Постанова від 04.11.2014 по справі 803/2051/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2014 року Справа № 803/2051/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

при секретарі судового засідання Пухер Л.Р.,

представника відповідача Потапчука Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулась з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02 серпня 2014 року позивач з метою оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон звернулась до Луцького районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області.

Для оформлення документів відповідачу було подано наступні документи: заяву - анкету встановленого зразка, паспорт громадянина України, копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см та оригінал квитанції про сплату державного мита.

Однак відповідач при подачі документів вимагав надання додаткових документів - заяви-доручення для оформлення довідки про несудимість та ксерокопії паспорта громадянина України, наполягав на обов'язковій оплаті добровільної платної адміністративної послуги вартістю 87,15 грн. за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон та оплаті 120,00 грн. за бланк паспорта .

Позивач з такими вимогами не погодилась, їх не виконала, оскільки такі вимоги постановою КМУ від 31.03.1995 року №231 "Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення", не передбачені. Відповідачем було відмовлено позивачу у прийнятті документів на оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

ОСОБА_2 02.08.2014 року подала заяву на ім'я начальника УДМС України у Волинській області, якою оскаржила дії працівників відповідача щодо відмови у прийнятті документів на оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон. У письмовій відповіді від 11.08.14 року за №0701/4675 відповідачем запропоновано позивачу оплатити вартість послуг за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 87,15 грн. та вартість бланка паспорта в розмірі 120,00 грн., а також повторно звернутися до відповідного підрозділу ДМС України з переліком документів, визначених пунктом 9 Додатку №4 до Наказу ДМС України від 11.03.2013 року №48 (у редакції наказу ДМС України від 15.10.2013 року №232).

Позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови в оформленні паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих нею документів неправомірними, вони суперечать вимогам Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", Правилам оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, якими не передбачено подання будь - яких додаткових документів та сплати додаткових платежів.

З наведених вище підстав просила визнати протиправними дії відповідача: щодо відмови в оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон; щодо вимог про надання фотокопій паспорта громадянина України та письмової заяви-доручення для оформлення довідки про несудимість; щодо вимог по сплаті платних послуг у сумі 87,15 грн., які позивач не замовляла, не отримувала та не мала намірів отримувати, та 120 грн. за бланк паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Також позивач просила зобов'язати відповідача повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі їй паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих нею документів та відповідно до Правил оформлення і видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1995 року №231 та зобов'язати першого заступника начальника Управління Державної міграційної служби України у Волинській області Чернишева О.В. привести інформаційні картки адміністративних послуг оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у відповідність до законодавства України, виключивши з пп.11.1 та 11.2 посилання на постанови Кабінету Міністрів України №1098 та №795.

У судове засідання позивач не прибула, проте подала заяву від 03.11.2014 року про розгляд справи за її відсутності.

Представник відповідача в судовому засіданні та в письмових запереченнях адміністративний позов не визнав. Пояснив, що позивачу для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон необхідно було оплатити вартість послуг, наданих Управлінням ДМС у Волинській області, та вартість бланка паспорта відповідно до Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1098 від 26 жовтня 2011 року, Переліку платних послуг, які можуть надаватися органами та підрозділами Міністерства внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 року №795.

Відповідач вказав, що процедура оформлення та видачі паспорта передбачає вчинення дій не тільки щодо прийняття від заявника документів, а й цілого комплексу дій, пов'язаних з оформленням анкети отримувача паспорта, перевіркою достовірності документів, обробкою та збереженням заявлених особою даних. Відтак, вимога щодо сплати вартості послуг з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та вартості бланка паспорта, як передумова для надання позивачу відповідної адміністративної послуги, є обґрунтованою.

З метою забезпечення встановлення єдиного на всій території України порядку надання адміністративних послуг, підрозділами ДМС України, зразки інформаційних та технологічних карток адміністративних послуг розроблені та затверджені ДМС України, а керівники територіальних підрозділів позбавлені можливості вносити будь-які зміни до затверджених ДМС України зразків інформаційних карток в частині визначення порядку та умов надання адміністративних послуг оскільки вони є типовими та єдиними для будь-яких територіальних підрозділів ДМС України.

Зважаючи на те, що позивач не надала документи про сплату 87,15 грн. та 120 грн. то їй підставно відмовлено в прийняті документів щодо оформлення паспорту для виїзду за кордон.

