23 жовтня 2014 року м. Київ К/800/23510/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Борисенко І.В.,
Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області (далі - Інспекція) на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 1 серпня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2013 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Інспекції,
про скасування постанови, -
У квітні 2012 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування постанови Інспекції № 733 від 19.04.2012 року щодо накладення штрафу.
1 серпня 2012 року ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2013 року, у адміністративній справі призначена судово будівельно-технічна експертиза, провадження у адміністративній справі зупинено.
Інспекція звернулася з касаційною скаргою про скасування ухвали Окружного адміністративного суду м. Києва та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду і направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами норм процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Постановляючи ухвалу про призначення у адміністративній справі судово будівельно-технічної експертизи та зупинення провадження, суди першої та апеляційної інстанцій зазначили, що з метою з'ясування фактичних обставин, які мають значення для справи, що потребує додаткових знань, для всебічного, повного та об'єктивного розгляду справи необхідно призначити судово будівельно-технічну експертизу.
Відповідно до ст. 81 Кодексу адміністративного судочинства України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо. Суд може призначити експертизу.
Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначаються судом. Суд повинен вмотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі.
Особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 156 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Суди першої та апеляційної інстанцій обґрунтовано зазначили, що для всебічного та повного дослідження матеріалів адміністративної справи у справі необхідно призначити судово будівельно-технічну експертизу, провадження у адміністративній справі повинно бути зупинене.
Висновки судів попередніх інстанцій про зупинення провадження у справі є обґрунтованими.
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що судові рішення ухвалені з дотриманням норм процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для їх скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись ст., ст. 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Черкаській області відхилити.
Ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 1 серпня 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 4 квітня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Борисенко І.В.
Юрченко В.П.