04 листопада 2014 року м. Чернігів Справа № 825/3151/14
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Кашпур О.В.,
при секретарі - Пушенко О.І.,
за участі представника позивача - Лапоші Д.Ю..,
представників відповідача - Абраімова М.Ф., Вороніної Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернігівській області до Комунального комерційного підприємства "Облавтосервіс" Чернігівської обласної ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
ДФІ в Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Комунального комерційного підприємства "Облавтосервіс" Чернігівської обласної ради і просить зобов'язати відповідача виконати пункти 2, 3 вимоги про усунення виявлених порушень законодавства від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474 в повному обсязі та п. 4 в частині забезпечення відшкодування заборгованості з Чернігівської облдержадміністрації - 116571,01 грн., Головного управління економіки - 16933,90 грн., Міжрегіональної академії управління персоналом - 8,4 грн., Управління СБУ в Чернігівській області - 1865,25 грн., ФОП ОСОБА_4 - 794,90 грн., ДП «СМАП» - 84,00 грн., Управління комунального майна Чернігівської обласної ради - 388,80 грн., Чернігівського регіонального відділення аграрного фонду - 864,00 грн., Чернігівської обласної ради - 130749,98 грн. При невизнанні боргу та невідшкодуванні заборгованості контрагентами стягнути її з осіб, винних у не проведенні претензійно-правової роботи та безпідставному списанні дебіторської заборгованості у порядку та розмірі, встановленому законодавством.
В судовому засіданні представник подав заяву про уточнення позовних вимог та просить зобов'язати Комунальне комерційне підприємство "Облавтосервіс" Чернігівської обласної ради виконати вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення виявлених порушень законодавства від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474, а саме:
пункт 2 вимог в частині зменшення в обліку підприємства фактичного обсягу заборгованості по розрахунках з Борзнянською районною радою - 2430,27 грн., Чернігівською обласною радою - 97132,80 грн., Чернігівською облдержадміністрацією - 659110,15 грн.;
пункт 3 вимог в частині стягнення з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок коштів підприємства витрат сторонньої юридичної особи на суму 3756,75 грн., шкоду в порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
пункт 4 вимог в частині стягнення безпідставно списаної заборгованості в сумі 267381,34 грн. (Чернігівська обласна державна адміністрації - 116571,01 грн., Головне управління економіки - 16933,90 грн., Міжрегіональна академія управління персоналом - 8,4 грн., Управління СБУ в Чернігівській області - 1865,25 грн., Управління комунального майна Чернігівської обласної ради - 388,80 грн., Чернігівське регіональне відділення аграрного фонду - 864,00 грн., Чернігівська обласна рада - 130749,98 грн.) з осіб, винних у не проведенні претензійно-правової роботи та безпідставному списанні дебіторської заборгованості у порядку та розмірі, встановленому законодавством.
Свої вимоги мотивує тим, що під час проведення ревізії фінансово-господарської діяльності відповідача були виявлені порушення норм чинного законодавства, що підлягають обов'язковому усуненню, на час розгляду зазначеної справи недоліки, виявлені ревізією, не усунуті в повному обсязі невиконаним частково залишаються п. 2, 3, 4 Вимоги. Вимога про усунення виявлених порушень до суду КП "Облавтосервіс" не оскаржувалась.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги з урахування уточнення підтримав в повному обсязі.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позову, пояснили, що підприємством вживаються заходи щодо виконання вимог ДФІ в Чернігівській області, зокрема направляються претензії боржникам про сплату заборгованості, однак через відсутність коштів у боржників сума заборгованості перед КП "Облавтосервіс" не погашена в повному обсязі.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, виходячи з наступного.
Встановлено, що відповідно до п.1.1.3.5 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Чернігівській області на I квартал 2014 року на підставі направлень працівниками Держфінінспекції в Чернігівській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального комерційного підприємства "Облавтосервіс" Чернігівської обласної радиза період з 01.01.2012 по 28.02.2014 року.