З наведених підстав представник відповідача просив у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 02.08.2014 року з метою оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон звернулась до Луцького РС Управління Державної міграційної служби України у Волинській області, подавши при цьому заяву-анкету та інші документи, перелік яких визначено пунктом 10 Правил, а саме: паспорт громадянина України; копію виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера; дві фотокартки розміром 3,5х4,5 сантиметрів та оригінал квитанції про сплату державного мита у розмірі 170,00 грн.

Працівник відповідача документи не прийняв з тих підстав, що ОСОБА_2 не надала докази оплати послуги вартістю 87,15 грн. за оформлення та видачу паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон та оплати вартості за бланк паспорта в розмірі 120 грн.

02.08.2014 року позивач оскаржила такі дії працівників відповідача до начальника УДМС України у Волинській області.

Відповідач скаргу позивача відхилив і у відповіді від 11.08.14 року за №0701/4675 запропонував ОСОБА_2 оплатити вартість послуг за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в розмірі 87,15 грн. та вартість бланка паспорта в розмірі 120 грн. і повторно звернутися до відповідного підрозділу ДМС України з переліком документів визначених п. 9 Додатку №4 до Наказу ДМС України від 11.03.2013 року №48 (у редакції наказу ДМС України від 15.10.2013 року №232).

Суд вважає, що дії Луцького РС Управління ДМС України у Волинській області щодо відмови у прийнятті документів ОСОБА_2 для оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон з підстав несплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 грн. є протиправними, а позов в цій частині підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України і в'їзд в Україну, порядок оформлення документів для зарубіжних поїздок, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України та порядок розв'язання спорів у цій сфері регулюються Законом України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" від 21 січня 1994 року №3857-XII (далі - Закон № 3857-XII).

Статтею 1 даного Закону передбачає право громадян України виїхати з України, крім випадків, передбачених цим Законом, та в'їхати в Україну. Документами, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну та посвідчують особу громадянина України під час перебування за її межами, є, зокрема, паспорт громадянина України для виїзду за кордон (стаття 2 Закону №3857-ХІІ).

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 4 Закону №3857-ХІІ оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон провадиться громадянам України, які постійно проживають в Україні і досягли 18-річного віку, - за особистим клопотанням про отримання паспорта або через своїх законних представників до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства. Порядок оформлення, видачі, обміну, повернення, вилучення, знищення, визнання недійсним паспорта громадянина України для виїзду за кордон визначається Кабінетом Міністрів України. Бланки паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовляються на замовлення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства.

Крім того, статтею 7 даного Закону закріплено, що правила оформлення і видачі паспортів, їх тимчасового затримання та вилучення визначаються відповідно до цього Закону Кабінетом Міністрів України і підлягають опублікуванню.

З метою реалізації наведеної норми Кабінетом Міністрів України 31 березня 1995 року було прийнято постанову №231, якою затверджено Правила оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення (далі - Правила №231).

Пунктом 10 Правил №231 встановлено, що для оформлення паспорта у разі тимчасового виїзду за кордон подається: заява-анкета встановленого зразка; паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб віком до 16 років) (після прийняття документів повертається); копія виданої податковим органом довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, крім осіб, які через свої релігійні або інші переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного номера та офіційно повідомляють про це відповідні державні органи; дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 сантиметра; квитанція про сплату державного мита або документ, що підтверджує право на звільнення від його сплати.

Аналізуючи зазначені норми, суд зазначає, що вищевказаними нормативними актами визначено вичерпний перелік документів необхідних для оформлення паспорту у разі тимчасового виїзду за кордон.

Згідно зі статтею 1 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 "Про державне мито" (далі - Декрет №7-93), платниками державного мита на території України є фізичні та юридичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.

Відповідно до пункту 6 статті 2 Декрету №7-93 державне мито справляється за видачу нового зразка паспорта громадянина України (крім обміну нині діючого паспорта на паспорт нового зразка); за оформлення нового зразка паспорта громадянина України для поїздки за кордон; за видачу громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон або продовження строку його дії. Підпунктом "б" пункту 6 статті 3 Декрету №7-93 встановлено, що ставка державного мита за видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон встановлюються в розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 170,00 грн.

Разом з цим, у пункті 27 розділу І Переліку платних послуг, які надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, розмір плати за їх надання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 2007 року №795 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року №1098), визначено розмір плати за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, що становить 87,15 грн.

