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, що підлягали приватизації, частка фінансування споруд за рахунок державних коштів (частка держави) відповідно до зазначених первинних документів складає 25431897,34 грн. з ПДВ.

Наявні у матеріалах справи установчі документи, а саме положення про департамент агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації, затверджене розпорядженням Київської обласної державної адміністрації від 27 лютого 2013 року № 73, не містить даних щодо частки фінансування споруд за рахунок державних коштів у вартості об'єктів нерухомості приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., розташованих за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, що підлягали приватизації.

Поряд з цим, як вбачається зі змісту договорів купівлі-продажу на момент їх укладання, приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., є державною власністю. Однак, свідоцтва про право власності у матеріалах справи відсутні, а витяг з реєстру права власності на адміністративний будинок за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, на клопотання експертів не надано.

Отже, згідно з наявними у матеріалах справи установчими документами, визначити, чи є у вартості об'єктів нерухомості приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., розташовані за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, які підлягали приватизації, частка фінансування споруд за рахунок державних коштів, не видається за можливе.

Відповідно до наданих для проведення експертизи документів, частка фінансування споруд за рахунок державних коштів (частка держави) складає 25431897,34 грн. з ПДВ.

Стосовно відображення у бухгалтерському обліку позивача об'єктів нерухомості, загальною площею 1262,8 кв.м., розташованих за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, у висновку зазначено наступне.

Згідно з планом рахунків бюджетних установ, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 10 грудня 1999 року № 114, який був чинним у період здійснення господарських операцій з відчуження об'єктів нерухомості, на субрахунку 103 "Будинки та споруди" обліковуються із виділенням в окремі підгрупи: 1) будинки виробничо-господарського призначення, зайняті органами управління, соціально-культурними (будівлі учбових закладів, лікарень, поліклінік і амбулаторій, будинків інтернатів для престарілих та інвалідів, дитячих закладів, бібліотек, клубів, музеїв, науково-дослідних інститутів, лабораторій та ін.) та іншими установами.

За дебетом субрахунків рахунку 10 і кредитом відповідних субрахунків класу 3 "Кошти, розрахунки та інші активи" або 6 "Поточні зобов'язання" відображається вартість придбаних основних засобів. Одночасно робиться запис у дебет відповідного субрахунку класу 8 "Витрати" і кредит субрахунку 401 "Фонд у необоротних активах за їх видами".

За кредитом субрахунків рахунку 10 і дебетом субрахунків 401 "Фонд у необоротних активах за їх видами", 131 "Знос основних засобів" здійснюється запис сум вибуття основних засобів".

В Інструкції з бухгалтерського обліку необоротних активів бюджетних установ, затвердженій наказом Державного казначейства України від 17 липня 2000 року № 64, зазначено наступне:

"2.5. Основні засоби в установах обліковуються за місцем їх зберігання (місцезнаходженням) та в бухгалтерії за інвентарними об'єктами.

Інвентарним об'єктом за субрахунком 103 "Будинки та споруди" є кожна окрема будівля. До її складу входять усі потрібні для експлуатації і розміщення всередині нього комунікації.

6.1. Бухгалтерський облік необоротних активів повинен забезпечити правильне документальне оформлення та своєчасне відображення в облікових регістрах надходження необоротних активів, їх переміщення всередині установи, вибуття з установи та надавати достатні дані для здійснення контролю за збереженням та правильним використанням кожного об'єкта необоротних активів.

Надходження необоротних активів супроводжується відкриттям інвентарних карток їх обліку, присвоєнням їм інвентарних номерів та проведенням потрібних записів у регістрах аналітичного обліку.

6.2. З метою своєчасного відображення надходження, вибуття, ліквідації та руху необоротних активів аналітичний облік необоротних активів бюджетними установами ведеться за місцем зберігання (експлуатації) та в бухгалтерії за типовими формами: ОЗ-1 (бюджет) "Акт прийняття-передачі основних засобів"...