За результатами ревізії складено акт від 15.05.2014 року № 25-05-21/13.
За висновками акту перевірки ДФІ в Чернігівській області було складено та направлено КП «Облавтосервіс» обов'язкову до виконання вимогу про усунення виявлених ревізією порушень та недоліків від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474, відповідно до пунктів 2, 3, 4 якої від Комунального комерційного підприємства «Облавтосервіс» Чернігівської облради вимагається:
п. 2 зменшити в обліку підприємства фактичний обсяг заборгованості по розрахунках з Борзнянською районною радою - 2430,27 грн., Чернігівською обласною радою - 97132,80 грн., Чернігівською облдержадміністрацією - 659110,15 грн.;
п. 3 стягнути з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок коштів підприємства витрат сторонньої юридичної особи на суму 3756,75 грн., шкоду в порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
п. 4 стягнути безпідставно списану заборгованість в сумі 267381,34 грн. (Чернігівська обласна державна адміністрації - 116571,01 грн., Головне управління економіки - 16933,90 грн., Міжрегіональна академія управління персоналом - 8,4 грн., Управління СБУ в Чернігівській області - 1865,25 грн., Управління комунального майна Чернігівської обласної ради - 388,80 грн., Чернігівське регіональне відділення аграрного фонду - 864,00 грн., Чернігівська обласна рада - 130749,98 грн.) з осіб, винних у не проведенні претензійно-правової роботи та безпідставному списанні дебіторської заборгованості у порядку та розмірі, встановленому законодавством.
Вимога про усунення виявлених порушень від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474 не оскаржувалась відповідачем в судовому порядку.
В ході проведеної ревізії було встановлено, що
Ревізією з питання визначення достовірності дебіторської та кредиторської заборгованості КП «Облавтосервіс», з метою документального підтвердження виду, обсягу, якості операцій і розрахунків, Держфінінспекцією в Чернігівській області для з'ясування достовірності обсягу дебіторської та кредиторської заборгованості направлено запит Чернігівській обласній раді.
Відповідно до отриманого листа, що надійшов від Чернігівської обласної ради, встановлена розбіжність між даними обсягу проведених операцій і розрахунків вищевказаного контрагента з підприємством.
Так, по розрахунках з Чернігівською обласною радою не підтверджена сума дебіторської заборгованості складає - 97132,80 грн.
При цьому, ревізією встановлено, що окремі акти надання послуг відповідачем з угодами з Чернігівською обласною радою взагалі не підписані та не завірені їх печатками.
Наявність зазначеної не підтвердженої суми дебіторської заборгованості в розмірі 97132,80 грн. суперечить вимогам п.5 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 №237, згідно з якими дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує вірогідність отримання підприємством економічних вигод та може бути достовірно визначена їх сума та п.1 ст.9 Закону України « Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».
Ревізією встановлено, що між КП «Облавтосервіс» (Виконавець) та Чернігівською ОДА (Споживач) укладено договір №10 від 04.02.2013 про надання послуг, предметом якого є надання послуг по технічному обслуговуванню мережі водопостачання та електропостачання будівлі Чернігівської ОДА по вул. Шевченка 7.
За умовами вищевказаного договору, підприємство надає послуги виключно по обслуговуванню зазначених вище за текстом мереж. При цьому, придбання матеріалів для обслуговування мереж водопостачання та електропостачання за власні кошти Підприємства, Договором від 04.02.2013 №10 не передбачено.
Взаєморозрахунки за надані вище послуги здійснювались на підставі актів наданих послуг та виставлених рахунків на оплату.
Ревізією встановлено, що на підставі акту від 31.12.2013 року складеного комісією у складі 4-х працівників Підприємства: ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 та представника Чернігівської ОДА Кузька В.М., було списано матеріальні цінності (електролампи, розетки, крани кулькові, тощо) на суму - 3756,75 грн., які були встановлені в приміщенні Чернігівської ОДА за адресою: вул. Шевченка, 7.