Тобто, сплата встановленого Декретом №7-93 державного мита покриває вартість витрат, пов'язаних із вчиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України паспорта на право виїзду за кордон, у тому числі й вартість бланка такого паспорта, вартість персоналізації. Отже, вимога повторної оплати тих самих дій (послуг) на підставі іншого нормативно-правового акта є протиправною.

Норми Закону № 3857-XII, Правил, Декрету №7-93 у вказаних правовідносинах є спеціальними та підлягають обов'язковому застосуванню.

При цьому, неправомірною є й вимога відповідача стосовно сплати вартості бланка у розмірі 120,00 грн. у зв'язку з тим, що Порядок надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1098 (далі - Порядок №1098), не встановлює розмір такого відшкодування. Не передбачено такого відшкодування Законом № 3857-XII, Правилами.

З аналізу наведеного вбачається, що умови, які є обов'язковими для виконання при оформленні та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон встановлюються виключно положеннями Закону № 3857-XII та Правилами.

Така ж позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 03 грудня 2013 року №21-416а13, яка в силу частини 1 статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Що стосується заперечень відповідача з посиланням на положення Закону України "Про адміністративні послуги" від 06 вересня 2012 року №5203-VІ (далі - Закон №5203-VІ) та норми Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року №1098, то суд зазначає наступне.

Статтею 9 Закону №5203-VІ визначено, що адміністративні послуги надаються суб'єктами надання адміністративних послуг безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг; фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, має право на отримання адміністративної послуги незалежно від реєстрації її місця проживання чи місця перебування, крім випадків, установлених законом, заява на отримання адміністративної послуги подається в письмовій чи усній формі.

Відповідно до статті 11 Закону №5203-VІ при наданні адміністративних послуг у випадках, передбачених законом, справляється плата (адміністративний збір). Розмір плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) і порядок її справляння визначаються законом з урахуванням її соціального та економічного значення. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) зараховується до державного або відповідного місцевого бюджету. Плата за надання адміністративної послуги (адміністративний збір) вноситься суб'єктом звернення одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків, експертиз, здійснюваних суб'єктом надання адміністративної послуги, отримання витягів з реєстрів тощо). Стягнення за надання адміністративних послуг будь-яких додаткових не передбачених законом платежів або вимагання сплати будь-яких додаткових коштів забороняється.

Частина друга статті 20 цього ж Закону визначає, що до набрання чинності законом, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори), плата за надання адміністративних послуг (адміністративний збір) при зверненні за отриманням платних адміністративних послуг сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством.

Таким чином, положення Закону №5203-VІ передбачають сплату адміністративної послуги одноразово за весь комплекс дій та рішень суб'єкта надання адміністративних послуг, необхідних для отримання адміністративної послуги (включаючи вартість бланків). Проте на даний час відповідний закон, що визначає перелік адміністративних послуг та розміри плати за їх надання (адміністративні збори) не прийнятий, а тому відповідна плата сплачується у порядку і розмірах, встановлених законодавством, а саме Декретом №7-93, оскільки інші платежі спеціальними правовими актами, що регулюють правовідносини з оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон, - Законом №3857-ХІІ та Правилами не передбачені.

Також суд зазначає, що згідно з пунктами 2, 3 Порядку №1098 послуги надаються за письмовою заявою фізичних або юридичних осіб із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові (найменування), місця реєстрації/проживання (місцезнаходження) та виду послуги, а також за постановою (ухвалою) суду в цивільних та господарських справах; оплата наданих послуг здійснюється шляхом перерахування замовником коштів через банки, відділення поштового зв'язку або програмно-технічні комплекси самообслуговування.

З аналізу наведених положень Порядку №1098 можна зробити висновок про те, що послуги, які надаються органами Державної міграційної служби не мають обов'язкового характеру та надаються лише за бажанням особи, на підставі поданої нею письмової заяви, тобто відповідач з огляду на положення Порядку №1098 не може вимагати плати за адміністративні послуги.

З матеріалів адміністративної справи не вбачається подання позивачем такої письмової заяви до територіального органу ДМС України, а відтак, вимоги відповідача сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом №3857-XII та Правилами №231, є безпідставними.

Позивач просив визнати протиправними дії щодо відмови йому в оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон та просив повторно розглянути дане питання.

Відповідачем у даній справі зазначено Управління Державної міграційної служби України у Волинській області.