6.11. Для обліку будинків, споруд, передавальних пристроїв, робочих силових машин і обладнання, автоматизованих ліній, інструментів, виробничого (уключаючи прилади) і господарського інвентарю, транспортних засобів, вимірювальних приладів і регулювальних пристроїв, лабораторного обладнання застосовується "Інвентарна картка обліку основних засобів е бюджетних установах" типової форми ОЗ-6 (бюджет). Інвентарна картка відкривається на підставі акта прийняття-передачі необоротних активів (типова форма ОЗ-1 (бюджет), накладних, технічної та іншої супровідної документації. Записи в інвентарній картці типової форми ОЗ-6 (бюджет) робляться на підставі перевірених документів: актів приймання про введення в експлуатацію, технічних паспортів заводів-виробників та інших документів...

В інвентарних картках обліку основних засобів типової форми ОЗ-6 (бюджет) у графі "Знос" зазначається річна норма зносу у гривнях та відсотках.

На зворотному боці картки типової форми ОЗ-6 (бюджет) робиться запис про переміщення необоротних активів в установі.

6.30. Документи аналітичного обліку необоротних активів систематизуються за датами здійснення операцій та оформляються меморіальним ордером № 9 (бюджет), який є накопичувальною відомістю про вибуття та переміщення необоротних активів.

У накопичувальну відомість записи робляться за кожним документом, дані меморіального ордера № 9 заносяться в книгу "Журнал-головна".

Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності передбачено проведення підприємствами інвентаризації майна, коштів і фінансових зобов'язань, під час якої перевіряються і документально підтверджуються їх наявність, стан і оцінка.

Згідно з інвентаризаційним описом від 18 листопада 2009 року, на рахунку 103 "Будинки та споруди" за даними бухгалтерського обліку позивача станом на 31 жовтня 2009 року обліковуються приміщення, загальною площею 308,8 кв.м., загальною вартістю 1524249,16 грн., дані якого співпадають з фактичною наявністю.

Відповідно до інвентаризаційного опису від 10 липня 2012 року № 6, на рахунку 103 "Будинки та споруди" за даними бухгалтерського обліку позивача станом на червень 2012 року обліковуються приміщення, загальною площею 108,0 кв.м., загальною вартістю 533091,87 грн., дані якого співпадають з фактичною наявністю.

Згідно з інвентаризаційним описом від 11 листопада 2011 року, на рахунку 103 "Будинки та споруди" за даними бухгалтерського обліку позивача станом на 31 жовтня 2011 року обліковуються приміщення, загальною площею 846,0 кв.м., загальною вартістю 4175889,84 грн., дані якого співпадають з фактичною наявністю.

За даними інвентаризацій приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., мають інвентарний № 01630192.

Відповідно до "Інвентарної картки № 1 обліку основних засобів бюджетних установ" за формою ОЗ-6 (бюджет) позивача, під інвентарним № 01630192 значиться адміністративний будинок, загальною площею 4965 кв.м., первинною вартістю 24507417,60 грн. Також, дана картка містить дані про суму зносу, залишкову вартість та рахунок, на якому обліковується даний об'єкт (103 "Будинки та споруди").

За даними головної книги на балансі позивача на рахунку 103 "Будинки та споруди" у періоді, за який проведено ревізію, обліковуються основні засоби, вартістю 24507417,60 грн., що відповідає первинній вартості адміністративного будинку, визначеній в інвентарній картці за формою ОЗ-6 (бюджет).

Згідно з п. 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., реалізовано на підставі договорів купівлі-продажу, де продавцем значиться ФДМ, та передано покупцям на підставі актів приймання-передачі державного майна, у яких стороною, що передає майно, також значиться ФДМ.

Тобто, документального оформлення господарських операцій щодо вибуття зі складу основних засобів приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., яке перебуває на балансі позивача, не здійснено.

Отже, як вбачається з вище викладених обставин, позивач не мав повного права розпоряджатися майном, а саме адміністративним будинком, за адресою: місто Київ, вулиця Червоноармійська, 13/1, оскільки договірна документація та первинні документи не містять стороною позивача.

