"23" жовтня 2014 р. м. Київ К/800/21429/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Борисенко І.В.,
Юрченко В.П.,
секретар Бовкун В.В.,
за участю представника Південної митниці Державної митної служби України - Сахарова М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Південної митниці Державної митної служби України (далі - Митниця) на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «OLISTA UNIFLEX SRL» (далі - Товариство) до Митниці, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю «Соул Лоджистікс», Одеська регіональна служба ветеринарно-фітосанітарного контролю на державному кордоні та транспорті (далі - Регіональна служба), Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Одеській області (далі - Управління),
про визнання бездіяльності неправомірною,
У травні 2012 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірною бездіяльності Митниці щодо не оформлення транзитного вантажу та невидачі дозволу на його транзит; зобов'язання Митниці залучити Регіональну службу та Управління для здійснення відповідного державного контролю товару, який знаходиться в контейнері MSKU0031178, для митного оформлення та подальшої транзитної доставки до Республіки Молдова.
Зазначило, що Митниця не застосувала спрощений та прискорений порядок контролю, а також комплексне, одночасне та безперервне проведення всіх видів контролю із залученням спеціально уповноважених органів виконавчої влади.
19 вересня 2012 року постановою Одеського окружного адміністративного суду у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що Товариство не довело правомірність заявлених позовних вимог, оскільки у декларанта були відсутні документи для здійснення попереднього митного оформлення.
27 березня 2013 року постановою Одеського апеляційного адміністративного суду постанова Одеського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2012 року скасована, позов задоволено.
Бездіяльність Митниці щодо не оформлення транзитного вантажу та невидачі дозволу на його транзит визнана неправомірною; зобов'язано Митницю залучити Регіональну службу та Управління для здійснення відповідного державного контролю товару, який знаходиться в контейнері MSKU0031178, для митного оформлення та подальшої транзитної доставки до Республіки Молдова.
Митниця звернулася з касаційною скаргою з вимогою скасування постанови Одеського апеляційного адміністративного суду та залишення в силі постанови Одеського окружного адміністративного суду, посилаючись на порушення апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування апеляційним адміністративним судом норм матеріального і процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, 19.11.2011 року до Одеського морського торговельного порту прибув контейнер MSKU0031178 за коносаментом № 862463110 транзитом через територію України для подальшої його доставки у Республіку Молдову.
Оскільки вантаж оформлювався в режимі транзит, експедитором ТОВ «Соул Лоджистікс», який виступав у якості декларанта в інтересах Товариства, не була подана вантажна митна декларація, вантаж був прийнятий для здійснення контролю та його оформлення.
15 грудня 2011 року відділом боротьби з незаконним переміщенням наркотиків та зброї Служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Митниці був здійснений митний огляд товару, розташованого у контейнері MSKU0031178, зроблений відбір зразків, про що 15.12.2011 року був складений відповідний акт.
Відповідно до висновку Одеської служби з експертного забезпечення митних органів ЦМУЛДЕР №16-1541 від 27 грудня 2011 року в наданих зразках товарів наркотичних речовин та прекурсорів немає.
27 лютого 2012 року Митниця повідомила Товариство, що товари за кодом « 2302» згідно УКТЗНД під час переміщення через митну територію України у режимі транзит підлягають ветеринарному, фітосанітарному та екологічному контролю у формі попереднього документального контролю.
14 березня 2012 року Товариство надіслало до Митниці лист, у якому просило Митницю провести відбір зразків та провести їх ветеринарний, фітосанітарний та екологічний контроль.
Відповідно до п. 301 ст. 1 Митного кодексу України попередній документальний контроль - контрольні заходи, які полягають у перевірці документів та відомостей, необхідних для здійснення державного санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного контролю та контролю за переміщенням культурних цінностей, який здійснюються митними органами в пунктах пропуску через державний кордон України стосовно окремих товарів, у тому числі продуктів та сировини тваринного походження, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту).
Згідно з ст. 27 Митного кодексу України товари, що переміщуються через митний кордон України, крім митного контролю, можуть підлягати державному санітарно-епідеміологічному, ветеринарно-санітарному, фітосанітарному, екологічному, радіологічному контролю, контролю за переміщенням культурних цінностей та іншим передбаченим законодавством видам контролю. Митні органи взаємодіють з органами державної влади, що здійснюють зазначені види контролю, координують роботу з їх здійснення в пунктах пропуску через державний кордон України і в зонах митного контролю на митній території України в порядку, встановленому законодавством України.
