08 листопада 2014 р.Справа № 225/3940/14-а
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
за участю секретаря судового засідання Дудка О.А.
позивача ОСОБА_1
представника третьої особи Пруднікова Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 на постанову Дзержинського міського суду, Донецька область від 30.10.2014р. по справі № 225/3940/14-а
за позовом Кандидата у народні депутати України ОСОБА_1
до Дільничної виборчої комісії № 140707 треті особи Окружна виборча комісія в одномандатному виборчому окрузі № 52 , Дзержинський МВ ГУМВС України в Донецькій області
про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
28.10. 2014 року кандидат в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 52 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014р. ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду із скаргою, в якій просив:
- визнати дії дільничної виборчої комісії № 140707 щодо складання протоколів про підрахунок голосів виборців неправомірними
- зобов'язати дільничної виборчої комісії № 140707 скликати засідання дільничної виборчої комісії щодо визнання голосування на ній недійсними.
Постановою Дзержинського міського суду Донецької області від 30.10.2014р. в задоволені позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції постанову Дзержинського міського суду Донецької області від 30.10.2014р скасувати та ухвалити нове рішення, яким визнати дії дільничної виборчої комісії № 140707 щодо складання протоколів про підрахунок голосів виборців неправомірними , визнати недостовірними результати позачергових виборів народних депутатів України 26.10.2014р. на виборчій дільниці № 140707 одномандатного округу № 52 , про що складено протоколи про результати виборів народних депутатів України на цій виборчій дільниці; визнати неможливим достовірне встановлення підсумків голосування та результатів виборів народних депутатів України 26.10.2014р. на виборчій дільниці № 140707 одномандатного виборчого округу № 52.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на невірне надання судом оцінки обставинам справи та доказам, порушення ст.ст.27, 28,32,36, 40-42, 63,83,90,91 Закону України " Про вибори народних депутатів України", що привело до невірного вирішення справи.
Представники відповідача та третьої особи Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області до суду не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином.
В судовому засіданні позивач підтримав вимоги апеляційної скарги, просив її задовольнити.
Представник третьої особи окружної виборчої комісії в судовому засіданні заперечував проти вимог апеляційної скарги, вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, представника третьої особи, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач ОСОБА_1 є кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 52 з виборів народних депутатів України на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, зареєстрований відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 29.09.2014р. № 1335 в порядку само висування.
За результатами проведеного 26.10.2014р. голосування в одномандатному виборчому окрузі № 52 відповідачем складено протоколи від 26.10.2014р. про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці в одномандатному виборчому окрузі виборча дільниця № 140707 одномандатний виборчий округ № 52 та у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу виборча дільниця № 140707 одномандатний виборчий округ № 52 .(а.с.29-32).
Згідно даного протоколу кількість голосів виборців, поданих за кандидата у народні депутати ОСОБА_1 складає 1.
Протокол дільничної виборчої комісії від 26.10.2014р. в одномандатному виборчому окрузі виборчої дільниці № 140707 одномандатного виборчого округу № 52 підписаний головою , заступником голови, секретарем, а також членами комісії присутніми на засіданні ( 6 осіб).
Звертаючись до суду позивач вважає, що дільнична комісія є неповноважною щодо прийняття рішень, оскільки відсутня інформація щодо оприлюднення у засобах інформації рішення про її утворення, та інформація про прийняття присяги її членами, з огляду на щодо протоколи , складені такою комісію, не можуть бути прийняті до уваги при підрахунку голосів.
Відмовляючи в задоволені позову суд першої інстанції виходив з того, що відповідач діяв правомірно, в межах наданих повноважень та у спосіб встановлений законом.
Колегія суддів погоджується з висновками суду з огляду на наступне.
Відповідно до п.20 ч.1 ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Закон України "Про вибори народних депутатів України" від 17.11.2011 р. (далі - Закон України "Про вибори народних депутатів України"), регулює та деталізує процедури обрання народних депутатів України, встановлює права та обов'язки для суб'єктів виборчого процесу, регламентує порядок висування та реєстрації кандидатів у народні депутати України.
Статтею 28 Закон України "Про вибори народних депутатів України" встановлено порядок утворення дільничної виборчої комісії звичайної та спеціальної виборчої дільниці. Так, відповідно до ч.1 ст.28 Закону України « Про вибори народних депутатів» дільнична виборча комісія утворюється відповідною окружною виборчою комісією не пізніш як за тридцять один день до дня голосування у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.
Згідно ч.15 ст.28 Закон України "Про вибори народних депутатів України" рішення про утворення дільничної виборчої комісії публікується у регіональних чи місцевих друкованих засобах масової інформації не пізніш як на п'ятий день після дня його прийняття або, у разі неможливості, оприлюднюється в інший спосіб у цей же строк. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії спеціальної виборчої дільниці, утвореної у винятковому випадку, а також рішення про зміни у складі дільничної виборчої комісії публікується чи оприлюднюється у порядку та у строки, встановлені цією частиною, однак не пізніше останнього дня перед днем голосування.
Відповідно до ст.32 Закон України "Про вибори народних депутатів України" повноваження дільничної виборчої комісії починаються з моменту складення присяги не менш як двома третинами її мінімального складу, визначеного частинами другою та третьою статті 28 цього Закону, на засіданні комісії, що проводиться не пізніш як на третій день після дня прийняття рішення про її утворення.
Дільнична виборча комісія: 1) здійснює контроль за неухильним додержанням та однаковим застосуванням законодавства про вибори депутатів під час голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці; 2) отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців або Міністерства закордонних справ України, складає список виборців у випадках, передбачених цим Законом, надає його для загального ознайомлення, а також вносить до нього зміни у випадках, передбачених цим Законом;3) забезпечує можливість ознайомлення виборців з виборчими списками кандидатів у депутати від партій, відомостями про кандидатів у депутати в одномандатних округах, а також з рішеннями, прийнятими Центральною виборчою комісією, відповідною окружною виборчою комісією, власними рішеннями та повідомленнями;4) в порядку та в строки, встановлені частиною другою статті 40 цього Закону, вручає або надсилає кожному виборцю іменне запрошення із зазначенням дати проведення голосування, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування;5) забезпечує облік отриманих комісією виборчих бюлетенів;6) забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок;7) за рішенням Центральної виборчої комісії вносить зміни до виборчих бюлетенів у порядку та у строки, передбачені цим Законом;8) організовує на виборчій дільниці голосування;9) проводить підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, складає протоколи про підрахунок голосів на виборчій дільниці та передає їх та іншу виборчу документацію відповідній окружній виборчій комісії у порядку, встановленому цим Законом;10) визнає недійсним голосування на виборчій дільниці за наявності обставин, передбачених статтею 92 цього Закону;11) розглядає заяви і скарги з питань підготовки та організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення;12) узагальнює інформацію щодо поданих до дільничної виборчої комісії заяв та скарг, що стосуються процесу виборів депутатів, а також результатів їх розгляду, вивішує цю інформацію на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення та подає її до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному веб-сайті;13) здійснює інші повноваження, передбачені цим та іншими законами України.
Повноваження дільничної виборчої комісії припиняються через п'ять днів після дня офіційного оприлюднення Центральною виборчою комісією результатів виборів депутатів. Дільнична виборча комісія припиняє свою діяльність одночасно з припиненням її повноважень.
Доводи апеляційної скарги щодо відсутності повноважень у дільничної виборчої комісії на підрахунок голосів, колегія суддів вважає необґрунтованими та такими, що спростовуються доказами по справі.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Такими доказами в цій категорії справ в розумінні ст. 112 Закону України «Про вибори народних депутатів» можуть бути: письмові документи і матеріали (в тому числі електронні), які містять відомості про обставини, що мають значення для правильного розгляду скарги; письмові пояснення суб'єктів виборчого процесу, посадових і службових осіб органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, закладів, підприємств, установ, організацій, відповідних правоохоронних органів, в тому числі членів виборчої комісії, на виконання повноважень виборчої комісії; речові докази; висновки експертів.
В судовому засіданні представник окружної виборчої комісії пояснив, що рішення про створення дільничної виборчої комісії № 140707 було оприлюднено в місцевих засобах масової інформації, зокрема газеті «Донецький шахтар» від 21.10.2014р.,склад виборчої комісії № 140707 складає 9 осіб, члени дільничної виборчої комісії прийняли присягу відповідно до вимог Закону України "Про вибори народних депутатів України", що підтверджується довідкою по складу комісії, за підписом голови та секретаря окружної виборчої комісії, копією протоколу засідання дільничної виборчої комісії № 140707 від 25.10.2014р.
Доказів на спростування зазначених обставини матеріали справи не містять та позивачем зазначені обставини не спростовані.
Доводи апеляційної скарги щодо наявності обставин для визнання недостовірними результатів голосування на виборчій дільниці № 140707 одномандатного виборчого округу № 52 колегія суддів вважає необґрунтованими.
Відповідно до ст.92 Закону України « Про вибори народних депутатів України» дільнична виборча комісія може визнати голосування на виборчій дільниці недійсним у разі встановлення нею порушень вимог цього Закону, внаслідок яких неможливо достовірно встановити результати волевиявлення виборців, лише за таких обставин:
1) виявлення фактів незаконного голосування (опускання виборчого бюлетеня до виборчої скриньки за виборця іншою особою, крім випадків, передбачених частиною дев'ятою статті 85 цього Закону; голосування особами, які не мають права голосу; голосування особами, які не включені до списку виборців на цій виборчій дільниці або включені до нього безпідставно; голосування виборцями, яким на підставі частини третьої статті 7 Закону України "Про Державний реєстр виборців" тимчасово змінено місце голосування (без зміни виборчої адреси) на іншу виборчу дільницю поза межами одномандатного округу, до якого вони відносяться на підставі відомостей Державного реєстру виборців про їх виборчу адресу, що внесені до списку виборців на відповідній виборчій дільниці та безпідставно отримали виборчі бюлетені для голосування в одномандатному окрузі; голосування виборцем більше ніж один раз) у кількості, що перевищує п'ять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
2) знищення або пошкодження виборчої скриньки (скриньок), що унеможливлює встановлення змісту виборчих бюлетенів, якщо кількість цих бюлетенів перевищує двадцять відсотків кількості виборців, які отримали виборчі бюлетені на виборчій дільниці;
3) виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
У разі виявлення обставин, зазначених у частині першій цієї статті, у кожному випадку дільнична виборча комісія складає акт за формою та у порядку, передбаченими частиною восьмою статті 35 цього Закону. Такий акт (акти) є підставою для розгляду дільничною виборчою комісією питання про визнання голосування недійсним: на виборчій дільниці - у випадках, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті; по загальнодержавному або по одномандатному виборчому округу - у випадку, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті.
У разі прийняття дільничною виборчою комісією рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним усі бюлетені, виявлені у виборчих скриньках на цій виборчій дільниці, вважаються такими, що не підлягають врахуванню. У цьому випадку на місці відомостей, зазначених у пунктах 10 - 14 частини другої, у пунктах 10 - 14 частини третьої статті 91 або у пунктах 8 - 10 частини другої статті 96 1 цього Закону ставиться прочерк. Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі складається дільничною виборчою комісією у порядку, встановленому статтею 91 цього Закону.
Судом не встановлено та сторонами по справі не надано доказів про виявлення фактів незаконного голосування, знищення або пошкодження виборчої скриньки, виявлення у виборчих скриньках виборчих бюлетенів для голосування у загальнодержавному або одномандатному окрузі у кількості, що перевищує більш як на п'ять відсотків кількість виборців, які отримали відповідні виборчі бюлетені на виборчій дільниці.
Доводи позивача про розпочате досудове розслідування за повідомленням ОСОБА_1 про знаходження ним 27.10.2014 року о 16 год.25 хв. біля будинку побуту «Восход» в прозорому пакеті 18 бюлетенів з відбитком печатки дільничної виборчої комісії № 140707, не є підставою для визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, в розумінні ст.92 Закону України « Про вибори народних депутатів України».
Крім того, повідомлення Дзержинського МВ ГУМВС України в Донецькій області про розпочате досудове розслідування , на яке посилається позивач, не є належним доказом в підтвердження факту вчинення такого діянням.
Щодо наданого позивачем протоколу дільничної комісії про підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі від 26.10.2014р. який в графах 12,13,14 містить інші цифрові значення, ніж в протоколі цієї ж комісії від 26.10.2014р., що міститься в матеріалах справи , колегія суддів зазначає наступне.
Так графа 12 протоколу містить зазначення кількості виборців, які взяли участь у голосуванні в одномандатному окрузі на виборчій дільниці, графа 13- кількість виборчих бюлетенів для голосування визнаних недійсними, графа 14 кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутату України.
Згідно наданого позивачем протоколу та протоколу, що міститься в матеріалах справи, відомості в графі 14 про кількість голосів виборців, поданих за кожного кандидата у народні депутату України, співпадають, в обох протоколах кількість голосів виборців, що подані за ОСОБА_1 складає 1 голос.
З огляду на зазначене, наданий позивачем протокол, з іншими показними, не впливає на права, обов'язки позивача та не змінюють даних про результати голосування за його кандидатуру.
Крім того, судом встановлено, що рішення окружної виборчої комісії про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 140707 одномандатного виборчого округу № 52 не приймалося, підрахунок голосів окружною виборчої комісією здійснено на підставі даних протоколу дільничної виборчої комісії, що наданий представником окружної виборчої комісії, що також вбачається з протоколу окружної виборчої комісії від 31.10.2014р. Будь-які скарги , заяви до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 52 про порушення Закону України « Про вибори народних депутатів України» під час голосування та проведення підрахунку голосів на виборчій дільниці № 140707 від позивача не надходило.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що дії дільничної виборчої комісії № 140707 щодо складання протоколів про підрахунок голосів виборців відповідають вимогам Закону України « Про вибори народних депутатів України», підстави для визнання голосування на цій дільниці недійсним, відсутні.
Дії відповідача по складанню протоколів про підрахунок голосів виборців відповідають вимогам ст.91 Закону України « Про вибори народних депутатів України», здійснені в межах встановлених цим Законом повноважень, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, оскаржувана постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, в зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення , а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 172, 177, 179,195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Кандидата у народні депутати України ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського міського суду, Донецька область від 30.10.2014р. по справі № 225/3940/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення є остаточним та касаційному оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Русанова В.Б.
Судді Присяжнюк О.В. Курило Л.В.