30 липня 2013 рокусправа № 2а/0470/15340/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сафронової С.В.
суддів: Божко Л.А. Чепурнова Д.В.
за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2012 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Петропавлівської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та скасування розпорядження від 01.11.2011 року за № Р-582-11, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Петропавлівської районної державної адміністрації, в якому просив суд визнати дії відповідача щодо ненадання згоди на підготовку проекту відведення земельних ділянок площею 36,6356 га, 12,5591 га, 25,944 га ріллі для ведення фермерського господарства на території Васильківської сільської ради - протиправними; скасувати розпорядження від 01.11.2011р. №р-582-11 «Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок площею 36,6356 га, 12,5591 га, 25,9448 га ріллі для ведення фермерського господарства на території Васильківської сільської ради.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2012 року позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано бездіяльність Петропавлівської районної державної адміністрації щодо не реєстрації заяви громадянина ОСОБА_1. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах оскарження та доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 20.06.2011 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок загальною площею 252, 642 га ріллі земель запасу васильківської сільської ради для фермерського господарства, у тому числі за рахунок земельних ділянок, які знаходяться у позивача відповідно до договорів оренди від 18.11.2009 року за №040912901621 (36,6356 га), за № 040912901623 (12.5591 га), за №040912901624 (25,9448 га).
21.07.2011 року позивач звернувся до Петропавлівської районної державної адміністрації із заявами про надання дозволу на виготовлення технічної документації зі складання договору оренди земельної ділянки площею 36,6356 га на території Васильківської сільської ради для фермерського господарства за рахунок земельних ділянок площами 36,6356 га, 12,5591 га, 25,9448 га, наданих заявнику для ведення товарного сільськогосподарського виробництва згідно із договорами оренди від 18.11.2009 року без змін меж земельних ділянок.
На засідання комісії з питань регулювання земельних відносин при Петропавлівській районній державній адміністрації, яке відбулось 01.08.2011 року було прийнято рішення відмовити позивачу у наданні дозволів на виготовлення технічної документації зі складання договорів оренди земельних ділянок на території васильківської сільської ради для ведення фермерського господарства. Відмова була мотивована тим, що у зв'язку із набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань створення та діяльності фермерських господарств», встановлено, що заяви ОСОБА_1 вх.. №15/20-2927, №15/20-2928, №15/20-2929 від 21.07.2011 року не відповідають вимогам абз. 2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство». Із заяв не можливо встановити загальну площу земельних ділянок, які він планує використовувати для фермерського господарства, в усіх заявах зустрічається площа 36,6356 га, але разом з цим у двох заявах встановлено площу 12,5591 га та 25,9448 га відповідно. Також заявником не надано документів, передбачених абз. 2 ч.1 ст. 7 Закону України «Про фермерське господарство»: копії документу про наявність освіти, здобутої у аграрному навчальному закладі (беручи до уваги те, що перелік документів, які підтверджують досвід роботи у сільському господарстві КМУ на даний час не затверджені). Факт відмови підтверджується витягом із засідання протоколу комісії, який міститься у матеріалах справи.
Листами від 14.09.2011 року за №11-394/15 та від 21.09.2011 року за №669-23/11 роз'яснено позивачу, що рішення комісії з питань регулювання земельних відносин стосовно дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки мають рекомендаційний характер при прийнятті відповідного розпорядження головою райдержадміністрації. Крім того, позивачу було роз'яснено, що для вирішення питання щодо отримання земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства позивач може надати до Пптропавлівської районної державної адміністрації належним чином оформлені заяви або звернутись за захистом своїх прав до суду.
05.10.2011 року ОСОБА_1 звернувся до Петропавлівської районної державної адміністрації із заявою про розгляд попередньо поданих заяв вх.. №15/20-2927, №15/20-2928, № 15/20-2929 від 21.07.2011 року відповідно до вимог законодавства, яке діяло на момент подання першої заяви від 20.06.2011 року, як це передбачає ст.. 5 ЦК України, про що винести відповідне розпорядження.
До зазначених заяв позивачем було надано:
- Заяви вх. №15/20-2927, №15/20-2928, № 15/20-2929 від 21.07.2011 року;
- Копії договорів оренди землі від 18.08.2009 року:
- Копія витягу з протоколу засідання професійної комісії з питань створення фермерських господарств від 22.03.2011 року за №16;
- Копія сертифікату від 11.02.2011 року (реєстр №641)
- Копія витягу з ЄДР;
- Копія свідоцтва про сплату єдиного податку серії № 973494 від 01.01.2011 року;
- Копії листів 14.09.2011 року за № 11-394/15 та від 21.09.2011 року за 669-23/11.
