Постанова від 29.10.2014 по справі 335/9404/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2014 рокусправа № 335/9404/14-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01 вересня 2014 року у справі №335/9404/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо не включення в розрахунок пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця у розмірі 80% від суми заробітної плати за останні два роки перед виходом на пенсію з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань і сум індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 20.12.2013.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01 вересня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням призначеного розміру 80% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати. Зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця, починаючи з 20 грудня 2013 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» на підставі довідки, виданої Управлінням з питань охорони здоров'я Запорізької міської ради, в призначеному розмірі 80% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на оздоровлення та індексації заробітної плати.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу (а.с.53), в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідач зазначає, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» при призначенні пенсії до заробітку для обчислення пенсії державним службовцям матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не включаються, оскільки є одноразовими виплатами, а не складовою частиною заробітної плати.

Також індексація не відноситься до основного доходу громадян, не має постійного характеру, включення її як складової заробітної плати для обчислення пенсії державним службовцям законодавство не передбачає.

Крім того, при призначенні пенсії як державному службовцю в грудні 2013 року позивачем подана довідка, в якій в графі «Інші виплати» зазначено лише суми індексації, і лише 31.07.2014 на адресу управління надійшла заява у довільній формі про перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги на оздоровлення, разової матеріальної допомоги та індексації заробітної плати згідно з наданою нотаріально завіреною копією довідки про складові заробітної плати за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 № 5-1. Довідка за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 не надавалась.

Також відповідач зазначає, що оскільки позивачем під час звернення до управління у липні 2014 року не надано належних документів, які б свідчили про наявність підстав для проведення перерахунку пенсії, передбачених ст..37-1 Законом України «Про державну службу», відповідач правомірно відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії.

Крім того, судом першої інстанції не враховано внесені ст. 24 Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та утворення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» в частині визначення відсоткового проценту суми заробітної плати позивача, з якої обчислюється пенсія.

Щодо порушення судом норм процесуального права відповідач зазначає, що позивачем пропущений строк звернення до суду, поважні причини неможливості звернення до управління з заявою про проведення перерахунку пенсії у період з травня 2011 року до липня 2014 року.

Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивачу - ОСОБА_1 з 20 грудня 2013 року призначено пенсію як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».

Для розрахунку розміру пенсії позивачем подано Пенсійному фонду довідку управління з питань охорони здоров'я Запорізької міської ради про складові заробітної плати (а.с.15), у яку включені «інші виплати» за період з грудня 2011 року до листопада 2013 року, а саме: індексація заробітної плати - 519,48 грн.

31.07.2014 ОСОБА_1 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням у складі заробітної плати для обчислення пенсії інших виплат, а саме: індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, разової матеріальної допомоги на підставі довідки про складові заробітної плати за період з грудня 2011 року до листопада 2013 року, виданої управлінням з питань охорони здоров'я Запорізької міської ради.

Відповідно до цієї довідки (а.с.29) інші виплати за вказаний період визначені в розмірі 13719,43 грн., складаються з індексації заробітної плати - 519,48 грн., оподаткованої матеріальної допомоги - 13199,95 грн.

Одночасно зазначено, що на всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Листом від 08.08.2014 №68/Ч-9 відповідач відмовив ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії з тих підстав, що згідно із ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається із посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода, індексація заробітної плати не передбачені Законом України «Про державну службу», постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії. Також відповідач посилається на те, що перерахунку пенсії державним службовцям здійснюється з підстав, зазначених у ст.37-1 Законом України «Про державну службу», - у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. А також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, встановив неправомірність дій відповідача та вказав на наявність у позивача права на врахування при призначенні пенсії розміру матеріальної допомоги, а також індексації заробітної плати.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції по суті прийнятого рішення, проте вважає невірним визначення періоду, з якого пенсія позивача підлягає перерахунку - з 20.12.2013, з огляду на наступне.

Спір між сторонами виник з приводу неврахування при розрахунку пенсії державного службовця таких видів виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати.

Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною 1 статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Ст.2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч.2 ст. 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Ч.ч. 6, 7 цієї-ж статті визначено, що Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч.1 ст.35 Закону № 3723-XII державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань входять до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Зокрема частиною 1 даної статті передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Сторонами не заперечується, матеріалами справи підтверджено, що на суми матеріальної допомоги, а також індексації заробітної плати фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

З урахуванням викладеного, апеляційний суд погоджується з судом першої інстанції, що матеріальна допомога, а також індексація заробітної плати повинні враховуватись при обчисленні розміру пенсії позивачу.

Подібна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 16.09.2014 у справі №21-314а14 та з урахуванням ч.2 ст.244-2 КАС України враховується при винесенні рішення по справі.

Стосовно посилання відповідача в апеляційній скарзі про неврахування судом першої інстанції змін, внесених до ст.37 Закону України «Про державну службу», колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що означене питання не є предметом спору в межах даної справи.

Разом з тим, як встановлено вище, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII від 16.12.1993 в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу - 20.12.2013, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII від 27.03.2014 внесено зміни до ст..37 Закону України «Про державну службу» №3723-XII, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії, що призначається відповідно до Закону України «Про державну службу», у частині першій статті 37 цифри "80" замінено цифрами "70".

Положення ст.37 Закону №3723-XII щодо призначення пенсії державним службовцям в розмірі 80 відсотків заробітної плати втратили чинність з 01.05.2014 (після призначення пенсії позивачу).

Встановлені ст.37-1 Закону №3723-XII порядок та умови перерахунку пенсій державних службовців ані Законом України № 1166-VII від 27.03.2014, ані іншими законами не змінювались.

Відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Виходячи з вищенаведеного, апеляційний суд вважає, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, внесені Законом № 1166-VII зміни до ст.37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям, є ст.37-1 Закону № 3723-XII, які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 1166-VII не зазнали.

Стосовно посилання відповідача, що подана заява позивача про перерахунок пенсії не відповідає форми згідно з додатком 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви додана завірена нотаріально копія довідки без номеру та дати, а не, як передбачено законодавством, оригінал, колегія суддів зазначає, що наведені відповідачем обставини не були підставою для відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1

Пенсійним фондом фактично прийнято додану позивачем довідку до розгляду, надано їй відповідну оцінку.

Також апеляційний суд зазначає, що Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, встановлені вимоги щодо документів, які необхідно подавати до Пенсійного органу для призначення або перерахунку пенсії.

Виходячи з вищенаведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив неправомірність дій відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Разом з тим, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо визначення дати, з якої відповідачем належить здійснити перерахунок пенсії позивачу, - 20.12.2013, - дати призначення пенсії.

Спір між сторонами виник з приводу відмови відповідача у перерахунку пенсії на підставі довідки про складові заробітної плати, виданої Управлінням з питань охорони здоров'я Запорізької міської ради.

За положенням ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003, перерахунок призначеної пенсії здійснюється органом Пенсійного фонду на підставі поданої заяви та відповідних документів.

Частиною 4 ст. 45 Закону України № 1058-IV передбачено, що перерахунок пенсії проводиться у такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо відповідну заяву подано пенсіонером після 15 числа.

Оскільки позивачем заяву про перерахунок пенсії разом із довідкою про складові заробітної плати подано 31.07.2014, відповідно до зазначеного Закону підстави для здійснення перерахунку пенсії позивачу з 20.12.2013 відсутні. Порушене право позивача підлягає відновленню з моменту звернення позивача до відповідача з відповідною заявою 31.07.2014.

З огляду на викладене, колегія суддів доходить висновку, що судом першої інстанції невірно застосовані норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, і відповідно до вимог ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування судового рішення та прийняття нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 197, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя задовольнити частково.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 01 вересня 2014 року у справі №335/9404/14-а - скасувати.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя щодо відмови в здійснені перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням призначеного розміру 80% заробітної плати, з урахуванням сум матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця в призначеному розмірі 80% заробітної плати на підставі поданої 31.07.2014 довідки про складові заробітної плати з урахуванням сум матеріальної допомоги, сум індексації заробітної плати з 01.08.2014.

В решті позову відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко