Постанова від 10.11.2014 по справі 819/2448/14-а

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 819/2448/14-a

10 листопада 2014 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Чепенюк О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Тернополі адміністративну справу за позовом управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,

ВСТАНОВИВ:

Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації (далі - УСЗН Збаразької РДА, позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 9247 грн. 44 коп.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 на підставі заяви від 05.02.2014 року була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям. В подальшому проведеною Тернопільською об'єднаною державною фінансовою інспекцією ревізією в УСЗН Збаразької РДА встановлено, що відповідачкою для отримання такої допомоги були подані недостовірні відомості, а саме інформація по здійсненню чоловіком відповідачки ОСОБА_2 догляду за перестарілим ОСОБА_3, оскільки ОСОБА_2 перебував за кордоном та не здійснював догляд за перестарілим ОСОБА_3 протягом трьох місяців перед датою звернення. Як наслідок позивачем надмірно виплачено ОСОБА_1 бюджетні кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відповідачку було проінформовано про необхідність повернення надміру виплачених коштів відповідним повідомленням від 08.09.2014 року, проте на час звернення до суду кошти не повернуті. Відтак, позивач просить стягнути з ОСОБА_1 надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 9247 грн. 44 коп.

Представник позивача у судове засідання не прибув, проте позивач подав до суду клопотання від 04.11.2014 року про розгляд справи за відсутності його представника (а.с. 18).

Відповідач у судове засідання не прибула, хоча у розумінні статей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належним чином була повідомлена про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 17), причини неприбуття до суду не повідомила, заперечень проти позову не подала.

Відповідно до частини четвертої статті 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта. Як передбачено частиною першою статті 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Таким чином, судовий розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів, без фіксування адміністративного процесу технічними засобами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 05.02.2014 року звернулася до УСЗН Збаразької РДА з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям та надала необхідний пакет документів (а. с. 20-28). ОСОБА_1 з лютого 2014 року була призначена державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

В подальшому відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Тернопільській області на ІІ квартал 2014 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності УСЗН Збаразької РДА за період з 01.08.2011 року по 31.05.2014 року. Результати такої перевірки оформлені актом Тернопільської об'єднаної державної фінансової інспекції ревізії фінансово-господарської діяльності УСЗН Збаразької РДА за період з 01.08.2011 року по 31.05.2014 року № 17-22/323 від 27.08.2014 року, в якому зафіксовано факт подання ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, недостовірної інформації стосовно догляду її чоловіком ОСОБА_2 за перестарілим, оскільки фактично ОСОБА_2 перебував за межами України. Факт перебування ОСОБА_2 за межами України підтверджується інформацією управління Служби безпеки України в Тернопільській області № 69/8/1-3049 від 26.06.2014 року (а. с. 31-35).

За період з лютого 2014 року по травень 2014 року відповідно до довідки УСЗН Збаразької РДА від 23.10.2014 року ОСОБА_1 виплачено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 9247 грн. 44 коп. (а. с. 12).

08.09.2014 року УСЗН Збаразької РДА направлено відповідачу повідомлення № 01-11/1717 про припинення надання допомоги малозабезпеченим сім'ям та повернення надміру виплачених коштів у розмірі 9247 грн. 44 коп. (а. с. 5). На момент звернення до суду такі вимоги щодо перерахування коштів ОСОБА_1 не виконані.

Крім того, судом встановлено, що чоловіку відповідачки ОСОБА_2 за період з серпня 2013 року по січень 2014 року виплачено компенсаційну виплату непрацюючій працездатній особі, яка доглядає за престарілим, який досяг 80-річного віку, у розмірі 83 грн. 16 коп., що підтверджується довідкою УСЗН Збаразької РДА від 03.11.2014 року (а. с. 30).

До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.

Надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюється Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III).

Відповідно до статті 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі - Постанова № 250), яка визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Пунктом 2 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Так, відповідно до Закону № 1768-III та Постанови № 250, на підставі поданих заяв ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї.

Пунктом 10 Постанови № 250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у разі, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).

Отже, у даному випадку, здійснення членом сім'ї ОСОБА_2 постійного догляду за особою, яка досягла 80-річного віку, протягом трьох місяців перед датою звернення ОСОБА_1 за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної допомоги.

З матеріалів справи вбачається, що при проведенні ревізії органами державного фінансового контролю встановлено факт перебування чоловіка відповідачки ОСОБА_2 за кордоном, що у свою чергу позбавило його можливості здійснювати постійний догляд за особою похилого віку ОСОБА_3 протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Згідно з пунктом 28 Постанови № 250 якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 не здійснював постійний догляд за особою похилого віку протягом трьох місяців перед датою звернення за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, проте відповідачкою ОСОБА_1 в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, зазначено недостовірну інформацію стосовно даного факту, який є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної допомоги.

Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан її сім'ї, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого відповідачка неправомірно одержала державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у розмірі 9247 грн. 44 коп., яка підлягає поверненню як надміру виплачена сума.

Статтею 11 КАС України встановлено принцип змагальності сторін, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідач не спростувала доводи адміністративного позову, не надала доказів про повернення виплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а тому, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення у повному обсязі.

Керуючись статтями 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податку: НОМЕР_1) на користь управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації (47302, вулиця Незалежності, будинок 8, місто Збараж, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 03195665) надміру виплачені кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у розмірі 9247 (дев'ять тисяч двісті сорок сім) гривень 44 (сорок чотири) копійки.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.

копія вірна:

Суддя Чепенюк О.В.