Справа№751/11407/14
Провадження №2-а/751/305/14
10 листопада 2014 року в м.Чернігові суддя Новозаводського районного суду м. Чернігова Деркач О. Г. розглянувши у скороченому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
23.10.2014 ОСОБА_1 звернулася до Новозаводського районного суду м. Чернігова з позовом до Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання незаконними дій відповідача щодо відмови перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 2 938,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 7 304,34 грн. та індексації - 1 196,01 грн.; зобов'язання відповідача перерахувати пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування», з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 2 938,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 7 304,34 грн. та індексації - 1 196,01 грн., прокоригованими відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 31.03.2000 № 865 в редакції на момент призначення пенсії, у розмірі 86 % сум заробітної плати, відповідно до стажу державного службовця 16 років.
Ухвалою від 10.11.2014 позов ОСОБА_1 до УПФУ в м. Чернігові про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії в частині вимог за період з 08.01.2010 по 22.04.2014 включно залишено без розгляду.
Відповідач копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримав 29.10.2014, подавши у встановлений законом строк заперечення на позов(а.с.26-27).
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст.183-2 КАС України, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Чернігові та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» з 08.01.2010.
01.10.2014 позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з врахуванням інших виплат, що зазначені в довідці про складові заробітної плати.
10.10.2014 листом № 17207/07 Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові відмовило позивачу у перерахунку пенсії.
Вважаю, що такий висновок Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові суперечить законодавству України.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про оплату праці», заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 ЗУ «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 ЗУ «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.
Статтею 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає випрати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм, застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, при обчисленні позивачу пенсії державного службовця, Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові повинно було нарахувати всі суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі й матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 2 938,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 7 304,34 грн. та індексації в розмірі 1 196,01 грн.
Аналогічні висновки містяться і в постановах Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року та 06 листопада 2013 року, які є частиною національного законодавства України.
За таких обставин та беручи до уваги конституційний принцип дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, приходжу до висновку, що позов ОСОБА_1 в частині визнання незаконними дій відповідача щодо відмови у здійсненні позивачу обчислення пенсії, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу», з включенням до розрахунку заробітної плати відповідних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, зобов'язання відповідача здійснити обчислення пенсії позивачу з включенням до розрахунку заробітної плати, отриманих нею відповідних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації підлягає задоволенню.
Разом з тим, заявлену вимогу про саме перерахунок вже призначеної пенсії, вважаю юридично не коректною, оскільки правових підстав для проведення перерахунку пенсії, визначених ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», по даній справі не встановлено.
Крім того, беручи до уваги положення ст. 256 КАС України, не вбачаю і достатніх підстав допускати негайне виконання даної постанови.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 3, 11, 94, 99, 100, 158 - 163, 183-2, 186, 256 КАС України, суддя, -
Постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні обчислення пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу», з включенням до розрахунку заробітної плати відповідних сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові, починаючи з 23.04.2014, здійснити обчислення пенсії ОСОБА_1, призначеної їй 08.01.2010 відповідно до Закону України «Про державну службу», з включенням до розрахунку заробітної плати, отриманих нею, у період з 01.01.2008 по 31.12.2009 , сум матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 2 938,00 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в розмірі 7 304,34 грн. та індексації в розмірі 1 196,01 грн., прокоригованими відповідно до чинного законодавства, яке існувало на час призначення пенсії та наявного стажу державного службовця.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Новозаводський районний суд м. Чернігова шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя: О. Г. Деркач