Відповідно до п.п. 2, 3, 4 п. 4 Порядку здійснення попереднього документального контролю в пунктах пропуску через державний кордон України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1030 від 5.10.2011 року (далі - Порядок № 1030), для здійснення попереднього документального контролю товарів перевізник або експедитор, чи уповноважена особа подає посадовій особі митного органу документи, необхідні для здійснення відповідного виду державного контролю (далі - документи для здійснення контролю), зокрема: для здійснення ветеринарно-санітарного контролю товарів: міжнародний ветеринарний сертифікат, що видається країною-експортером (оригінал документа) (під час ввезення на митну територію України або транзиту); дозвіл на ввезення в Україну об'єктів ветеринарно-санітарного контролю у випадках, визначених статтею 83 Закону України «Про ветеринарну медицину», або реєстраційне посвідчення для ветеринарних препаратів, кормових добавок, преміксів і готових кормів (оригінал або його копія, засвідчена нотаріально чи суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності, якому видано такі документи) (під час ввезення на митну територію України); для здійснення фітосанітарного контролю товарів, крім дерев'яного пакувального матеріалу як супровідного матеріалу для товарів (під час ввезення на митну територію України або транзиту): фітосанітарний сертифікат, який видається державним органом з карантину і захисту рослин країни-експортера, що засвідчує фітосанітарний стан товару (оригінал документа); карантинний дозвіл, що видається Держветфітослужбою згідно із статтею 37 Закону України «Про карантин рослин» (оригінал або його копія, засвідчена нотаріально чи суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності, якому видано такий документ); для здійснення екологічного контролю товарів: висновок (оригінал або його копія, засвідчена нотаріально чи суб'єктом зовнішньоекономічної діяльності, якому видано такий документ) Мінприроди про те, що відходи, які включені до Зеленого переліку відходів, не підпадають під дію пунктів 6 - 33 Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2000 р. № 1120 (Офіційний вісник України, 2000 р., № 29, ст. 1217) (під час ввезення на митну територію України або транзиту небезпечних відходів); свідоцтво (оригінал документа) про допуск транспортних засобів до перевезення небезпечних вантажів (під час ввезення на митну територію України, транзиту митною територією України небезпечних вантажів згідно із Законом України «Про перевезення небезпечних вантажів»); свідоцтво (оригінал документа) про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі (під час ввезення на митну територію України або транзиту небезпечних вантажів згідно із Законом України «Про перевезення небезпечних вантажів»); сертифікат якості хімічної продукції (оригінал або його копія, засвідчена нотаріально чи виробником) (під час ввезення на митну територію України).
Згідно з ч. 6 ст. 18 Закону України «Про ветеринарну медицину» та ч. 3 ст. 44 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» у пунктах пропуску через державний кордон України державний ветеринарно-санітарний контроль на державному кордоні України та транспорті окремих об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту), здійснюється митними органами у формі попереднього документального контролю. Перелік об'єктів державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду, харчових продуктів і сировини тваринного походження, що підлягають попередньому документальному контролю, а також порядок здійснення такого контролю затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Колегія суддів прийшла до висновку, що відповідно до вказаного Порядку обов'язок надати для державного контролю відповідні документи, у тому числі для проходження ветеринарного, фітосанітарного та екологічного контролю, покладається на перевізника або експедитора, чи уповноважену особу.
Суд апеляційної інстанції прийшов до помилкового висновку, що Митниця не надала доказів про неможливість здійснення попереднього контролю товару Товариства, оскільки відповідно до ст. 27 Митного кодексу України у пунктах пропуску через державний кордон України державний санітарно-епідеміологічний, ветеренарно-санітарний, фітосанітарний, екологічний контроль окремих товарів та контроль за переміщенням культурних цінностей, що ввозяться на митну територію України (у тому числі з метою транзиту), здійснюється митними органами у формі попереднього документального контролю.
Суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що Митницею було поінформовано декларанта, а також Товариство про те, що у відповідності до Порядку № 1030 працівниками митниці здійснюється попередній документальний контроль на товари, перелік яких встановлено зазначеною постановою.
Однак, представником Товариства необхідні документи для здійснення митних процедур та завершення процедури митного оформлення Митниці надані не були, що унеможливило завершення митного оформлення товару відповідно до п. 7 Порядку № 1030, яким передбачено, що здійснення попереднього документального контролю припиняється, якщо відсутній хоча б один документ або відомість, необхідні для здійснення попереднього документального контролю.
Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
Колегія суддів дійшла висновку, що постанова суду апеляційної інстанції ухвалена з порушенням норм матеріального права. Постанова Одеського окружного адміністративного суду повинна бути залишена без змін, як така, що відповідає вимогам чинного законодавства.
Керуючись ст., ст. 220, 221, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Південної митниці Державної митної служби України задовольнити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 27 березня 2013 року скасувати, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 19 вересня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Борисенко І.В.
Юрченко В.П.