ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
06 листопада 2014 року Справа № 2а-938/11/1370 Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Мричко Н.І.
за участі секретаря судового засідання Щура В.Р.
представника позивача Цицик О.І.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до ОСОБА_2 про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 17227,00 грн,-
встановив:
Державна податкова інспекція у Залізничному районі м.Львова звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить стягнути з відповідача податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в розмірі 17227,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач здійснив першу реєстрацію автомобіля марки VOLKSWAGEN T-5 державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску. Проте, вказує позивач, відповідач перед реєстрацією вказаного автомобіля, в порушення вимог Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» не сплатив податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів в розмірі 17227,00 грн.
На підставі ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України суд допустив заміну позивача у справі Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова його правонаступником Державною податковою інспекцією у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (надалі - ДПІ у Залізничному районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просив позов задовольнити повністю.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог заперечила у повному обсязі. Зазначила, що 16.08.2009 року дійсно зареєструвала вантажний автомобіль VOLKSWAGEN T-5 державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску та сплатила відповідний податок, що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією. Крім того, пояснила, що згодом вона здійснила переобладнання вказаного автомобіля з вантажного на пасажирський, що підтверджується свідоцтвом про перереєстрацію транспортного засобу. За наведених обставин, просила у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши доводи представника позивача, заперечення відповідача, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, з огляду на таке.
Як видно з матеріалів справи, 31.08.2010 року на адресу ДПА у Львівській області надійшов лист вих. № 9/2074 за підписом начальника Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВСУ у Львівській області «Щодо надання інформації про проведення першої реєстрації автомобілів ввезених на територію України». Зі змісту вказаного листа слідує, що УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області надало податковому органу додаткову інформацію про фізичних осіб, якими протягом 2008-2010 років здійснювалась перша реєстрація вантажних автомобілів в Україні та сплата податку по яких підлягає перевірці органами державної податкової служби. Так, згідно з додатком до вказаного вище листа вбачається, що ОСОБА_2 зареєструвала автомобіль VOLKSWAGEN T-5, державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску.
Згідно з розрахунком суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів при першій реєстрації транспортного засобу, сума податку, що підлягає сплаті відповідачем, становить 17227,00 грн.
Як зазначено у довідці ДПІ у Залізничному районі м.Львова від 03.11.2010 року № 29923/9/19-023/1476 кошти по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (з громадян) в сумі 17227,00 грн від ОСОБА_2 згідно даних наявних у ВРЕР ДАІ при ГУМВС у Львівській області 06.08.2009 року до місцевого бюджету Залізничного району м.Львова не надходило.
При вирішенні такого спору суд виходив з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» платниками податку з власників транспортних засобів є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів.
Відповідно до ч. 1 п. 3 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07 вересня 1998 року № 1388, в редакції, чинній на час реєстрації зазначеного вище автомобіля, державна реєстрація транспортних засобів проводиться в числі іншого, з метою здійснення контролю за дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів.
Відповідно до ч. 4 п. 8 цього Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів, а також внесення в установленому порядку інших платежів.
Відповідно до п. 3.4 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них, затвердженої Наказом міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2010 року № 379, зареєстрованим в міністерстві юстиції України 27 січня 2011 року за № 123/18861, працівниками РЕВ ДАІ здійснюється контроль за внесенням обов'язкових платежів власниками транспортних засобів, у тому числі податку з власників транспортних засобів.
Згідно з ч. 4 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку.
Згідно з п. 3.11 зазначеної вище Інструкції після проведення всіх перевірок у заяву про реєстрацію транспортного засобу уповноваженою посадовою особою РЕВ ДАІ, яка приймає рішення, вноситься чіткий запис про прийняте щодо реєстрації транспортного засобу рішення, яке підтверджується підписом із зазначенням П.І.Б. та дати.
Частиною 6 ст. 5 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів» встановлено, що у разі відсутності документів про сплату податку, перша реєстрація в Україні транспортних засобів не проводиться.
Враховуючи наведені вище правові норми, суд приходить до висновку, що ніхто не може здійснити державну реєстрацію транспортного засобу без попередньої сплати за нього податку з власників транспортних засобів.
Крім того, пунктом 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення транспортних засобів.
Згідно з п. 3.1 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них для проведення реєстрації транспортного засобу посадовими особами РЕВ ДАІ приймаються до розгляду письмові заяви власників транспортного засобу.
Відповідно до п. 3.2 даної Інструкції особа власника транспортного засобу або уповноваженої ним особи встановлюється на підставі паспорта громадянина України або іншого документа, що його замінює.
Як слідує з матеріалів справи, ОСОБА_2 2009 року здійснено першу реєстрацію транспортного засобу марки VOLKSWAGEN T-5 державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску.
У довідці ДПІ у Залізничному районі м.Львова від 03.11.2010 року № 29923/9/19-023/1476, податковий орган зазначає, що кошти по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (з громадян) в сумі 17227,00 грн від ОСОБА_2 згідно даних наявних у ВРЕР ДАІ при ГУМВС у Львівській області 06.08.2009 року до місцевого бюджету Залізничного району м.Львова не надходило.
Разом з тим, в матеріалах справи наявна копія квитанції № 9474.099.3 від 06.08.2009 року про сплату ОСОБА_2 податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 17227,00 грн (а.с.53).
Таким чином, матеріалами справи підтверджується, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 17227,00 грн. при першій реєстрації транспортного засобу марки VOLKSWAGEN T-5 державний номерний знак НОМЕР_3, 2003 року випуску, - сплачений ОСОБА_2, а ненадходження коштів до бюджету не може бути підставою для повторного стягнення суми податку з ОСОБА_2
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог, а відтак у задоволенні таких слід відмовити.
З урахуванням ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 10.11.2014 року.
Суддя Мричко Н.І.