Оскільки позивач не виступав стороною у господарських операціях з відчуження приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., то первинні документи складено без його участі, що не дає змоги відобразити у бухгалтерському обліку зменшення активів.

Крім того, оскільки позивач не мав документальних підстав для відображення у бухгалтерському обліку господарської операції з вибуття активів, висновки акта ревізії щодо завищення балансової вартості адмінбудинку за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, на суму 6233231,31 грн., документально не обґрунтовані.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 2010 року № 794 затверджено Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення фінансової підтримки суб'єктів господарювання агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів та компенсації лізингових платежів (далі - Порядок № 794), який визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінагрополітики для часткової компенсації лізингових платежів, передбачивши у 2011 році на зазначені цілі до 100 млн. гривень.

Згідно з п. 3-1 Порядку № 794, компенсація лізингових платежів надається суб'єктам господарювання за техніку та обладнання, придбані на умовах фінансового лізингу згідно з переліком, визначеним Міжвідомчою експертною радою з питань визначення пріоритетів у виробництві нової техніки та обладнання для сільськогосподарських товаровиробників і конкурсною комісією з питань визначення пріоритетів забезпечення основними фондами сільськогосподарських товаровиробників на умовах фінансового лізингу за сплачені: лізинговий платіж в обсязі 40 відсотків вартості предмета лізингу вітчизняного виробництва; комісійну винагороду лізингодавцю в розмірі півтори облікової ставки Національного банку, що діє на дату нарахування відсотків за користування предметом лізингу, але не вище розмірів, передбачених договорами фінансового лізингу.

Нормами п. 3-1 Порядку № 794 визначено максимальний розмір компенсації лізингових платежів суб'єктам господарювання за придбану техніку та обладнання на умовах фінансового лізингу згідно з затвердженим переліком.

Відповідно до ст.ст. 1, 16 Закону України "Про фінансовий лізинг", фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).

Предметом договору лізингу (далі - предмет лізингу) може бути неспоживна річ, визначена індивідуальними ознаками та віднесена відповідно до законодавства до основних фондів (ст. 3 Закону України "Про фінансовий лізинг").

Лізингові платежі можуть включати: а) суму, яка відшкодовує частину вартості предмета лізингу; б) платіж як винагороду лізингодавцю за отримане у лізинг майно; в) компенсацію відсотків за кредитом; г) інші витрати лізингодавця, що безпосередньо пов'язані з виконанням договору лізингу.

Тобто, компенсації підлягають сплачені суб'єктом господарювання лізингові платежі в обсязі 40 відсотків вартості предмета лізингу вітчизняного виробництва та комісійна винагорода лізингодавцю.

Згідно з п. 4 Порядку № 794, компенсація лізингових платежів здійснюється із 01 січня по 31 грудня за договорами фінансового лізингу, укладеними у поточному році.

У матеріалах справи наявні договори фінансового лізингу, за якими третя особа (лізингоотримувач) придбала у 2011 році відповідну техніку, загальною вартістю 518825372,00 грн.

Сума, яка може бути компенсована третій особі, відповідно до Порядку № 794, складає 207530148,80 грн.

Згідно з п.п. 5, 6, 7, 10-1 Порядку № 794, нарахування компенсації здійснюється за фактом отримання лізингоодержувачем предмета лізингу.

З метою визначення переліку суб'єктів господарювання агропромислового комплексу для отримання права на компенсацію за лізинговими платежами Міністерство аграрної політики утворює конкурсні комісії.

Рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписують усі члени конкурсної комісії. Член комісії, який не згодний з її рішенням, підписує протокол з окремою думкою, яка є невід'ємною частиною протоколу.

У разі прийняття позитивного рішення конкурсні комісії визначають річну суму компенсації для кожного лізингоодержувача в межах строку дії договору фінансового лізингу, видають лізингоодержувачу відповідну довідку та включають його до реєстру лізингоодержувачів, які мають право на отримання компенсації за лізинговими платежами, і щомісяця до 5 числа подають його до комісії Мінагрополітики.

