Постанова від 06.11.2014 по справі 820/15380/14

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

06 листопада 2014 р. № 820/15380/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рубан. В.В.,

за участі

секретаря судового засідання - Гайворонського В.С.

позивача - не прибув,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, в якому просить суд зобов'язати Орджонікідзевський відділ реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції внести зміни в актовий запис № 01 від 09 серпня 2012 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного Орджонікідзевським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, включивши до нього відомості про батька "громадянство" - "Республіка Конго" та видати нове свідоцтво про народження із внесеними змінами.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є громадянином Республіки Конго, звернувся із заявою до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про внесення змін до свідоцтва про народження дочки позивача, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, однак позивачу було відмовлено у внесення змін на підставі відсутності національного паспорту іноземця або посвідчення біженця. Позивач пояснив, що жодного із цих документів у нього не має, оскільки позивач вимушений був залишити свою країну через загрозу втратити життя і на даний час перебуває у процедурі отримання статусу біженця.

Представник позивача, ОСОБА_1, в судовому засіданні позов підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити.

Відповідач, Орджонікідзевський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції, в судове засідання не прибув, свого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, надав заяву, в якій зазначив, що для внесення змін до свідоцтва про народження дочки позивача необхідне документальне підтвердження громадянства ОСОБА_2, однак таке підтвердження відсутнє у позивача та з цієї ж причини позивачу не присвоюється статус біженця. Просив слухати справу у відсутності представника Орджонікідзевського відділу ДРАЦС РС ХМУЮ та у прийнятті рішення по справі поклався на розсуд суду.

Суд, вислухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, зібрані у справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які підлягають застосуванню до спірних правовідносин, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року № 2398-VI відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання і зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Статтею 9 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану" від 24 грудня 1993 р., з наступними змінами та доповненнями встановлено, що зміст актів громадянського стану, а також відмова в реєстрації актів громадянського стану, в тому числі зміна прізвища, ім'я та батькові, внесення змін, виправлень в записи актів громадянського стану, їх відтворення та анулювання, можуть бути оскаржені у вищестоящому органі або суді. Положенням про порядок зміни, доповнення, відтворення та анулювання актових записів громадянського стану, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 26 вересня 2002 р. № 86/5 (надалі - Положення) зазначено, що внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських, міськрайонних управлінь юстиції, а за наявності спору між заінтересованими особами зміни в актових записах цивільного стану - на підставі судового рішення, при цьому Положенням визначено порядок подачі відповідних заяв про внесення змін до актових записів, перелік необхідних документів (який не є вичерпним), підстави для внесення необхідних змін, вимоги щодо висновків органів ДРАЦСів.

Згідно з ч.1 ст.22 Закону України "Про органи реєстрації актів громадянського стану", внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів останній складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.

Відповідно до п 1.1. «Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання» затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 № 96/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.01.2011 р. за № 55/18793 внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.

У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2, звернувся до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з заявою про внесення до актового запису № 01, складеного Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану, а саме: просив в графі громадянство батька дитини внести дані Республіка Конго замість прочерку.

На підтвердження свого прохання заявником надані та відділом зібрані документи: копію довідки про зверненням за захистом в Україні № 004526, виданої Головним управлінням ДМС України в Харківській області 23.04.2014р.; копію листа-повідомлення 2014/93 від 24.04.2014р. Регіонального представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Білорусі, Молдові та Україні про те, що ОСОБА_2 очікує рішення представництва Управління Верховного Комісара ООН у справах біженців в Білорусі, Молдові та Україні про визнання його біженцем відповідно до мандату УВБК ООН; свідоцтва про народження дочки та його копії, копією актового запису про народження № 01-П від 09.08.2012р., складеного Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження.

Висновком Орджонікідзевським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції від 09.07.2014 року (а.с. 10) «Про відмову у внесенні змін до актового запису цивільного стану» позивачу відмовлено у задоволенні прохання заявника про внесення змін у зв'язку з відсутністю підстав.

Як встановлено судом, відповідач відмовляючи позивачу внести зміни посилався на те, що позивачем до заяви не надані належні документи на підтвердження громадянства, а саме національний паспорт іноземця або посвідчення біженця.

Як пояснила в судовому засіданні представник позивача, оскільки позивач вимушений був залишити свою країну дуже швидко, через загрозу втратити життя, то він не встиг взяти з собою національний паспорт, в зв'язку з чим не мав змоги надати його як з заявою до відповідача для підтвердження громадянства так і в судове засідання. Оскільки позивач на даний час перебуває у процедурі отримання статусу біженця то вважає, що його громадянство може бути підтверджено довідкою про звернення за захистом в України.

Однак дослідивши вказану довідку в судовому засіданні, судом встановлено, що джерелом отримання відомостей про особу у вказаній довідці є паспорт НОМЕР_1, вказана довідка видана позивачу 23.04.2014р., то б то перебуваючи на території України та на час звернення з заявою до відповідача 25.06.2014р. позивач мав паспорт але не надав його як до відповідача так і до суду з невідомих причин.

Відповідно до п.16 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та без громадянства» паспортний документ іноземця - документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави або статутною організацією ООН, що підтверджує громадянство іноземця, посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, надає право на в'їзд або виїзд з держави і визнається Україною.

У відповідності до п. 15 ч. 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту або тимчасового захисту" від 08.07.2011р. посвідчення біженця - паспортний документ, що посвідчує особу його власника та підтверджує факт визнання його біженцем в Україні і є дійсним для реалізації прав та виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими законами України;

Згідно з п.3 ст. 1 Закону України "Про біженців та осіб, які потребують додаткового захисту або тимчасового захисту" від 08.07.2011р. довідка про звернення за захистом в Україні - документ, що засвідчує законність перебування особи на території України на період, що розпочинається з моменту звернення особи з відповідною заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, і є дійсною для реалізації прав і виконання обов'язків, передбачених цим Законом та іншими законами України, до остаточного визначення статусу такої особи чи залишення нею території України.

Аналізуючи наведені норми, суд приходить до висновку, що документальним підтвердженням громадянства іноземця є паспортний документ іноземця або посвідчення біженця та відповідно довідка про звернення за захистом в Україні не є документом який підтверджує громадянство іноземця.

Суд зазначає, що згідно з ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Відповідно до ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

За таких обставин, відмова у внесенні змін в актовий запис № 01 від 09 серпня 2012 року про народження ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, складеного Орджонікідзевським відділом реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції щодо внесення змін про громадянство батька з зазначенням громадянства "Республіка Конго" є обґрунтованою, адже позивач як при зверненні до відповідача так і в судовому засіданні документального не підтвердив своє громадянство, а тому у задоволенні позову належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 9, 11, 94, 128, 159, 160- 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_2 до Орджонікідзевського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Харківського міського управління юстиції про зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

2. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. 3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

У повному обсязі постанова виготовлена 11.11.2014 року.

Суддя Рубан В.В.