10 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/56912/11
колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючого-судді: Юрченка В.В.,
суддів: Амєліна С.Є., Кобилянського М.Г.,
розглянувши у порядку касаційного письмового провадження адміністративну справу за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області до Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, третя особа - Державне підприємство «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Фащівська» про визнання дій незаконними та скасування постанови про зупинення виконавчого провадження за касаційною скаргою Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року,
У березні 2011 року відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області звернулося до суду з вказаним позовом.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що 4 січня 2011 року старшим державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції Фроловою Н.В. поновлено виконавче провадження №20730533 з примусового виконання виконавчого листа №2а-25831/09/1270, виданого Луганським окружним адміністративним судом 16 липня 2010 року про стягнення заборгованості, недоїмки та пені зі сплати страхових внесків з Державного підприємства «Луганськвугілля» на користь відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області. 31 січня 2011 року державним виконавцем Фроловою Н.В. винесено постанову про зупинення зазначеного виконавчого провадження на підставі пункту 15 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу». Проте позивач вказує, що відповідно до частини 6 статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем та не включаються до складу податків і не становлять систему оподаткування. Крім того, згідно положень Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» заборгованість Державного підприємства «Луганськвугілля» не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, оскільки вона виникла внаслідок несплати обов'язкових страхових внесків, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Позивач просив поновити строк звернення до суду; визнати протиправними дії старшого державного виконавця Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції Фролової Н.В.; скасувати постанову від 31 січня 2011 року про зупинення виконавчого провадження №20730533.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2011 року позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області задоволено частково. Скасовано постанову Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції від 31 січня 2011 року про зупинення виконавчого провадження №20730533 по примусовому виконанню виконавчого листа, виданого Луганським окружним адміністративним судом у адміністративній справі №2а-25831/09/1270 16 липня 2010 року за позовом відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Перевальському районі Луганської області до Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Фащівська» про стягнення заборгованості по страховим внескам у розмірі 907118,87 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року апеляційні скарги Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта Фащівська» залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2011 року - без змін.
Вказуючи на допущені, на думку Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції, судами неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, порушення норм матеріального та процесуального законодавства, що призвело до неправильного вирішення даного спору, позивач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та визнати постанову №20730533 від 31 січня 2011 року про зупинення виконавчого провадження чинною та прийнятою відповідно до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанції при розгляді справи по суті встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2009 року по справі №2а-25831/09/1270 було задоволено позов відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Перевальському районі Луганської області про стягнення з Державного підприємства «Луганськвугілля» особі відокремленого підрозділу «Шахта «Фащівська» заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 907118,87 грн.
31 січня 2011 року старшим державним виконавцем Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції Фроловою Н.В. була винесена постанова про зупинення виконавчого провадження про стягнення заборгованості, недоїмки та пені зі страхових внесків на підставі пункту 15 частини першої статті 34 Закону України «Про виконавче провадження» у зв'язку із внесенням боржника до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до положень пункту 15 частини 1 статті 37 Закону «Про виконавче провадження» від 21 квітня 1999 року №606-XIV, в редакції, чинній на час існування спірних правовідносин, виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню, зокрема, у випадку внесення підприємства паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Статтею 2 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» від 23 червня 2005 року №2711-IV визначено, що цей закон регулює відносини, пов'язані з проведенням комплексу заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу та поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.
Відповідно до пункту 3.2.6 статті 3 Закону №2711-IV підприємство паливно-енергетичного комплексу вважається таким, що бере участь у процедурі погашення заборгованості, з дня видання наказу Міністерством палива та енергетики України про затвердження переліку підприємств паливно-енергетичного комплексу, які прийняли рішення про участь у процедурі погашення заборгованості. Документом, що підтверджує участь підприємства паливно-енергетичного комплексу у процедурі погашення заборгованості, є виписка з Реєстру.
В пункті 1.3 статті 1 Закону №2711-IV встановлено, що до учасників розрахунків віднесені - підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єкти господарської діяльності, розпорядники коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступники ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядник цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах, визначених цим Законом.
Пунктом 1.4 статті 1 Закону №2711-IV встановлено, що до заборгованості відноситься сума коштів, підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату, яка:
1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку), передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена;
2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідованих;
3) підлягає сплаті, але не сплачена, до цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України;
4) передбачена видатками бюджетів усіх рівнів, але не отримана суб'єктами господарської діяльності, у тому числі за пільгами та субсидіями, для сплати за спожиті енергоносії;
5) підлягає сплаті і виникла внаслідок відсутності у Державному бюджеті України минулих років видаткових статей або передбачення видатковими статтями часткового фінансування видатків для розрахунків за енергоносії, у тому числі за пільгами та субсидіями (трансфертами), спожиті підприємствами, організаціями, закладами та установами, які фінансуються з бюджетів усіх рівнів.
Наведеною нормою встановлено вичерпний перелік сум коштів, що підпадають під визначення заборгованості при застосуванні цього Закону, на які поширюється положення пункту 15 частини першої статті 37 Закону України «Про виконавче провадження» щодо обов'язкового зупинення виконавчого провадження.
У зв'язку з внесенням Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Фащівська» до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, яке бере участь у процедурі погашення заборгованості, відповідачем прийнято постанову про зупинення виконавчого провадження щодо стягнення заборгованості.
Борг Державного підприємства «Луганськвугілля» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Фащівська» не відноситься до боргу у сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу, а виник внаслідок несплати обов'язкових страхових внесків, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Відповідно до вимог частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій. Не може бути скасовано судове рішення з мотивів порушення норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
Оскаржувані судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводами касаційної скарги висновки, викладені в судових рішеннях, не спростовуються, підстави для їх скасування відсутні.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає за необхідне відмовити в задоволенні касаційної скарги.
Керуючись статтями 210, 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу Ленінського відділу державної виконавчої служби Луганського міського управління юстиції залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2011 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 28 липня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий Юрченко В.В.
Судді Амєлін С.Є.
Кобилянський М.Г.