Постанова від 29.10.2014 по справі 816/3193/14

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/3193/14

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Сич С.С.,

за участю:

секретаря судового засідання - Лайко О.В.,

відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Комсомольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

12 серпня 2014 року Комсомольський міський центр зайнятості /надалі - позивач; Комсомольський МЦЗ/ звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 /надалі - відповідач; ОСОБА_1./ про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у розмірі 3074 грн. 63 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач у період з 11.09.2013 року по 21.05.2014 року перебував у Комсомольському МЦЗ на обліку як безробітний та отримував матеріальну допомогу по безробіттю. 24.03.2014 року відповідач повідомив Комсомольський МЦЗ, що він 01.03.2014 року обраний на посаду директора Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" згідно протоколу № 1 установчих зборів засновників Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан", у зв'язку з чим 21.05.2014 року Комсомольським МЦЗ складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення № 27 та видано наказ № 62 від 22.05.2014 року про повернення допомоги по безробіттю. Матеріальна допомога по безробіттю, виплачена відповідачу у період з 01.03.2014 року по 20.05.2014 року в розмірі 3074 грн. 63 коп., у добровільному порядку на розрахунковий рахунок позивача не перерахована, що стало підставою для звернення Комсомольського МЦЗ з даним позовом до суду.

09.09.2014 року до суду надійшли письмові заперечення, в яких відповідач зазначає, що у період перебування на обліку у Комсомольському МЦЗ він був обраний на посаду директора Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" згідно протоколу № 1 установчих зборів засновників Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" та приступив до виконання обов'язків директора на безоплатній основі (на громадських засадах) і без умов щодо найму. 24.03.2014 року ОСОБА_1 повідомив про вказані обставини відповідача та надав йому відповідні документи. Вважає помилковими висновки Комсомольського МЦЗ про те, що відповідач відносився до зайнятого населення в період перебування на обліку як безробітний, оскільки обіймання посади керівника громадської організації є формою реалізації його прав на об'єднання у громадські організації, за яку відповідач не отримував доходів. Зазначає про безпідставність доводів позивача з посиланням на приписи Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", оскільки позивач є керівником громадської організації, діяльність якої регламентується Законом України "Про громадські об'єднання". У зв'язку з викладеним просить відмовити у задоволенні позову.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач у судовому засіданні проти позову заперечував, просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що 11.09.2013 року ОСОБА_1 звернувся до Комсомольського МЦЗ із заявою про надання статусу безробітного та призначення виплати допомоги по безробіттю /а.с. 28/.

Наказом Комсомольського МЦЗ № НТ130911 від 11.09.2013 року відповідачу надано статус безробітного з 11.09.2013 року, наказом Комсомольського МЦЗ № НТ130918 від 18.09.2013 року ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю з 18.09.2013 року /а.с. 86/.

21.05.2014 року службовою особою Комсомольського МЦЗ проведено перевірку підтвердження факту перебування ОСОБА_1 в трудових відносинах із Громадською організацією "Народне об'єднання "Майдан", за результатами якої встановлено, що відповідно до наданих роз'яснень Полтавського ОЦЗ на письмовий запит Комсомольського МЦЗ ОСОБА_1 відноситься до зайнятого населення та не мав права на отримання допомоги по безробіттю з 01.03.2014 року, тому зобов'язаний повернути допомогу по безробіттю як таку, що отримана обманним шляхом, відповідно до бухгалтерської довідки у сумі 4601 грн. 24 коп., про що складено акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 27 від 21.05.2014 року /а.с. 29-30/.

Наказом Комсомольського МЦЗ № НТ14-521 від 21.05.2013 року припинено реєстрацію ОСОБА_1 як безробітного з 21.05.2014 року /а.с. 87/.

Згідно наданої позивачем до суду копії довідки сума виплаченої ОСОБА_1 допомоги по безробіттю за період 01.03.2014 року по 20.05.2014 року становить 3074 грн. 63 коп., крім того, нараховано кошти в сумі 1526 грн. 61 коп. /а.с. 49/.

22.05.2014 року Комсомольським МЦЗ видано наказ "Про повернення допомоги по безробіттю" № 62, пунктом 3 якого наказано провідному спеціалісту - бухгалтеру відділу надання соціальних послуг Розуменко А.О. вилучити нараховані кошти в сумі 1526 грн. 61 коп. з відомості виплат матеріального забезпечення, які надаються банку для перерахування коштів. Забезпечити контроль щодо добровільного повернення коштів в сумі 3074 грн. 63 коп., виплачених безробітному ОСОБА_1 для допомога по безробіттю протягом 15 календарних днів з дня отримання безробітним повідомлення про необхідність повернення незаконно отриманих коштів (або з дня ознайомлення безробітного з наказом під особистий підпис).