17.10.2011 року на засіданні комісії з питань регулювання земельних відносин при Петропавлівській районній державній адміністрації, було прийнято рішення рекомендувати голові райдержадміністрації відмовити громадянину ОСОБА_1 у наданні дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок площами 36,6356 га, 12,5591 га, 25,9448 га ріллі для ведення фермерського господарства на території Васильківської сільської ради. Зазначене рішення обґрунтоване тим, що земельні ділянки площами 36,6356 га, 12,5591 га, 25,9448 га на даний час знаходяться в оренді, відповідно до укладених та зареєстрованих договорів оренди землі, термін дії договорів закінчується 22.06.2012 року. Крім того, заяви подані ОСОБА_1 не відповідають вимогам ч.2 ст.7 Закону України «Про Фермерське господарство», а саме: не було вказано кількість членів фермерського господарства, не було обґрунтовано розмір земельної ділянки із врахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, також виходячи із наданих документів сумнівних є наявність у позивача відповідного досвіду роботи у сільському господарстві. Також заявник просить розглянути заяву від 05.10.2011 року відповідно до вимог законодавства, яке діяло на момент подання першої заяви від 20.06.2011 року, але у журналі вхідної кореспонденції Петропавлівської районної державної адміністрації записів щодо реєстрації заяви ОСОБА_1 від 20.06.2011 року не має.
Факт відмови підтверджується витягом із засідання протоколу комісії, який міститься у матеріалах справи.
01.11.2011 року головою Петропавлівської районної державної адміністрації Лисунець І.П. прийняв розпорядження від 01.11.2011 року за № Р-582-11 «Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних земельних ділянок площею 36,6356 га, 12,5591 га, 25,9448 га ріллі для ведення фермерського господарства на території Васильківської сільської ради», яким відмовив ОСОБА_1 в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних земельних ділянок площею 36,6356 га, 12,5591 га, 25,9448 га ріллі для ведення фермерського господарства на території Васильківської сільської ради. Приймаючи розпорядження, голова Петропавлівської районної державної адміністрації враховував висновки засідання комісії з питань регулювання земельних відносин при Петропавлівській районній державній адміністрації від 17.10.2011 року.
Суд першої інстанції відмовляючи частково в задоволенні позовних вимог виходив з того, що земельні ділянки площею 36,6356 га, 12,5591 га, 25,9448 га знаходяться в оренді у ОСОБА_1 відповідно до укладених та зареєстрованих договорів оренди землі від 18.08.2009 року, термін дії яких закінчується 22.06.2012 року. Докази розірвання цих договорів у матеріалах справи відсутні, а тому питання розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для отримання у подальшому у власність з метою ведення фермерського господарства можуть вирішуватись після закінчення терміну дії цих договорів оренди.
Також судом першої інстанції встановлено, що заяви подані ОСОБА_1 не відповідають вимогам ч.2 ст.7 Закону України «Про Фермерське господарство», а саме: не було вказано кількість членів фермерського господарства, не було обґрунтовано розмір земельної ділянки із врахуванням перспектив діяльності фермерського господарства, також виходячи із наданих документів сумнівних є наявність у позивача відповідного досвіду роботи у сільському господарстві
Судова колегія апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Статтею 14 Конституції України закріплено - Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 19 Конституції України, яка є нормою прямої дії, встановлено основний принцип відповідно до якого повинні діяти органи державної влади та місцевого самоврядування, а саме: на підставі, в межах та у спосіб, встановлений Законом.
За приписами статті третьої Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Правові, економічні та соціальні засади створення та діяльності фермерських господарств як прогресивної форми підприємницької діяльності громадян у галузі сільського господарства України визначає Закону України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 року №973-IV (далі - Закон України №973-IV).
Закон України №973-IV спрямований на створення умов для реалізації ініціативи громадян щодо виробництва товарної сільськогосподарської продукції, її переробки та реалізації на внутрішньому і зовнішньому ринках, а також для забезпечення раціонального використання і охорони земель фермерських господарств, правового та соціального захисту фермерів України.
Згідно положень статті сьомої вказаного Закону для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Перелік документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, затверджується Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики.
Також слід зазначити, що стаття сьома Закону України №973-IV встановлює імперативні вимоги до заяви про надання в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства. Зокрема, в заяві має міститися кількість членів фермерського господарства та обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства.
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
А тому відповідач розглядати заяву позивача від 05.10.2011 року не може відповідно до законодавства, що діяло на момент подання ним першої заяви від 20.06.2011 року.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо не відповідності заяв подані ОСОБА_1 вимогам ч.2 ст.7 Закону України «Про Фермерське господарство».
Отже, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції є законною та обґрунтованою, прийнятою на підставі повного та всебічного дослідження обставин справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для зміни або скасування постанови в межах доводів апеляційної скарги не існує.
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02 березня 2012 року - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий: С.В. Сафронова
Суддя: Л.А. Божко
Суддя: Д.В. Чепурнов