04 листопада 2014 р. Справа № 815/3242/14
Категорія: 6.3 Головуючий в 1 інстанції: Потоцька Н. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Семенюк Г.В.
судді - Потапчук В.О.
судді - Коваль М.П.
при секретаріПолянській А.М.
за участю сторін:
Представник позивачаОСОБА_5 (адвокат,ордер)
Одеське МУЮГриценко А.С. (довіреність)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_7 на Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2014 року по справі за позовом ОСОБА_7 до реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Дубровіної Олени Володимирівни, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області про визнання протиправними та скасування рішень і зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиЛА:
Позивач, звернувся до суду з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області Дубровіної Олени Володимирівни, Реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області про:
- визнання протиправним та скасування рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Дубровіної О.В. про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень №12287504 від 09.04.2014 р.;
- визнання протиправним та скасування рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Дубровіної О.В. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень №12535875 від 18.04.2014 р.;
- зобов'язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області розглянути повторно заяву про державну реєстрацію права власності та їх обтяжень від 05.04.2014 за реєстраційним номером 6138244 та зареєструвати за позивачем частку у праві власності на квартиру АДРЕСА_1.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2014 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити його позов.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що 05.04.2014, з метою державної реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1, ОСОБА_7 звернулась до реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Одеської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за встановленою формою та додала наступні документи:
- оригінали квитанцій про сплату державного мита та про сплату за надання витягу з реєстру;
- копію паспорта та довідки про присвоєння індивідуального номеру;
- 2 засвідчені копії рішення Малиновського районного суду м. Одеси у справі №521/21378/13-ц від 06.02.2014;
- оригінал та копію технічного паспорту на квартиру (а/с. 10).
09.04.2014 року державним реєстратором прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Дубровіною О.В., під час розгляду заяви від 05.04.2014 р., встановлено відсутність у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 868.
Відповідно до ч.8 п.2 ст.9 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено необхідність надання документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта щодо побудованої веранди.
На підставі вказаного, було прийнято рішення №12287504 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 05.04.2014 11:03:20 за реєстраційним номером 6138244, у зв'язку з тим, що не подані усі необхідні документи та рекомендовано: надати витребувані документи та їх копії, засвідчені у встановленому порядку.
Також повідомлено, що у разі подання у встановленому законодавством порядку необхідних документів (у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту отримання рішення), розгляд про державну реєстрацію прав та їх обтяжень буде відновлено (а/с. 8).
Вказане рішення отримано ОСОБА_7 11.04.2014, що підтверджується карткою прийому заяви №12202264 та підписом позивачки на рішенні.
Витребуваних документів позивачка не надала.
18.04.2014 року державний реєстратор прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Дубровіна О.В., розглянувши заяву прийняту 05.04.2014 11:03:20 за реєстраційним номером 6138244 та документи подані для проведення державної реєстрації прав встановила, що після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.
З урахуванням вказаного та керуючись приписами ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. п. 20, 28 Порядку № 868 було прийнято рішення № 12535875 про відмову у державній реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 (а/с. 9).
Зазначене рішення ОСОБА_7 отримала 14.05.2014, що підтверджується карткою прийому заяви № 12202264.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їхні посадові й службові особи повинні діяти порядком та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 182 ЦК України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952) визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна.
Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначена «Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень» і «Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868.
Згідно ст.2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» (в редакції чинній з 01.01.2013 року), державна реєстрація речових прав на нерухоме майно (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) - єдина державна інформаційна система, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав (ст.3 вказаного Закону).
Статтею 6 Закону №1952 визначена система органів державної реєстрації прав, яку становлять: Міністерство юстиції України; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації прав; органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку.
Проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень або відмова у їх реєстрації відноситься до повноважень органів державної реєстрації прав, що утворені Міністерством юстиції України (стаття 8 Закону №1952).
Статтею 15 Закону №1952 визначено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Статтями 16, 17 Закону № 1952-IV зазначено про обов'язковість подання документів разом із заявою про реєстрацію прав та їх обтяжень.
Перелік таких документів встановлено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 (далі - Порядок № 868).
Пунктами 13, 36, 37, 38, 49 Порядку № 868 визначено, що заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
Для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Пунктом 15 Порядку № 868 встановлено, що під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо:
1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках);
2) повноважень заявника;
3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах;
4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону;
5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Приписами статті 22 Закону № 1952-IV визначено, що у разі якщо документи для державної реєстрації прав та їх обтяжень подано не в повному обсязі, передбаченому нормативно-правовими актами, державний реєстратор у строк, встановлений частинами п'ятою, сьомою і восьмою статті 15 цього Закону для розгляду заявлених прав, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень і письмово повідомляє про це заявника.
Якщо заявник протягом п'яти робочих днів після отримання письмового повідомлення виконав вимоги державного реєстратора, загальний строк розгляду заявленого права продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
У разі невиконання зазначених вимог державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Крім того, приписами п. 16 Порядку № 868 встановлено, що у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав, не в повному обсязі державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про зупинення розгляду заяви видає таке рішення особисто або надсилає поштою заявникові з повідомленням про вручення.
У разі коли заявник особисто отримує рішення про зупинення розгляду заяви, він пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. На примірнику рішення, що залишається для формування реєстраційної або облікової справи, проставляються дата його отримання та підпис заявника.
Заявник усуває обставини, що були підставою для прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви, у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту отримання відповідного рішення.
Якщо протягом п'яти робочих днів після отримання заявником рішення про зупинення розгляду заяви до органу державної реєстрації прав, нотаріуса не надійшли документи, які підтверджують усунення в повному обсязі обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
Стаття 24 Закону № 1952-IV містить виключний перелік підстав, за наявності яких державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.
Згідно п. 5 - 4) ч. 1 цієї статті, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення.
Отже, рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 12287504 від 09.04.2014 р. прийнято правомірно, оскільки позивачкою не надано документу, який засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкту - добудованої веранди.
При цьому, такий документ був наданий до суду першої інстанції - свідоцтво № 15001745 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, виданого на підставі акту готовності об'єкта до експлуатації від 14.01.2010 року.
З урахуванням викладеного, рішення про відмову у державній реєстрації № 12535875 від 18.04.2014 р. прийнято також правомірно.
Крім того, відмова державного реєстратора Дубровіної О.В. у державній реєстрації прав та їх обтяжень, у відповідності до приписів ч. 3 статті 24 Закону № 1952-IV, не позбавляє заявника права повторно звернутися із заявою за умови усунення перешкод для державної реєстрації прав та їх обтяжень.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, відповідачі належними та допустимими доказами не підтвердили правомірність своїх дій.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_7 до відповідачів не підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_7, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 23 червня 2014 року по справі № 815/3242/14, - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Ухвалу складено у повному обсязі - 05 листопада 2014 року.
Головуючийсуддя Г.В. Семенюк
суддя В.О. Потапчук
суддя М.П. Коваль