22.05.2014 року Комсомольським МЦЗ ознайомлено відповідача з наказом Комсомольського МЦЗ № 62 від 22.05.2014 року та з повідомленням № 04-20/848 від 22.05.2014 року про відшкодування коштів в сумі 3074 грн. 63 коп., що підтверджується відмітками про ознайомлення на примірниках вказаних документів, копії яких наявні у матеріалах справи /а.с.47-48, 50/.

ОСОБА_1 у добровільному порядку кошти в сумі 3074 грн. 63 коп. на рахунок позивача не повернуто, що стало підставою для звернення Комсомольського МЦЗ з даним позовом до суду про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю у сумі 3074 грн. 63 коп.

Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, що визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття є Закон України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття (далі - забезпечення) та соціальні послуги мають застраховані особи.

Видами забезпечення за цим Законом є: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності; допомога на поховання у разі смерті безробітного або особи, яка перебувала на його утриманні /частина 1 статті 7 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття"/.

Статтею 1 Закону України "Про зайнятість населення" встановлено, що безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Частиною 3 статті 3 Закону України "Про зайнятість населення" передбачено, що зайнятість населення забезпечується шляхом встановлення відносин, що регламентуються трудовими договорами (контрактами), провадження підприємницької та інших видів діяльності, не заборонених законом.

Відповідно до частини 1 статті 4 цього Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.

До зайнятого населення також належать: непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства; батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства; особа, яка проживає разом з інвалідом I чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, та одержує грошову допомогу на догляд за ним відповідно до законодавства.

Частиною 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" визначено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Із пояснень позивача у позовній заяві встановлено, що 24.03.2014 року ОСОБА_1 надано до Комсомольського МЦЗ копії статуту Громадської організації "Народна об'єднання "Майдан", протоколу № 1 установчих зборів засновників Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан", наказу про вступ на посаду директора Громадської організації "Народна об'єднання "Майдан" з 01.03.2014 року.

26.03.2014 року відповідачем надано до Комсомольського МЦЗ копію рішення Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області від 26.03.2014 року про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" /а.с. 2, 33-45/.

Крім того, 10.04.2014 ОСОБА_1 звернувся до Комсомольського МЦЗ з листом /вх. № 592/04-20/, яким повідомив, що виконує обов'язки директора Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" на безоплатній основі (на громадських засадах) та не одержував за це будь-якого доходу (в тому числі заробітної плати) у грошовій або іншій формі. Свою діяльність Голови правління (директора) здійснює виключно для задоволення суспільних потреб, трудовий договір не укладав та запис до трудової книжки відповідача про прийняття на роботу не вносився /а.с. 46/.

Згідно статті 1 Закону України "Про громадські об'єднання" громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадське об'єднання за організаційно-правовою формою утворюється як громадська організація або громадська спілка.

Громадська організація - це громадське об'єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Громадська спілка - це громадське об'єднання, засновниками якого є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.

Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об'єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Відповідно до положень пункту 1.1 Статуту Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан", зареєстрованого наказом Комсомольського міського управління юстиції № 01-07/11 від 05.03.2014 року, Громадська організація "Народне об'єднання "Майдан" є добровільною неприбутковою громадською організацією, створеною у відповідності до діючого законодавства України. Громадська організація є добровільним громадським об'єднанням, заснованим на індивідуальному членстві, створеним на основі єдності інтересів для спільної реалізації мети діяльності Громадської організації, визначеної цим Статутом. У своїй діяльності Громадська організація не переслідує комерційних цілей і не ставить перед собою завдань щодо отримання прибутку та його перерозподілу між своїми членами /а.с. 33-41/.

Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Статуту Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" організація створена з метою (ціллю) здійснення та захисту конституційних прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, політичних, національно-культурних та інших спільних інтересів своїх членів. Також ціллю діяльності Організації є об'єднати та скоординувати діяльність політичних партій, громадських організацій та громадян України для перезавантаження системи влади в країні та забезпечення європейського вибору України.

Пунктом 3.2 Статуту Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" визначено, що Організація створюється як неприбуткова організація , яка здійснює свою діяльність без мети одержання нею, її засновниками або членами прибутку.

Згідно пункту 5.4. Статуту Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" правління є постійно діючим керівним органом Організації в період між Загальними зборами та складається не менш як з двох осіб. Правління Організації очолює Голова Правління. Голова Правління за своєю посадою є Директором. Директор може виконувати свої функції (обов'язки) на безоплатній основі (громадських засадах).

Матеріалами справи підтверджено, що рішенням установчих зборів засновників Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан", оформленим протоколом № 1 від 01.03.2014 року, ОСОБА_1 обрано директором (Головою правління) Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" /а.с. 42/.

Згідно наказу Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" № 1 від 01.03.2014 року ОСОБА_1 відповідно до пункту 5.4 Статуту приступив до виконання обов'язків на посаді директора Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" на безоплатній основі (громадських засадах) з 01.03.2014 року з правом підпису фінансово-господарських документів /а.с. 44/.

Рішенням Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області № 1416024600067 від 26.03.2014 року внесено Громадську організацію "Народне об'єднання "Майдан" до Реєстру неприбуткових установ та організацій /а.с. 45/.

Позивачем не надано до суду жодних доказів отримання ОСОБА_1 доходу у будь-якій формі за виконання обов'язків директора Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан".

Натомість, згідно наданих Кременчуцькою ОДПІ ГУ Міндоходів у Полтавській області (Комсомольське відділення) відомостей з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб України про суми виплачених доходів ОСОБА_1, останній за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року отримував дохід з таких джерел: у І та ІІ кварталі 2014 року - з Комсомольського МЦЗ, у ІІ кварталі 2014 року - з ТОВ "Гранд-ІС" /а.с. 80/.

Таким чином, у період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року ОСОБА_1 не отримував доходи з Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан".

Згідно наданої довідки Комсомольського МЦЗ допомога по безробіттю була нарахована відповідачу за період з 01.03.2014 по 20.05.2014 року включно, ОСОБА_1 був прийнятий на роботу в ТОВ "Гранд - ІС" на посаду начальника виробничого відділу з 21.05.2014 року, що підтверджується копією наказу ТОВ "Гранд - ІС" № 8-14 від 21.05.2014 року про прийняття на роботу /а.с. 94/. Тобто, відповідач був прийнятий на роботу в ТОВ "Гранд - ІС" поза межами періоду, за який Комсомольським МЦЗ нараховано ОСОБА_1 допомогу по безробіттю.

Також Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців підтверджено, що підприємницька діяльність ОСОБА_1 була припинена за власним рішенням 01.08.2011 року, тобто ще до дати звернення відповідача з відповідною заявою до Комсомольського МЦЗ про надання статусу безробітного та отримання такого статусу /11.09.2013 року/ /а.с. 99-100/.

Суд не бере до уваги посилання позивача на приписи Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації", виходячи з наступного.

Відповідно до пункту 3 статті 1 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" благодійна організація - юридична особа приватного права, установчі документи якої визначають благодійну діяльність в одній чи кількох сферах, визначених цим Законом, як основну мету її діяльності.

Частиною 1 статті 13 Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" визначено, що благодійна організація може бути створена як благодійне товариство, благодійна установа чи благодійний фонд з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та іншими законами України.

Громадська організація "Народне об'єднання "Майдан" не є благодійним товариством, благодійною установою чи благодійним фондом.

Згідно з пунктами 2.1, 2.2 Статуту Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" організація створена з метою (ціллю) здійснення та захисту конституційних прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема, економічних, соціальних, політичних, національно-культурних та інших спільних інтересів своїх членів. Також ціллю діяльності Організації є об'єднати та скоординувати діяльність політичних партій, громадських організацій та громадян України для перезавантаження системи влади в країні та забезпечення європейського вибору України.

Відтак, суд вважає необґрунтованим посилання позивача на приписи Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації".

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що ОСОБА_1, який був обраний директором (Головою правління) Громадської організації "Народне об'єднання "Майдан" та виконував свої обов'язки на безоплатній основі (на громадських засадах) у період перебування на обліку у Комсомольському МЦЗ та виплати допомоги по безробіттю, не відносився до зайнятого населення у розумінні Закону України "Про зайнятість населення", а тому мав право на отримання допомоги по безробіттю.

Таким чином, позовні вимоги необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Комсомольського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 03 листопада 2014 року.

Суддя С.С. Сич