Ухвала від 23.10.2014 по справі 815/4205/14

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

23 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/4205/14

Категорія: 5.6.1 Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю. В.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді-доповідача - Косцової І.П.

суддів - Турецької І.О.

- Стас Л.В.

за участю секретаря - Тутової Л.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" про стягнення штрафних санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив стягнути з Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" штрафні санкції у загальному розмірі 8500грн.

В обґрунтування позову зазначено, що згідно постанови Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0007 від 25.02.2014р. на Публічне акціонерне товариство "Одеський завод поршневих кілець" накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 8500грн., який у добровільному порядку Товариством не сплачено.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2014 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі ПАТ "Одеський завод поршневих кілець", посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про залишення без задоволення позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції у справі з'ясовано, що у період з 17.10.2013р. по 24.10.2013р. державним інспектором з енергетичного нагляду П'янковським П.С., проведено плановий захід з державного енергетичного нагляду на енергетичному об'єкті ПАТ "Одеський завод поршневих кілець", за предметом державного нагляду - обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача, що мають струмоприймачі ІІ категорії з надійності електропостачання.

За результатами вжиття означених заходів державного енергетичного нагляду (контролю) Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання і теплової енергії в Одеській області складено Акт №05/11-20-0061 від 24.10.2013року здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю), в якому встановлено ряд порушень Публічним акціонерним товариством "Одеський завод поршневих кілець" вимог законодавства про електроенергетику.

24.10.2013р. на підставі вищезазначеного Акта перевірки, винесено Припис №05/11-20-0061, яким генеральному директору Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" Голованову Ю.М. приписано надати до 24.11.2013р. план заходів щодо виконання вимог припису та усунення виявлених порушень чинного законодавства про електроенергетику.

Означений Припис від 24.10.2013р. №05/11-20-0061 було отримано генеральним директором Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" Головановим Ю.М. 24.10.2013р., про що свідчить відповідний підпис на означеному Приписі.

У період з 12.02.2014р. по 13.02.2014р., державним інспектором з енергетичного нагляду Чеботарським Т.С. вжито заходів державного енергетичного нагляду (контролю) на енергетичному об'єкті Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" щодо усунення порушень вимог законодавства, виявлених за результатами здійснення заходів з державного енергетичного нагляду, а саме: Припису від 24.10.2013р. №05/11-20-0061.

За результатами вжиття означених заходів державного енергетичного нагляду (контролю) Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області складено Акт перевірки №05/11-22-0007 від 13.02.2014року, в якому встановлено ухилення Публічним акціонерним товариством "Одеський завод поршневих кілець" від виконання вимог Припису від 24.10.2013р. №05/11-20-0061.

25.02.2014р. старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Левчук М.М., за наслідками розгляду Акта перевірки Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області від 13.02.2014р. №05/11-22-0007, винесено Постанову №05/10-01-0007 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, якою на Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" накладено штраф у розмірі 8500грн..

Вирішуючи даний спір, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не усунуті порушення, які мали бути усунуті відповідно до припису, тому позивач правомірно прийнято постанову про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику.

Колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає правильним, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії, регулюються Законом України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 року(надалі - Закон № 575/97-ВР).

Положеннями статті 9 Закон № 575/97-ВР встановлено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України.

Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж здійснює нагляд за додержанням вимог технічної експлуатації електричних станцій і мереж, вимог технічної експлуатації енергетичного обладнання об'єктів електроенергетики, підключених до об'єднаної енергетичної системи України.

Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право, в тому числі, безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів; давати, у межах своїх повноважень, керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів; застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції.

Відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання припису передбачена ст. 27 Закону № 557/97-ВР і Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.06.99 року «Про затвердження Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання».

Відповідно до абзацу 14 статті 27 Закону № 575/97-ВР за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій передбачено штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з частиною 2 статті 12 Закону № 877-V у разі застосування санкцій за порушення вимог законодавства, зокрема, якщозаконом передбачаються мінімальні та максимальні розміри санкцій, враховується принцип пропорційності порушення і покарання.

На час розгляду справи судом першої інстанції штраф сплачено не було.

Жодних зауважень з приводу проведення перевірок та виявлених порушень вимог нормативно-технічних документів відповідачем не висловлено, хоча у відповідності із п.п. 4,5 ч. 6 ст. 7 Закону №877-V, якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акта органу державного нагляду (контролю).

Крім того, абзацом 6 частини 9 статті 7 Закону №877-V, встановлено, що розпорядчі документи щодо усунення порушень вимог законодавства можуть бути оскаржені до відповідного центрального органу виконавчої влади або до суду в установленомузаконом порядку. В справі відсутні відомості про оскарження відповідачем припису, що також свідчить про прийняття відповідачем до виконання вимог по усуненню недоліків, встановлених вищевказаним приписом.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що постанова Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Одеській області №05/10-01-0007 від 25.02.2014р.про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику винесена правомірно, з дотриманням норм законодавства про електроенергетику.

Доводи апеляційної скарги законності оскаржуваного судового рішення не спростовують і не можуть бути підставою для її задоволення.

Суд апеляційної інстанції не вбачає порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні даної справи та вважає, що суд повно встановив обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, та надав їм правову оцінку на підставі норм закону, що підлягали застосуванню до даних правовідносин.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ст.ст.195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 01 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом прокурора Київського району м.Одеси в інтересах держави в особі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Публічного акціонерного товариства "Одеський завод поршневих кілець" про стягнення штрафних санкцій - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту.

Суддя - доповідач: І.П. Косцова

Судді: І.О. Турецька

Л.В.Стас.