06 листопада 2014 року Житомир справа № 806/4807/14
час прийняття: 10 год. 44 хв. категорія 10.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Черноліхова С.В.,
за участі секретаря Павлюк В.О.,
за участі позивача ОСОБА_1,
за участі представника позивача ОСОБА_2,
за участі представника відповідача Леончук К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області про визнання протиправними та скасування рішень,
встановив:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправними і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 14 жовтня 2014 року № 1092 про застосування 35750, 55 грн. фінансових санкцій і № 1093 про застосування фінансових санкцій у розмірі 39356, 90 грн. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Управління безпідставно застосувало до нього штрафні санкції за неподання комплекту документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей рішенням № 1092 за 2008 рік, рішенням № 1093 - за 2009 рік на підставі пункту 5 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка на дату прийняття оскаржуваних рішень втратила чинність.
Позивач і його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю і просили їх задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і просила у їх задоволенні відмовити. Пояснила, що оспорювані рішення є правомірними і скасуванню не підлягають, оскільки прийняті на підставі акта перевірки, яким зафіксовано неподання позивачем комплекту документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей за 2008-2009 роки.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що під час проведеної Управлінням Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області позапланової перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 щодо правильності нарахування, обчислення та сплати платежів за період з 10 квітня 2001 року по 08 липня 2014 року, контроль за нарахуванням та сплатою яких покладено на Пенсійний фонд України, а також достовірності відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування за період з 10 квітня 2001 року по 31 грудня 2013 року виявлено факт неподачі комплекту документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку відомостей за 2008-2009 роки, що є порушенням пункту 4 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За результатами перевірки складено акт № 324 від 10 липня 2014 року.
На підставі вказаного акта 14 жовтня 2014 року відповідачем прийняті рішення № 1092 про застосування до позивача 35750, 55 грн. фінансових санкцій і № 1093 про застосування фінансових санкцій у розмірі 39356, 90 грн.
Надаючи правову оцінку вказаним рішенням, суд зазначає слідуюче.
Згідно із пунктом 4 частини 2 статті 17 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09 липня 2013 року (у редакції, яка діяла до 01 січня 2011 року), страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Згідно з пунктом 5 частини 9 статті 106 вказаного Закону, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою або подання недостовірних відомостей, що використовуються в системі персоніфікованого обліку та іншої звітності, передбаченої законодавством, до територіальних органів Пенсійного фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які були сплачені або підлягали сплаті за відповідний звітний період, за кожний повний або неповний місяць затримки подання відомостей, звітності, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а в разі повторного протягом року такого порушення - у розмірі 20 відсотків зазначених сум та не менше 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Вказана норма, як і стаття 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що регламентує вчинене порушення, встановлене відповідачем в акті перевірки № 324, втратила чинність згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з 01 січня 2011 року, тобто, станом на дату прийняття Управлінням оскаржуваних рішень не діяла.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з статтею 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи наведене вище, суд вважає, що Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області протиправно винесло рішення від 14 жовтня 2014 року № 1092 і № 1093 про застосування до позивача фінансових санкцій за неподання до органів Пенсійного фонду України комплекту документів первинної звітності до системи персоніфікованого обліку за 2008-2009 роки на підставі пункту 5 частини дев'ятої статті 106 Закону № 1058-IV, оскільки зазначена норма Закону з 1 січня 2011 року втратила чинність і не діяла на дату прийняття відповідачем оскаржуваних рішень.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими і підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 86, 94, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області від 14 жовтня 2014 року № 1092 і № 1093.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 365, 40 грн. сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Суддя С.В. Черноліхов
Повний текст постанови виготовлено: 10 листопада 2014 р.