Ухвала від 23.10.2014 по справі 212/19056/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2014 року м. Київ К/800/54949/13

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів: Лиски Т.О. (доповідач),

Бутенка В.І.,

Олендера І.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці на постанову Вінницького міського суду від 10 вересня 2013 року та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року, -

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці, у якому просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати перевести його з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з проведенням нарахування його пенсії із заробітної плати в зоні відчуження 1667,90 крб. згідно особової бухгалтерської карточки.

Постановою Вінницького міського суду від 10 вересня 2013 року позов задоволено.

Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року було змінено постанову суду першої інстанції. Абзац третій резолютивної частини постанови викладено в наступній редакції: "Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Вінниці перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до ч.1ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та провести з 25 січня 2013 року перерахунок та виплату пенсії з врахуванням довідки №7/121 від 13 вересня 2006 року, виданої Вінницькою виправною колонією №86 та виплачених сум. В решті постанову суду першої інстанції залишено без змін.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у справі, Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці звернулося з касаційною скаргою, в якій просить рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши суддю-доповідача, здійснивши перевірку доводів касаційної скарги, матеріалів справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач відноситься до 1 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У зв'язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності з 1 січня 2012 року, позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення його на інший вид пенсії, відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахунок пенсії відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011 року, з розрахунку заробітку, одержаного за роботу в Чорнобильській зоні.

Для перерахунку пенсії ОСОБА_1 надав відповідачу довідку, видану Вінницькою виправною колонією №86 №7/121 від 13 вересня 2006 року, відповідно до якої йому за роботу в Чорнобильській зоні за період з 22 серпня 1986 року по 31 серпня 1986 року - 10 днів, з 01 вересня 1986 року по 25 вересня 1986 року - 24 дні, розрахунок заробітної плати в якій зроблено на підставі наказу №44 від 28 лютого 2006 року з урахуванням кофіцієнта 3 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7. Згідно даного розрахунку позивачу, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС нараховано заробітну плату в розмірі 1667 крб. 90 коп.

В зв'язку з поданням позивачем заяви про перерахунок пенсії відповідачем було здійснено зустрічну перевірку первинних документів про його заробітну плату за 1986 рік. Однак, нарахування та виплата сум, які зазначені в довідці №7/121 , наданій позивачем, в ході перевірки первинних документів неможливо було підтвердити, через їх відсутність.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно ч.3 ст. 45 Закону № 1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року N 796-XII (далі Закон N 796-XII) видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст. 54 Закону N 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Згідно з ч. 7 ст. 54 Закону №796-ХІІ, порядок обчислення пенсії з інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1210 від 23 листопада 2011року

Пунктом 2 вищевказаної Постанови також зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Відповідно до п.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, а згідно п.2 та п.п.4 п.3 цього ж Порядку заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи, а у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.

Відповідно до п. 7 Порядку, пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986-1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 р. № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, на підтвердження факту отримання заробітної плати за періоди 22 серпня 1986 року по 31 серпня 1986 року - 10 днів, з 01 вересня 1986 року по 25 вересня 1986 року - 24 дні в розмірі 1667 крб. 90 коп., позивач надав позивачу наступні докази:

- довідку до акту огляду МСЕК серії 2-18 АВ №070398 виданої 08лютого 2002 року;

- довідку №7/121 від 13 червня 2006 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 працював в населених пунктах зони відчуження з 28.08.1986 року по 25.09.1986 року по місцю роботи СЕС УВС при Установі ІВ 301/86 на посаді санітарного лікаря, посадовий оклад 188,50крб. По відомості №1162 від 12 листопада 1986 року виплачена заробітна плата в сумі 1551,40 крб. з урахуванням коефіцієнта 2;4 відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року №207-7;

-довідку, видану Установою ІВ-301/86, з якої вбачається, що ОСОБА_1 нарахування заробітної плати за дні ліквідації аварії на ЧАЕС за період з 22 серпня по 25 вересня 1986 року;

-довідку (копія), видану Управлінням міністерства внутрішніх справ України у Вінницькій області №19/67 від 07 серпня 2006 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 в період з 22 серпня 1986 року по 25 вересня 1986 року виконував службові обов'язки в населених пунктах м. Чорнобиль - 34 дні; дозове навантаження становить 5,77 Бер;

-довідку (копія) Форма 2 від 25 серпня 1986 року, в якій зазначається, що ОСОБА_1 з 22 серпня 1986 року по 25 вересня 1986 року в тому числі в суботні та недільні дні виконував службові обов'язки по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і має право на пільги, встановлені Постановою ЦК КПСС.

Таким чином, з урахуванням наведених вимог діючого законодавства та встановлених у справі обставин, колегія суддів вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли до обґрунтованого висновку, про те, що відповідачем безпідставно відмовлено позивачу в переведенні з одного виду пенсії на інший та перерахунку пенсі з врахуванням довідки №7/121 від 13 вересня 2006 року, виданої Вінницькою виправною колонією №86.

Разом з тим, колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що оскільки що позивач звернувся до відповідача з заявою про переведення на інший вид пенсії та її перерахунок 25 січня 2013 року, то порушене право позивача підлягає відновленню саме з цієї дати.

Враховуючи вищевикладене, а також те, що постанова суду першої інстанції змінена судом апеляційної інстанції, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції у незміненій частині та постанову суду апеляційної інстанції залишити без змін, оскільки вони прийняті з додержанням норм матеріального та процесуального права, а доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.

Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

ухвалила:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду від 10 вересня 2013 року у незміненій частині та постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 16 жовтня 2013 року залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді: