Справа: № 2а-11597/11 Головуючий у 1-й інстанції: Шевченко І.І.
Суддя-доповідач: Гром Л.М.
Іменем України
05 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді - Гром Л.М.,
суддів - Бєлової Л.В.,
Міщука М.С.,
при секретарі судового засідання: Мотилю В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 07 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4, ОСОБА_3 до Халчанської сільської ради Кагарлицького району Київської області про бездіяльність протиправною, зобов'язання вчинити дії,
Постановою Кагарлицького районного суду Київської області від 07 листопада 2011 року в задоволенні позову ОСОБА_4, ОСОБА_5 відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ОСОБА_3 звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що 12 березня 2010 року на XXXI сесії 5 скликання Халчанською сільською радою було прийнято рішення №5 про задоволення заяви ОСОБА_4 та ОСОБА_3 та надано дозвіл громадянам України ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та 0,41 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 без змін цільового призначення у зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача в частини відмови надати повний текст вказаного рішення та просив зобов'язати відповідача видати повний текст рішення №5, прийнятого на XXXI сесії 5 скликання Халчанською сільською радою, а також просив зобов'язати відповідача встановити межі земельної ділянки в натурі згідно вказаного рішення.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив того, що зазначені вимоги є безпідставними.
Однак, колегія суддів не може погодитись із зазначеним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
В силу положень ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими для виконання на відповідній території.
Згідно ст. 12 Земельного Кодексу України, в редакції чинний на час вирішення спору, розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян і юридичних осіб, відноситься до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст.
Згідно ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Земельні спори розглядаються органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів та органами місцевого самоврядування на підставі заяви однієї із сторін у місячний термін з дня подання заяви.
Відповідно до ст. 159 ЗК України земельні спори розглядаються за участю зацікавлених сторін, які повинні бути завчасно повідомлені про час і місце розгляду спору. У разі відсутності однієї із сторін при першому вирішенні питання і відсутності офіційної згоди на розгляд питання розгляд спору переноситься. Повторне відкладання розгляду спору може мати місце лише з поважних причин.
Відсутність однієї із сторін без поважних причин при повторному розгляді земельного спору не зупиняє його розгляд і прийняття рішення.
У рішенні органу місцевого самоврядування або органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів визначається порядок його виконання.
Рішення передається сторонам у 5-денний термін з часу його прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно положень статі 118 ЗК України громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо приватизації земельних ділянок приймається у місячний строк на підставі технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки.
Статтею 125 ЗК України закріплено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 126 ЗК України право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.
Як вбачається з матеріалів справи, 12 березня 2010 року на XXXI сесії 5 скликання Халчанською сільською радою Кагарлицького району було прийнято рішення №5 про задоволення заяви ОСОБА_4 та ОСОБА_3 та надано дозвіл громадянам України ОСОБА_4 та ОСОБА_3 на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянки 0,25 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та 0,41 га для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1 без змін цільового призначення у зв'язку з переходом права власності на будівлі та споруди. Проте, позивач ОСОБА_4 одноособово звернулася із заявою та просила Халчанську сільську раду Кагарлицького району надати викопіровку земельної ділянки з генерального плану с. Воронівка між ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_6, відповідно меж якими користувалася ОСОБА_7 та ОСОБА_8 за адресою: АДРЕСА_1 та про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою для складання документів, що посвідчують право власності на зазначену вище земельну ділянку.
17 травня 2011 року позивачі звернулись до голови Халчанської сільської ради Кагарлицького району з заявою про надання зазначеного рішення.
Листом № 264/02-16 від 17.06.2011 року відповідач повідомив позивачів про те, що дане рішення в сільській раді не існує, оскільки це не є компетенцією сільської ради.
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», в редакції чинній на момент вирішення спору, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської Ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Згідно положень статті 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз'ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.
Як вбачається з матеріалів справи, Халчанською сільською радою Кагарлицького району не заперечується факт невидачі позивачам копії рішення № 5, XXXI сесії V скликання від 12 березня 2010 року.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що відповідачем було неправомірно відмовлено позивачам у видачі повного тексту рішення № 5, XXXI сесії V скликання від 12 березня 2010 року.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що рішенням Халчанської сільської ради Кагарлицького району VIII сесії VІ скликання від 05.10.2011 року було повторно розглянуто заяву «Щодо розгляду земельного спору органами місцевого самоврядування у відповідності ст. 159 Земельного кодексу України», в якій заявник просив: розглянути дану заяву по суті земельного спору у відповідності до ст. 159 Земельного кодексу України; прийняти рішення щодо узаконення права володіння земельною ділянкою гр. ОСОБА_4 в розмірі 0,67 га. по АДРЕСА_1, якими вона користувалася більше 15-ти років; передати у власність гр. ОСОБА_4 дану земельну ділянку площею 0.235 га, для будівництва і обслуговування 1/2 частини житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_1; передати у власність гр. ОСОБА_4 другу земельну ділянку площею о.435га., для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1, якою вона користувалася і яка знаходиться навпроти її садиби, поруч з садибою ОСОБА_9 після прийняття зазначеного рішення, надати гр. ОСОБА_4, дозвіл та викопіровку ділянки з генерального плану на виготовлення технічної документації для отримання державного акта на земельну ділянку.
При розгляді зазначеної заяви у відповідності до ст. 159 ЗК України, Халчанською сільською радою Кагарлицького району було запрошено на сесію заявника - ОСОБА_4 та її представників ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12 та громадян - ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_6
Судом першої інстанції було також встановлено, що рішення щодо узаконення права володіння земельною ділянкою гр. ОСОБА_4 в розмірі 0,67 га., по АДРЕСА_1 якими вона користувалася більше 15-ти років, сесія Халчанської сільської ради не прийняла, оскільки гр. ОСОБА_4 не є єдиною спадкоємницею.
Так, 12 березня 2010 року, на дану сесію надійшла аналогічна заява від ОСОБА_4 та ОСОБА_3, про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку розміром 0,25га., для будівництва та обслуговування житлового будинку, та 0.41 га., для ведення особистого селянського господарства в АДРЕСА_1, яка була задоволена в повному обсязі (рішення №5, XXXI сесії V скликання від 12 березня 2010 року). Тобто вищезгадана земельна ділянка була розділена між двома спадкоємцями.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання, зокрема: затвердження в установленому порядку місцевих містобудівних програм, генеральних планів забудови відповідних населених пунктів, іншої містобудівної документації.
Відповідно до положень статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних належать власні (самоврядні) повноваження та делеговані повноваження, серед останніх, зокрема: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Згідно ч. 1-3 статті 55 Закону України «Про землеустрій», встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів.
Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Як вбачається з матеріалів справи, викопіровка ділянки з генерального плану на виготовлення технічної документації для отримання державного акта на земельну ділянку не була надана позивачам сільською радою, в зв'язку з тим, що в останінй генеральний план відсутній.
Судом першої інстанції встановлено, що свідок ОСОБА_15 пояснив, що Халчанською сільською радою Кагарлицького району на XXXI сесії 5 скликання приймалося рішення по заяві позивачів - ОСОБА_4 та ОСОБА_3 і їх заява була задоволена в повному обсязі.
Разом з тим, до цього часу зазначена викопіровка ділянки з генерального плану позивачам не надана.
За таких обставин, судова колегія вважає, що відповідачем порушено право позивачів на належне отримання інформації для отримання державного акта на земельну ділянку, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи все вищенаведене, судова колегія вважає що заявлені позовні вимоги є частково обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню.
Отже, колегія суддів, у відповідності до ст. 205 КАС України, приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно скасувати та ухвалити нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Керуючись статтями 195, 196, 202, 205, 207 КАС України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.
Постанову Кагарлицького районного суду Київської області від 07 листопада 2011 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Халчанської сільської ради Кагарлицького району Київської області щодо відмови видати ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повного тексту рішення № 5, XXXI сесії V скликання від 12 березня 2010 року.
Зобов'язати Халчанську сільську раду Кагарлицького району Київської області встановити межі земельної ділянки ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в натурі, розташованої за адресою: Кагарлицький район, с. Воронівка, вул. Бригадна, 1.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Ухвала складена у повному обсязі 10.11.2014 року.
Головуючий суддя Гром Л.М.
Судді: Бєлова Л.В.
Міщук М.С.