Вартість зазначених вище матеріальних цінностей в сумі - 3756,75 грн., підприємством включено до складу загальновиробничих витрат та відображено по рахунку 91 «Загальновиробничі витрати», що є порушенням п.15 П(С)БО 16 «Витрати», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318. Вартість вищевказаних матеріальних цінностей Чернігівською ОДА станом на момент проведення ревізії підприємству не відшкодована, чим нанесено збитки підприємству на суму - 3756,75 гривень.
Ревізією наявності простроченої дебіторської заборгованості і по якій минув термін позовної давності, стану нарахування санкцій за несвоєчасне погашення такої заборгованості, вжиття підприємством заходів щодо стягнення простроченої дебіторської заборгованості, встановлено, що згідно наказів директора підприємства Абраімова М.Ф., відповідачем здійснено списання дебіторської заборгованості, термін позовної давності якої минув.
Так, згідно наказів від 28.12.2012 №103, від 29.03.2013 №23, 31.12.2013 №76 списано дебіторську заборгованість Чернігівської обласної державної адміністрації, Головного управління економіки, Межрегінальної академії управління персоналом на суму, Управління СБУ в Чернігівській області, Управління комунального майна Чернігівської обласної ради, Чернігівського регіонального відділення Аграрного фонду, Чернігівської обласної ради.
Вищевказана дебіторська заборгованість списана на інші операційні витрати КП «Облавтосервіс» без проведення претензійно-позовної роботи в порушення п.5 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237 (зі змінами) згідно з якими дебіторська заборгованість визнається активом, якщо існує вірогідність отримання підприємством економічних вигод та може бути достовірно визначена їх сума. Згідно з вимогами П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», безнадійною визнається заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позовної давності.
Згідно зі статтями 256, 257 Цивільного кодексу України відповідач мав можливість протягом 2012 року та 2013 звернутися до суду з вимогою про захист своїх інтересів по відшкодуванню дебіторської заборгованості.
На час розгляду справи безпідставно списаною дебіторською заборгованістю залишається заборгованість КП «Облавтосервіс» по Чернігівській обласній державній адміністрації - 116571,01 грн., Головному управлінню економіки - 16933,90 грн., Міжрегіональній академії управління персоналом - 8,4 грн., Управлінню СБУ в Чернігівській області - 1865,25 грн., Управлінню комунального майна Чернігівської обласної ради - 388,80 грн., Чернігівському регіональному відділенню аграрного фонду - 864,00 грн., Чернігівській обласній раді - 130749,98 грн.
Таким чином, невжиття заходів протягом ревізійного періоду щодо своєчасного стягнення дебіторської заборгованості і, як наслідок, спливу строків її стягнення, тобто допущення втрати боржника в зобов'язанні, призвело до втрати активів Підприємства - дебіторської заборгованості на загальну суму 267381,34 грн., що є порушенням статей 509, 610, 611 Цивільного кодексу України, п.5 П(С)БО 10 «Дебіторська заборгованість», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 08.10.1999 № 237.
Згідно із ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» органу державного фінансового контролю надається право: пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Враховуючи наведене, а саме те, що відповідачем вчинено порушення вимог чинного законодавства, а саме в ході ревізії по розрахунках відповідача з Чернігівською обласною радою не підтверджена сума дебіторської заборгованості складає - 97132,80 грн., ревізією встановлено, що підприємством включено до складу загальновиробничих витрат суму витрат в розмірі 3756,75 грн., понесених відповідачем безпідставно на встановлення обладнання, що не було передбаченого договором з Чернігівською ОДА, також ДФІ в Чернігівській області встановлено, що КП «Облавтосервіс» списано дебіторську заборгованість, по якій не проведено претензійно-позовну роботу на загальну суму 267381,34 грн., таким чином вимоги ДІФІ в Чернігівській області про усунення зазначених порушень є правомірними та підлягають обов'язковому виконанню з боку КП «Облавтосервіс».
Враховуючи наведене суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ДФІ в Чернігівській області в частині зобов'язання КП "Облавтосервіс" виконати вимоги позивача про усунення виявлених порушень законодавства від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474, а саме:
пункт 2 вимог в частині зменшення в обліку підприємства фактичного обсягу заборгованості по розрахунках з Чернігівською обласною радою - 97132,80 грн.;
пункт 3 вимог в частині стягнення з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок коштів підприємства витрат сторонньої юридичної особи на суму 3756,75 грн., шкоду в порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
пункт 4 вимог в частині стягнення безпідставно списаної заборгованості в сумі 267381,34 грн. (Чернігівська обласна державна адміністрації - 116571,01 грн., Головне управління економіки - 16933,90 грн., Міжрегіональна академія управління персоналом - 8,4 грн., Управління СБУ в Чернігівській області - 1865,25 грн., Управління комунального майна Чернігівської обласної ради - 388,80 грн., Чернігівське регіональне відділення аграрного фонду - 864,00 грн., Чернігівська обласна рада - 130749,98 грн.) з осіб, винних у не проведенні претензійно-правової роботи та безпідставному списанні дебіторської заборгованості у порядку та розмірі, встановленому законодавством.
Щодо позовних вимог про зобов'язання КП "Облавтосервіс" виконати п. 2 вимоги ДФІ в Чернігівській області про усунення виявлених порушень законодавства від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474 в частині зменшення в обліку підприємства фактичного обсягу заборгованості по розрахунках з Борзнянською районною радою - 2430,27 грн., Чернігівською обласною державною адміністрацією - 659110,15 грн., то суд вважає що вони не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
В судове засідання КП "Облавтосервіс" було надано наказ № 54 від 30.10.2014 року, бухгалтерську довідку № 42 від 31.10.2014 року (а.с. 129,130), що свідчать про списання дебіторської заборгованості по Борзнянській районній раді на суму 2430,27 грн., Чернігівській обласній державній адміністрації на суму 659110,15 грн..
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що КП "Облавтосервіс" було виконано п. 2 вимоги ДФІ в Чернігівській області від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474 в цій частині, а тому позовні вимоги про зобов'язання виконати цю частину п. 2 вимоги не підлягають задоволенню.
Оскільки відповідач в порушення вимог ч. 2 ст. 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» зобов'язань щодо усунення виявлених ревізією порушень не виконав в повному обсязі, позовні вимоги про зобов'язання відповідача 2,3,4 вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення виявлених порушень та недоліків від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474 підлягають задоволенню частково.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Комунальне комерційне підприємство "Облавтосервіс" Чернігівської обласної ради виконати вимоги Державної фінансової інспекції в Чернігівській області про усунення виявлених порушень законодавства від 29.05.2014 року № 25-05-18-14/4474, а саме:
пункт 2 вимог в частині зменшення в обліку підприємства фактичного обсягу заборгованості по розрахунках з Чернігівською обласною радою - 97132,80 грн.;
пункт 3 вимог в частині стягнення з осіб, винних у безпідставному покритті за рахунок коштів підприємства витрат сторонньої юридичної особи на суму 3756,75 грн., шкоду в порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України;
пункт 4 вимог в частині стягнення безпідставно списаної заборгованості в сумі 267381,34 грн. (Чернігівська обласна державна адміністрації - 116571,01 грн., Головне управління економіки - 16933,90 грн., Міжрегіональна академія управління персоналом - 8,4 грн., Управління СБУ в Чернігівській області - 1865,25 грн., Управління комунального майна Чернігівської обласної ради - 388,80 грн., Чернігівське регіональне відділення аграрного фонду - 864,00 грн., Чернігівська обласна рада - 130749,98 грн.) з осіб, винних у не проведенні претензійно-правової роботи та безпідставному списанні дебіторської заборгованості у порядку та розмірі, встановленому законодавством.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Кашпур