Справа: № 826/481/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Шостак О.О.
Іменем України
16 вересня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шостака О.О.,
суддів: Мамчура Я.С., Желтобрюх І.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксування технічними засобами, в порядку ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Поділля" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "29" березня 2013 року у справі за адміністративним позовом Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Поділля" до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування розпоряджень та постанов,-
Позивач звернувся до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у якому просив визнати протиправними та скасувати: розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 липня 2012 року №446-ЦД-1-Е, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 липня 2012 року №447-ЦД-1-Е, постанову про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 грудня 2012 року №3076-ЦД-1-Е, постанову про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 грудня 2012 року №30776-ЦД-1-Е, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 грудня 2012 року №1764-ЦД-1-Е та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 грудня 2012 року №1765-ЦД-1-Е.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від "29" березня 2013 року в задоволені позову було відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятими судовими рішеннями, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду від 29.03.2013 року та прийняте нове рішення, яким задовольнити позов. Свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Поділля" - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "29" березня 2013 року - залишити без змін, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Згідно ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Як було встановлено судом першої інстанції, відповідно до розпорядження Центрального територіального департаменту про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 липня 2012 року №446-ЦД-1-Е на підставі статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09 лютого 2012 року №285 та постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №948-ЦД-1-Е встановлено порушення позивачем вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", а саме невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 13 жовтня 2011 року №328-ВІ та зобов'язано позивача у термін до 11 жовтня 2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 11 жовтня 2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Відповідно до розпорядження Центрального територіального департаменту про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 липня 2012 року №447-ЦД-1-Е на підставі статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09 лютого 2012 року №285 та постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №948-ЦД-1-Е встановлено порушення позивачем вимог пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" та зобов'язано позивача у термін до 11 жовтня 2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 11 жовтня 2012 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Згідно постанови Центрального територіального департаменту про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 грудня 2012 року №3076-ЦД-1-Е постановлено за невиконання розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накласти на ВАТ "Поділля" штраф у розмірі 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень та винести у відношенні ВАТ "Поділля" розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Згідно постанови Центрального територіального департаменту про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 грудня 2012 року №3077-ЦД-1-Е постановлено за невиконання розпорядження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів накласти на ВАТ "Поділля" штраф у розмірі 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 000 (вісімдесят п'ять тисяч) гривень та винести у відношенні ВАТ "Поділля" розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери.
Відповідно до розпорядження Центрального територіального департаменту про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 грудня 2012 року №1764-ЦД-1-Е на підставі пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", пункту 1 розділу XIV "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" зобов'язано позивача у термін до 30 квітня 2013 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 30 квітня 2013 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Відповідно до розпорядження Центрального територіального департаменту про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 грудня 2012 року №1765-ЦД-1-Е на підставі пункту 10 статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", пункту 1 розділу XIV "Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій" зобов'язано позивача у термін до 30 квітня 2013 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 30 квітня 2013 року письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження.
Не погоджуючись з вищевикладеними обставинами, позивач звернувся до суду з відповідним позовом. Окружний адміністративний суд м. Києва прийшов до висновку про необхідність відмовити в задоволені позовних вимог. Колегія суддів погоджується з даним висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Статтею 2 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється зокрема з метою дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Положеннями статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема: надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 5 розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про акціонерні товариства" встановлено, що статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Часткове виконання вимог абзацу першого цього пункту не є виконанням вимог цього Закону.
Приведення діяльності у відповідність із нормами цього Закону, статутів та внутрішніх положень акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у тому числі зміна найменування акціонерних товариств з відкритого або закритого на публічне або приватне, не є перетворенням та не потребує застосування процедури припинення.
Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну (далі - рішення про дематеріалізацію) та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності: 1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі); 2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог; 3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру; 4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем; 5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування; 6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру; 7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
З аналізу зазначених норм, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскільки Закон України "Про акціонерні товариства" набрав чинності 30 квітня 2009 року, а датою державної реєстрації СВАТ "Поділля" є 03 липня 1997 року, то позивач повинен був привести свою діяльність у відповідність до Закону України "Про акціонерні товариства" до 30 квітня 2011 року.
Судом встановлено, що до 30 квітня 2011 року, як і станом на день прийняття спірних розпоряджень та постанов, позивачем не приведено статут та внутрішні положення товариства у відповідність до норм Закону України "Про акціонерні товариства".
Відповідно до частини першої статті 41 Закону України "Про господарські товариства" вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.
Положеннями статті 41 Закону України "Про господарські товариства" зокрема передбачено, що повноваження щодо внесення змін до статуту товариства, у тому числі зміна розміру його статутного капіталу належить до виключної компетенції загальних зборів акціонерів і не можуть бути передані іншим органам товариства.
Як свідчать матеріали справи, останні загальні збори акціонерів СВАТ "Поділля" відбулися 10 квітня 2007 року.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про неможливість скликання загальні збори акціонерів, з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 45 Закону України "Про господарські товариства" загальні збори акціонерів скликаються не рідше одного разу на рік, якщо інше не передбачено статутом товариства.
Позачергові збори акціонерів скликаються у разі неплатоспроможності товариства, а також при наявності обставин, вказаних у статуті товариства, і в будь-якому іншому випадку, якщо цього вимагають інтереси акціонерного товариства в цілому.
Копія витягу зі статуту СВАТ "Поділля", яка міститься в матеріалах справи, не містить посилань на інший порядок скликання загальних або позачергових зборів акціонерів СВАТ "Поділля", ніж передбачений частиною першою статті 45 Закону України "Про господарські товариства".
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що загальні збори акціонерів СВАТ "Поділля" повинні збиратися не рідше одного разу на рік.
Разом з тим, судом встановлено, що загальні збори акціонерів СВАТ "Поділля" з метою усунення порушень законодавства про цінні папери та виконання вимог Закону України "Про акціонерні товариства" жодного разу не скликались, тобто позивачем не вжито всіх необхідних дій для виконання розпоряджень уповноваженої особи Центрального територіального департаменту про усунення порушень законодавства про цінні папери.
В частині порушення позивачем вимог статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства" та статті 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", а саме не здійснення емітентом переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування до 30 квітня 2011 року, суд звертає увагу на наступне.
Позивач зазначає, що строк повноважень наглядової ради СВАТ "Поділля", яка була б зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, закінчився 10 квітня 2012 року, а тому наглядова рада СВАТ "Поділля" не мала повноважень прийняти відповідне рішення; новий склад наглядової ради СВАТ "Поділля" не обрано, у зв'язку з неможливістю проведення загальних зборів акціонерів.
Статтею 46 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що в акціонерному товаристві з числа акціонерів може створюватися наглядова рада акціонерного товариства, яка представляє інтереси акціонерів у період між проведенням загальних зборів і в межах компетенції, визначеної статутом, контролює і регулює діяльність виконавчого органу.
У роботі наглядової ради акціонерного товариства з правом дорадчого голосу беруть участь представники профспілкового органу або іншого уповноваженого трудовим колективом органу, який підписав колективний договір від імені трудового колективу.
В акціонерному товаристві, яке налічує понад 50 акціонерів, створення наглядової ради акціонерного товариства обов'язкове.
Статутом акціонерного товариства або за рішенням загальних зборів акціонерів на наглядову раду акціонерного товариства може бути покладено виконання окремих функцій, що належать до компетенції загальних зборів.
Питання, віднесені статутом акціонерного товариства до виключної компетенції наглядової ради акціонерного товариства, не можуть бути передані на вирішення виконавчих органів товариства.
Члени наглядової ради акціонерного товариства не можуть бути членами виконавчого органу та ревізійної комісії.
Відповідно до пунктів 7.13, 7.15 статуту СВАТ "Поділля" наглядова рада є органом товариства, який здійснює контроль за діяльністю правління та захист прав акціонерів товариства.
До компетенції наглядової ради належить вирішення питань, передбачених законом та статутом товариства, а також переданих для вирішення наглядовою радою загальними зборами.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що факт закінчення повноважень наглядової ради СВАТ "Поділля", не позбавляло можливості позивача скликати позачергові збори, затвердити новий склад наглядової ради та виконати вимоги Закону України "Про акціонерні товариства" в частині прийняття наглядовою радою рішення про переведення випуску акцій документарної форми існування у бездокументарну форму.
Відповідно до статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що позивачем не виконано вимог розпоряджень Центрального територіального департаменту про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 липня 2012 року №446-ЦД-1-Е та №447-ЦД-1-Е, а тому суд приходить до висновку про правомірність прийняття постанов про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 грудня 2012 року №3076-ЦД-1-Е та №3077-ЦД-1-Е та розпоряджень про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 грудня 2012 року №1764-ЦД-1-Е та №1765-ЦД-1-Е.
Таким чином, позовні вимоги СВАТ "Поділля" про скасування розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 липня 2012 року №446-ЦД-1-Е, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 11 липня 2012 року №447-ЦД-1-Е, постанови про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 грудня 2012 року №3076-ЦД-1-Е, постанови про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 06 грудня 2012 року №30776-ЦД-1-Е, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 грудня 2012 року №1764-ЦД-1-Е та розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 06 грудня 2012 року №1765-ЦД-1-Е документально і нормативно не підтверджуються та не підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від "29" березня 2013 року, та не можуть бути підставами для її скасування. Враховуючи вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам та прийнято законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права. В зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Поділля" - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "29" березня 2013 року - без змін. Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
В задоволені апеляційної скарги Сільськогосподарського відкритого акціонерного товариства "Поділля" - відмовити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від "29" березня 2013 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 2 ст. 212 КАС України та може бути оскаржена в двадцятиденний термін шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.О. Шостак
Судді Я.С. Мамчур
І.Л. Желтобрюх
.
Головуючий суддя Шостак О.О.
Судді: Мамчур Я.С
Желтобрюх І.Л.