30 вересня 2014 рокусправа № 2а/0470/649/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - Васюченко М. Е. (дов. від 06.03.2014 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 року
у справі № 2а/0470/649/11
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Профайн Логістік Україна»
до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська
про визнання податкового повідомлення-рішення нечинним,-
встановиВ:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням доповнень до адміністративного позову, просив визнати нечинними податкові повідомлення-рішення від 03.11.2010 листопада 2010 року №0000852302/0 та від 30.12.2010 №0000852302/1 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2010 року в загальному розмірі 416667,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 4 податкової декларації звітного податкового періоду) у липні 2010 року сформовано вірно, не дивлячись на те, що в рядку 1 додатку 2 до декларації з податку на додану вартість період виникнення такого залишку від'ємного значення вказано невірно (зазначено 2009 рік, а не липень 2010 року), проте вказана механічна помилка не змінює змісту додатку 2 щодо суми залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації за серпень 2010 року). Значення рядка 26 декларації за липень 2010 року включено до рядка 23.2 декларації за серпень 2010 року лише в частині сум податку, сплачених постачальникам у липні 2010 року, що свідчить про правомірність визначення позивачем сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 416667,00 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.04.2011 адміністративний позов задоволено в повному обсязі.
Не погодившись із постановою суду, відповідач подав апеляційну скаргу (т.2 а. с. 4), в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Відповідач зазначає, що суму податку на додану вартість, які заявлені до відшкодування, було зменшено у зв'язку з не підтвердженням позивачем відповідних операцій. Позивачем допущено помилку при заповненні додатку 2 «Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеними після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», а саме: при заповненні гр.4 «Частина залишку від'ємного значення, фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах та не погашена податковими зобов'язаннями попередніх податкових періодів або не брала участі у розрахунках бюджетного відшкодування (переноситься до р.2 розрахунку бюджетного відшкодування)» позивачем помилково зазначена сума від'ємного значення, яка фактично сплачена отримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах, у сумі 416667 грн. (фактично сплачена сума залишку від'ємного значення з ПДВ у розмірі 0 грн.)
Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи позивач повідомлений судом належним чином.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідачем проведено позапланову виїзну перевірку позивача з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за серпень 2010 року, яка виникла за рахунок від'ємного значення з ПДВ, що декларувалось у період 2009 року, за результатами якої складено акт №5327/23-5/35933591 від 27.10.2010.
Перевіркою встановлено порушення позивачем пп.7.7.1, пп.7.7.2, пп.7.7.4 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.4.2, пп.5.12.2 п.5.12 розділу 5 наказу ДПА України «Про внесення змін до податкової звітності з податку на додану вартість» від 15.06.2005 №213, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.06.2005 за №702/10982, з урахуванням змін, внесених наказом ДПА України від 17.03.2008 №159, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.03.2008 за №224/14915, внаслідок чого позивачем завищено суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних податкових періодів за серпень 2010 року на 416667,00 грн.
В акті зафіксовано, що позивачем допущено помилку при заповненні Додатку 2 «Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишаються непогашеними після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», а саме: невірно зазначено суму від'ємного значення, яка фактично сплачена утримувачем товарів (послуг) постачальникам таких товарів (послуг) у попередніх податкових періодах у сумі 416667,00 грн. (фактично сплачена сума залишку від'ємного значення з ПДВ у розмірі 0 грн.).
На підставі акту перевірку відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000852302/0 від 03.11.2010, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування за серпень 2010 року на загальну суму 416667,00 грн.
Позивач здійснив адміністративне оскарження податкового повідомлення-рішення, за результатами якого скарга позивача залишена без задоволення, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000852302/1 від 30.12.2010, яке не змінило зменшеної суми бюджетного відшкодування.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про помилковість висновків податкового органу.
Відповідно до пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 України №2181-ІІІ від 21.12.2000 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв до 01.01.2011, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
За правилами пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 цього Закону в редакції, що діяла на час подання позивачем податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного періоду;
залишок від'ємного значення, за яким не проведено розрахунків з постачальниками відображається в податковій декларації з податку на додану вартість окремим рядком для визначення суми податку, яка може підлягати відшкодуванню в частині сплачених сум податку в наступних звітних періодах;
залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування відображається у декларації з податку на додану вартість окремим рядком та включається до складу податкового кредиту починаючи з першого звітного періоду 2011 року.
Статтею 4 цього ж Закону №2181-ІІІ передбачено порядок подання податкової декларації та визначення суми податкових зобов'язань.
На виконання вищевказаної норми наказом Державної податкової адміністрації №166 від 30.05.1997 затверджено Порядок заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість.
Пунктом 5.12 Порядку №166 передбачено, що якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість).
В додатку 2 «Довідка щодо залишку суми від'ємного значення попередніх податкових періодів» розшифровується значення рядків 24 та 26 податкової декларації з податку на додану вартість.
Значення рядка 24 «Залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду» є позитивним значенням різниці рядків 23 «Залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду» та 20 «Позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду».
Матеріалами справи підтверджено визначення позивачем від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду у розмірі 211932 грн., яке було відображено у рядку 21 Декларації з ПДВ, значення рядка 24 Декларації з ПДВ за серпень 2010 року сформовано з даних рядка 23.2 «значення рядка 26 податкової декларації попереднього звітного періоду».
