Постанова від 28.10.2014 по справі 826/15308/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 жовтня 2014 року 17:53 № 826/15308/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі Головуючого судді Погрібніченка І.М., суддів Іщука І.О., Шулежка В.П., при секретарі судового засідання Іконніковій О.Ю. за участю позивача - ОСОБА_1, та представника відповідача - Рахнянського Б.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до Центральної виборчої комісії

провизнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 28 жовтня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом про;

- визнання дій Центральної виборчої комісії (далі - ЦВК, відповідач) неправомірними;

- зобов'язання Центральну виборчу комісію повернути грошову заставу у розмірі 866, 00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскільки позивачу постановою Київської міської виборчої комісії від 01 травня 2014 року відмовлено в реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 57, грошова застава у розмірі 866, 00 грн. внесена ним відповідно до п. 3 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 17 квітня 2014 року № 300, підлягає поверненню.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Відповідач в своїх запереченнях зазначив, що при наданні відповіді на звернення позивача діяв на підставі та у відповідності до норм чинного законодавства, а тому просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

30 квітня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Київської міської виборчої комісії з заявою на реєстрацію в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 57.

До вказаної заяви ним було додано: автобіографію, копію паспорта, фото 4х6, квитанцію про сплату грошової застави та декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за 2013 рік.

01 травня 2014 року Київською міською виборчою комісією прийнято постанову № 1581 про відмову у реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі.

19 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до Центральної виборчої комісії з заявою про повернення грошової застави, внесеної на спеціальний рахунок Київської міської виборчої комісії для реєстрації кандидатом у депутати Київської міської ради на позачергових виборах Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року.

23 травня 2014 року Центральна виборча комісія листом за № 21-30-2179 відмовила позивачу у задоволені його заяви. Вказана відмова була обґрунтована тим, що у разі прийняття територіальною виборчою комісією рішення про відмову у реєстрації кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови на позачергових місцевих виборах, внесена таким кандидатом грошова застава перераховується до Державного бюджету України.

Незгода з вказаним рішенням відповідача обумовила звернення позивача до суду з адміністративним позовом.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва не погоджується з доводами ОСОБА_1, виходячи з наступного.

Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 року № 2487-VI (далі - Закон № 2487-VI).

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону № 2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.

Згідно ч. 1 ст. 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови подання до комісії таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;

6) декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кожного кандидата в депутати відповідно до статті 43 цього Закону;

7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів;

8) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 42 1 цього Закону).

При цьому, частиною четвертою вказаної статті передбачено, що відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, висунутого шляхом самовисування, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією документів, передбачених пунктами 5 - 8 частини першої цієї статті, а також особисто підписаних ним заяви про самовисування кандидатом у депутати та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах.

Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону № 2487-VI грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення у випадку, якщо за результатами місцевих виборів кандидат визнаний обраним в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, визнаний обраним міським головою або місцева організація партії, що висунула список кандидатів у депутати, отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів. В інших випадках грошова застава не повертається і перераховується територіальною виборчою комісією відповідно до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевого бюджету.

Аналогічну норму містить п. 7 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 17 квітня 2014 року № 300 та наказ Міністерства фінансів України від17 квітня 2014 року № 421 (далі - Порядок), відповідно до якого грошова застава повертається відповідному суб'єкту внесення у випадку, якщо за результатами місцевих виборів кандидат визнаний обраним в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, визнаний обраним міським головою або місцева організація партії, що висунула список кандидатів у депутати, отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, на рахунок, зазначений у заяві, поданій до територіальної виборчої комісії вказаним суб'єктом, протягом десяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних виборів.

При цьому територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних виборів інформує кандидатів, місцеві організації партій про необхідність подання заяви про повернення грошової застави.

В інших випадках грошова застава не повертається і перераховується територіальною виборчою комісією протягом п'ятнадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних виборів:

- до Державного бюджету України в разі проведення чергових, позачергових та перших місцевих виборів;

- до бюджету Автономної Республіки Крим, місцевого бюджету в разі проведення повторних та проміжних місцевих виборів.

При цьому, п. 8 Порядку передбачає, що спеціальний рахунок, відкритий територіальною виборчою комісією для внесення грошової застави, після повернення та перерахування грошової застави відповідно до пункту 7 цього Порядку нею закривається в установленому законодавством України порядку.

Таким чином, аналіз вказаних вище норм законодавства свідчить про те, що застава повертається відповідному суб'єкту внесення лише у випадку якщо за результатами місцевих виборів кандидат визнаний обраним в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, а саме протягом десяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів відповідних виборів.

В інших випадках грошова застава перераховується до Державного бюджету України.

Як було зазначено вище, постановою Київської міської виборчої комісії від 01 травня 2014 року позивачу було відмовлено у реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 57, а тому відповідно до норм Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, сума грошової застави у розмірі 866, 00 грн. поверненню позивачу не підлягає.

Таким чином за вказаних вище обставин, у суду відсутні підстави для визнання дій Центральної виборчої комісії протиправними та зобов'язання останню повернути позивачу грошову заставу у розмірі 866, 00 грн.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищезазначене, суд всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.

Також, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI судовий збір справляється, зокрема за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

В силу ч. 2 ст. 4 цього ж Закону за подання до адміністративного суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає один відсоток розміру майнових вимог, але не менше 0,1 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 2 розмірів мінімальних заробітних плат та за подання позовної заяви немайнового характеру 0,03 розміру мінімальної заробітної плати.

Під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги (ч. 3 ст. 4 Закону № 3674-VI).

Як вбачається з позовної заяви, вона містить як позовні вимоги немайнового характеру (визнання протиправними дій), так і позовні вимоги майнового характеру (зобов'язання повернути грошову заставу).

Отже, згідно із Законом України «Про судовий збір» за подання вказаного позову позивачем має бути сплачено судовий збір у розмірі 1 900, 08 грн. (73, 08 грн. +1 827, 00 грн.).

Згідно з матеріалами справи, позивачем сплата судового збору здійснена не була.

Таким чином, враховуючи, що судом у задоволені позову відмовлено повністю, з позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1 900, 08 грн.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1 900, 08 грн. на р/р: 31218206784007, отримувач коштів УДКСУ у Печерському районі м. Києва, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897, банк отримувача ГУ ДКСУ у м. Києві, код банку отримувача (МФО) 820019, код класифікації доходів бюджету 22030001.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя І.М. Погрібніченко

Судді І.О. Іщук

В.П. Шулежко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 03.11.2014 р.