У матеріалах справи міститься реєстр № 1 підприємств - лізингоодержувачів, які мають право на отримання компенсації лізингових платежів за договорами фінансового лізингу, складений комісією Головного управління агропромислового розвитку Київської облдержадміністрації за січень-грудень 2011 року, у якому наведено суму лізингових платежів третьої особи, що підлягає відшкодуванню

Наказом Міністерства аграрної політики України від 13 грудня 2011 року № 712 затверджено розподіл бюджетних коштів, передбачених для надання державної підтримки суб'єктам господарювання агропромислового комплексу для компенсації лізингових платежів.

Відповідно до наявних у матеріалах справи платіжних документів, третя особа у 2011 році сплатила лізингові платежі у загальному розмірі 290731538,21 грн., що складає 56% вартості предмету лізингу.

Виходячи з результатів дослідження, визначений наказом Міністерства аграрної політики України від 13 грудня 2011 року № 712 розмір компенсації лізингових платежів у розмірі 99759300,00 грн. на користь третьої особи за відповідними договорами лізингу не перевищує суму фактично сплачених лізингових платежів та складає 19,23% вартості предмету лізингу, що відповідає вимогам норм п. 3-1 та п. 5 Порядку № 794.

Отже, підсумовуючи вище викладене, відповідно до наданих документів вартості об'єктів нерухомості приміщення, загальною площею 1262,8 кв.м., розташованих за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, що підлягали приватизації, частка фінансування споруд за рахунок державних коштів (частка держави) складає 25431897,34 грн. з ПДВ.

Висновки акту ревізії щодо завищення балансової вартості адмінбудинку за адресою: вулиця Червоноармійська, 13/1, місто Київ, у розмірі 6233231,31 грн. документально не підтверджуються.

Висновки акту ревізії щодо безпідставного відшкодування у загальній вартості придбаної у лізинг сільськогосподарської техніки на суму 14969996,00грн. документально не підтверджуються.

Висновки акту ревізії щодо нанесення позивачем матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 14969996,00грн., отриманих особою за бюджетною програмою КПКВ 2801240, документально не підтверджуються.

Таким чином, із системного аналізу вище викладених норм та обставин вбачається, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч.ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

На підставі вище викладених норм та обставин суд прийшов до висновку, що позов департаменту агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації до державної фінансової інспекції в Київській області, третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "ДПЗКУ-МТС", про зобов'язання відповідача вчинити певні дії є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У зв'язку з ухваленням судового рішення на користь суб'єкта владних повноважень та відсутністю з його сторони судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати державну фінансову інспекцію в Київській області виключити із розділу 9 акту від 17 липня 2013 року № 07-21/61 ревізії фінансово-господарської діяльності департаменту агропромислового розвитку Київської ОДА за період з 01 січня 2010 року по 31 травня 2013 року встановлення невідповідності вартості адміністративного будинку, розташованого за адресою: місто Київ, вул. Червоноармійська, 13/1, на загальну суму 6233231,31 грн. у зв'язку із продажем 1262,8 кв.м. нерухомості.

3. Зобов'язати державну фінансову інспекцію в Київській області виключити із розділу 14 акту від 17 липня 2013 року № 07-21/61 ревізії фінансово-господарської діяльності департаменту агропромислового розвитку Київської ОДА за період з 01 січня 2010 року по 31 травня 2013 року доводів і висновку щодо безпідставного відшкодування частини вартості придбаної у лізинг техніки на загальну суму 14969996,00 грн. та нанесення цим матеріальної шкоди.

Копії постанови направити (вручити) сторонам та третій особі (їх уповноваженим представникам) у порядку та строки, встановлені ст. 167 КАС України.

Згідно зі ст.ст. 185, 186 КАС України, постанова може бути оскаржена шляхом подання до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги протягом десяти днів із дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.

Відповідно до ст. 254 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя В.М. Данилишин