Також як вбачається з матеріалів справи, в попередньому податкову періоді - у липні 2010 року ТОВ «Профайн Україна» відвантажило позивачу товари, що підтверджується наступними видатковими накладними: №114 від 02.07.2010 на суму 236849,18 грн., в т.ч. ПДВ 39474,86 грн.; №115 від 06.07.2010 на суму 236849,18 грн., в т.ч. ПДВ 39474,86 грн.; №116 від 07.07.2010 на суму 196314,30 грн., в т.ч. ПДВ 32719,05 грн.; №117 від 07.07.2010 на суму 196363,44 грн., в т.ч. ПДВ 32727,24 грн.; №118 від 07.07.2010 на суму 236849,18 грн., в т.ч. ПДВ 39474,86 грн.; №119 від 08.07.2010 на суму 229477,25 грн., в т.ч. ПДВ 38246,21 грн.; №120 від 12.07.2010 на суму 195478,92 грн., в т.ч. ПДВ 32579,82 грн.; №121 від 14.07.2010 на суму 195478,92 грн., в т.ч. ПДВ 32579,82 грн.; №122 від 14.07.2010 на суму 196753,28 грн., в т.ч. ПДВ 32792,21 грн.; №124 від 19.07.2010 на суму 213493,96 грн., в т.ч. ПДВ 35582,33 грн.; №125 від 20.07.2010 на суму 236849,18 грн., в т.ч. ПДВ 39474,32 грн.; №126 від 20.07.2010 на суму 225357,44 грн., в т.ч. ПДВ 37559,57 грн.; №127 від 20.07.2010 на суму 196166,88 грн., в т.ч. ПДВ 32694,88 грн.; №129 від 23.07.2010 на суму 230180,18 грн., в т.ч. ПДВ 38363,82 грн.; №130 від 26.07.2010 на суму 203675,47 грн., в т.ч. ПДВ 33945,91 грн.; №131 від 26.07.2010 на суму 239730,19 грн., в т.ч. ПДВ 39955,03 грн.; №132 від 27.07.2010 на суму 226130,58 грн., в т.ч. ПДВ 37688, 43 грн.; №133 від 27.07.2010 на суму 238289,69 грн., в т.ч. ПДВ 39714,95 грн.; №136 від 28.07.2010 на суму 210847,10 грн., в т.ч. ПДВ 35141,18 грн.; №137 від 29.07.2010 на суму 98181,72 грн., в т.ч. ПДВ 16363,62 грн.; №138 від 29.07.2010 на суму 236849,18 грн., в т.ч. ПДВ 39474,86 грн.; №139 від 30.07.2010 на суму 230101,56 грн., в т.ч. ПДВ 38350,26 грн.; №140 від 30.07.2010 на суму 201644,35 грн., в т.ч. ПДВ 33607,39 грн.; №141 від 30.07.2010 на суму 236849,18 грн., в т.ч. ПДВ 39474,86 грн., всього на загальну суму 857460,34 грн.
Часткову оплату за проведений товар здійснено позивачем наступними платіжними дорученнями: №3574 від 05.07.2010 на суму 300000,00 грн., в т.ч. ПДВ 50000,00 грн.; №3609 від 08.07.2010 на суму 300000,00 грн., в т.ч. ПДВ 50000,00 грн.; №3668 від 19.07.2010 на суму 600000,00 грн., в т.ч. ПДВ 100000,00 грн.; №3702 від 22.07.2010 на суму 1000000,00 грн., в т.ч. ПДВ 166666,67 грн.; №3760 від 30.07.2010 на суму 300000,00 грн., в т.ч. ПДВ 50000,00 грн., всього на загальну суму ПДВ 416667,67 грн.
Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено фактичну сплату позивачем в липні 2010 року суми податку на додану вартість у розмірі 416667,67 грн. у зв'язку з придбанням товару у ТОВ «Профайн Україна», порушень податкового законодавства при визначенні цієї суми відповідачем не встановлено, а відтак твердження відповідача про не підтвердження позивачем операції з ТОВ «Профайн Україна» та сплату суми залишку від'ємного значення з ПДВ у розмірі 0,0 грн. є таким, що не відповідає фактичним обставинам.
Таким чином значення рядка 26 декларації з податку на додану вартість за липень 2010 року правомірно включено позивачем до рядка 23.2 декларації за серпень 2010 року в частині сум податку, сплачених постачальникам у липні 2010 року.
Посилання відповідача на неправомірність формування даних рядка 1 Додатку 2 до декларації з податку на додану вартість за серпень 2010 року в частині зазначення періоду виникнення залишку від'ємного значення (фактично зазначено 2009 рік, а необхідно - липень 2010 року) не приймаються колегію суддів до уваги, оскільки вказана помилка за наведених вище обставин в їх сукупності не змінює показників Додатку 2 в частині суми залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації за серпень 2010 року), не свідчить про порушення позивачем встановленого пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України № 2181-ІІІ порядку визначення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що висновок про завищення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2010 року на 416667,00 грн. зроблений відповідачем без урахування усіх обставин, що мають значення, отже оскаржувані податкові повідомлення-рішення є необґрунтованими.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для вирішення справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.
Передбачені статтею 202 Кодексу адміністративного судочинства України підстави для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення відсутні, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07 квітня 2011 року у справі № 2а/0470/649/11 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко