Постанова від 06.11.2014 по справі 821/4154/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/4154/14

16 год. 02 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Гомельчука С.В.,

при секретарі: Корнієнко Я.В.,

за участю: прокурора - Кузнєцової О.І.,

відповідача - Саніної Г.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Голопристанського району Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області до Малокопанівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Прокурор Голопристанського району Херсонської області (далі- прокурор) звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області з адміністративним позовом до Малокопанівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області (далі- відповідач, сільрада) про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії щодо усунення порушень природоохоронного законодавства.

В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що прокуратурою Голопристанського району разом з екологічною інспекцією проведено перевірку в частині охорони земель та поводження з відходами на території Малокопанівської сільської ради. За результатами перевірки складено довідку від 23 вересня 2014 року, де зафіксовано виявлені порушення та факти невжиття сільською радою заходів щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з відходами. В 2013 році екологічною інспекцією вже проводилася перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства в частині поводження з відходами, проте порушення не усунені. Просив визнати неправомірною бездіяльність сільської ради щодо усунення порушень природоохоронного законодавства, а саме ст.ст.21, 27, 28, 31, 32, 33 Закону України "Про відходи", та зобов'язати її усунути виявлені порушення.

У судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги з підстав, вказаних в позовній заяві та просила позов задовольнити.

Представник відповідача позовні вимоги не визнала і пояснила, що дійсно мають місце порушення природоохоронного законодавства щодо збирання та перевезення відходів, що знаходяться на території сільської ради. Разом з тим, сільрадою проводяться певні природоохоронні заходи, зокрема, прийнята відповідна програма поводження з відходами, було звернення до райдержадміністрації щодо виділення земельної ділянки під сміттєзвалище тощо. В зв'язку з недостатнім фінансуванням сільради, немає коштів на виконання вказаної програми та інших заходів. Просила у позові відмовити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать підготовка і подання на затвердження ради проектів місцевих програм охорони довкілля, участь у підготовці загальнодержавних і регіональних програм охорони довкілля, визначення території для розміщення відходів.

Статтями 21, 27, 28, 31, 32, 33 Закону України "Про відходи" на сільські ради покладені обов'язки щодо організації збирання і видалення побутових відходів, створення полігонів для їх захоронення, організацію роздільного збирання корисних компонентів, затвердження місцевих та регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.

Прокуратурою Голопристанського району Херсонської області, на підставі постанови від 22 серпня 2014 року № 125, із залученням спеціалістів екологічної інспекції, проведено перевірку охорони земель та поводження з відходами на території Малокопанівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області. В ході перевірки встановлено, що у порушення вищезазначених вимог закону відповідачем не оформлено документи на будівництво та експлуатацію полігону твердих побутових відходів та земельну ділянку для цієї мети, не отримано спеціального паспорту на місце видалення твердих побутових відходів та не ведеться первинний облік відходів за встановленою формою 1-ВТ.

Результати перевірки оформлені довідкою спеціаліста екологічної інспекції від 23 вересня 2014 року.

Відповідачем надано до суду "Програму поводження з відходами на території Малокопанівської сільської ради на 2012-2015 роки", а також Схему санітарного очищення сіл Малі Копані та Буркути. Проте, як пояснив відповідач в судовому засіданні, програма не виконується в зв'язку з дефіцитом коштів. В 2013 році сільрада зверталась до районної державної адміністрації з проханням відвести земельну ділянку в постійне користування для розміщення полігону твердих побутових відходів (лист від 10 квітня 2013 року). Однак, після отримання відповіді з роз'яснення порядку відведення земельної ділянки відповідачем ніяких заходів по оформленню полігону не здійснено.

Відповідно до статей 71, 86 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному досліджені.

Отже, на думку суду, відповідачем не проводиться належна робота щодо виконання на території Малокопанівської сільської ради вимог природоохоронного законодавства, в тому числі законодавства про відходи, як то визначено ст.21 Закону України "Про відходи", ст.33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та ст.ст.15,19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

За таких умов, вимоги прокурора є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Судові витрати відповідно до ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 159, 160-163, 167 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірною бездіяльність Малокопанівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області щодо створення полігону твердих побутових відходів, оформлення документів на його будівництво та експлуатацію згідно вимог чинного законодавства, а також оформлення земельної ділянки для розміщення полігону твердих побутових відходів на території сільської ради.

Зобов'язати відповідача замовити розроблення проекту будівництва полігону твердих побутових відходів, паспорту полігону, схеми санітарної очистки населених пунктів сільради, а також проекту відведення земельної ділянки для розміщення зазначеного полігону в адміністративних межах Малокопанівської сільської ради.

Зобов'язати відповідача визначити виконавця послуг зі збирання та перевезення твердих побутових відходів з території Малокопанівської сільської ради.

Зобов'язати відповідача організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений полігон для їх захоронення, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів цих відходів.

Зобов'язати відповідача впровадити ведення первинного обліку відходів за встановленою формою 1-ВТ.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 листопада 2014 р.

Суддя Гомельчук С.В.

кат. 7.1