Відповідно до Постанови КМ України від 15.06.2011 року № 658 "Про утворення територіальних органів Державної міграційної служби" були утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи ДМС, серед яких і Управління ДМС України у Волинській області.

Пунктом 1.1. Положення про Луцький районний сектор ДМС України у Волинській області, затвердженого Наказом Управління ДМС України у Волинській області від 27.12.2012 року № 207 визначено, що Луцький РС є територіальним підрозділом Управління ДМС України у Волинській області та підпорядковується начальнику Управління.

Як вбачається із матеріалів справи, а саме поданої ОСОБА_2 заяви від 02.08.2014 року, скарги на дії працівників про оформлення документів для виїзду за кордон, вона зверталась саме до Луцького РС УДМС України у Волинській області.

Судом встановлено, що рішення щодо відмови ОСОБА_2 в оформленні та видачі паспорта громадянина України для тимчасового виїзду за кордон міграційним органом не приймалося, а Луцьким РС Управління ДМС України у Волинській області позивачу було відмовлено у прийнятті документів для оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон, а тому суд з врахуванням вимог статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України обирає спосіб захисту, який би гарантував дотримання і захист прав, свобод, інтересів ОСОБА_2, а саме визнає протиправними дії Луцького РС Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у прийнятті документів ОСОБА_2 для оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон з підстав несплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 грн. та зобов'язує Луцький РС Управління Державної міграційної служби України у Волинській області прийняти документи ОСОБА_2 для розгляду питання щодо оформлення та видачі для виїзду за кордон (без оплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87,15 грн. та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 грн.).

Зважаючи на це, суд визнає дії протиправними та зобов'язує вчинити дії Луцький РС ДМС України як територіального підрозділу Управління ДМС України, яким фактично було відмовлено в прийняті документів позивачу, і який наділений такими повноваженнями згідно з нормами чинного законодавства.

В частині позовних вимог до Управління ДМС України у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови в оформленні документів для тимчасового виїзду за кордон та зобов'язання повторно розглянути питання, щодо його оформлення суд відмовляє, оскільки така відмова на момент розгляду справи судом відповідачем не приймалось Управлінням не приймалась і позивач взагалі до нього з приводу оформлення документів не звертався. Крім того, суд вважає, що зобов'язання здійснити повторний розгляд заяви, з врахуванням вищевикладених обставин повинен бути здійснений тим органом дії якого визнано протиправними.

Позовні вимоги про визнання протиправними дій Луцького РС ДМС України у Волинській області щодо вимоги надання фотокопій паспорта громадянина України та надання письмової заяви - доручення для оформлення довідки про судимість задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до письмової відповіді на скаргу позивача від 22.08.2014 року наданої Управлінням, з цих підстав Луцький РС та Управління у прийнятті документів ОСОБА_2 не відмовляв.

Також не підлягає задоволенню позовна вимога про зобов'язання першого заступника начальника Управління Державної міграційної служби України у Волинській області Чернишева О.В. привести інформаційні картки адміністративних послуг оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон у відповідність до законодавства України, виключивши з пп.11.1 та 11.2 посилання на постанови Кабінету Міністрів України №1098 та №795, оскільки рішенням Київського апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2014 року у справі №826/14785/13-а, визнаний протиправним та скасований наказ Державної міграційної служби України від 11 березня 2013 року №48, яким було затверджено інформаційну картку адміністративної послуги оформлення та видачі або обміну паспорта громадянина України для виїзду за кордон, у зв'язку з чим затверджені ним норми втратили чинність.

Керуючись ст.ст. 11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 КАС України, на підставі Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", постанови Кабінету Міністрів України від 31 березня 1995 року №231 "Про затвердження Правил оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тимчасового затримання та вилучення", суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Луцького районного сектору Управління Державної міграційної служби України у Волинській області щодо відмови у прийнятті документів ОСОБА_2 для оформлення та видачі паспорта громадянина для виїзду за кордон з підстав несплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87 (вісімдесят сім гривень) 15 копійок та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 (сто двадцять) гривень.

Зобов'язати Луцький районний сектор Управління Державної міграційної служби України у Волинській області прийняти за особистим зверненням документи ОСОБА_2 для розгляду питання щодо оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон без сплати вартості послуги за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 87 (вісімдесят сім гривень) 15 копійок та вартості бланка паспорта громадянина України для виїзду за кордон в сумі 120 (сто двадцять) гривень.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 07 листопада 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий Р.С. Денисюк